8. marca 2019

Strach z neúspechu vás môže vykoľajiť dokonca i vtedy, ak práve smerujete za niečím, čo vám môže priniesť radosť a nadšenie. Ako hovorí spisovateľka Suzy Kassem: „Strach zabíja viac snov než zlyhanie.“ Strach môže totiž spôsobiť, že nevyužijete príležitosti, ktoré by vám pomohli dosiahnuť svoj plný potenciál. 

Namiesto toho, aby ste dovolili strachu zastaviť vás, pozrite sa na neho ako na príležitosť, ktorá vás núti premýšľať o ceste vpred. Strach nie je prekážkou.

Chcete si vybudovať sebaistotu? Osvojte si 8 zvykov úspešných ľudí

Úspešní ľudia chcú dosiahnuť úspech oveľa viac, než sa boja neúspechu. Tu máte 4 kroky, ktoré vám pomôžu prijať strach z neúspechu a získať presne to, po čom túžite:

1. Identifikujte to, čo vlastne chcete

Keď vás premôže strach, tak je čas prestať. Niekedy totiž môže narušiť vašu schopnosť jasne vidieť cieľ. Stratíte sa v emóciách a zrak spustíte zo svojej vízie. Predstavte si to, čo chcete dosiahnuť. Túžite po vyššom plate alebo povýšení? Prípadne chcete prednášať na konferencii alebo byť prispievateľom pre nejakú mediálnu platformu?

Reklama

13 vecí, ktoré sa úspešní ľudia naučili v mladosti. Dá sa však na nich zapracovať kedykoľvek

Keď vám je zle napríklad na mori, mali by ste sa sústrediť na jeden nehybný bod ďaleko na obzore. Zastabilizuje vás to a bude vám lepšie. Premýšľajte o strachu podobným spôsobom. Keď sa bojíte, tak sa zamerajte na svoj konečný cieľ a stabilizujte sa. Nenechajte mračná strachu zatieniť vašu víziu.

2. Uvedomte si, čo vám bráni dosiahnuť to, čo naozaj chcete

Akonáhle získate pod nohami opäť pevnú pôdu a objasníte si, čo chcete, tak zistite, čoho sa vlastne bojíte. Máte strach z kritiky? Bojíte sa toho, že nebudete môcť byť sami sebou? Desí vás konkurencia? Z čoho vlastne máte strach?

Snažte sa pochopiť, čo vás núti zastaviť sa, aby ste to mohli prekonať. Pokiaľ nevidíte prekážku, tak ju nedokážete prekonať. Objavte bariéru, aby ste sa z nej dokázali dostať.

3. Zmierte sa s obavami

Oprah Winfrey raz povedala: „Čokoľvek, čoho sa najviac bojíte, nemá nad vami moc. To váš strach má moc.“ Nedovoľte, aby vás strach oslabil. Nehanbite sa za to, že ho cítite. Nájdite v ňom silu. Práve to je kľúč, vďaka ktorému odomknete svoj potenciál. Váš strach je zároveň silou.

Povedzme, že máte nové nápady pre tím v práci, no bojíte sa, že s vami ostatní nebudú súhlasiť. No práve váš názor vás robí tým, kým ste. Je to vaša sila. Buďte pyšní na svoj názor. Uvedomte si  svoju moc. Práve rozmanitosť myšlienok posúva vpred ako konverzácie, tak i projekty.

Zachyťte všetku energiu, ktorú inak míňate na obavy, a radšej ju použite na ich zvládnutie. Strach vás nedokáže zastaviť, pokiaľ mu to sami nedovolíte.

4. Začnite sa cítiť pohodlne aj napriek všetkým nepohodlným veciam

Na to, aby ste dokázali reštartovať svoju cestu za cieľom, stačí urobiť malý krok. Vždy sa ponorte o čosi hlbšie. Možno sa budete cítiť unavene alebo nepohodlne. Následne urobte ďalší malý krok. Snažte sa vystúpiť z vlastnej komfortnej zóny.

Povedzme, že chcete prednášať na známej konferencii, no obávate sa, že nie ste dosť dobrí, aby vás jej usporiadatelia čo i len zvážili ako kandidáta. Začnite tým, že budete žiadať o vystúpenie na menších udalostiach. Zapisujte si svoje úspechy. Ak uvidíte, čo ste už dosiahli, tak vám to pomôže veriť v ďalšie veci, ktoré dosiahnuť môžete. Snažte sa a nebojte sa vypočuť si slovo „nie.“ Čím častejšie ho budete počuť, tým menej sa ho budete báť. Ako povedal miliardár a podnikateľ Mark Cuban: „Každé ‘nie’ vás dostane bližšie k áno.“

Ak sa necítite trochu nepohodlne, tak sa nehýbete smerom k svojmu cieľu. Ak sa cítite pohodlne, tak stagnujete. A presne v takých momentoch by ste sa mali báť. Je to totiž znamenie, že nepodnikáte potrebné kroky, ktoré vám pomôžu priblížiť sa bližšie k cieľu.

Pokiaľ chcete dosiahnuť svoje ciele, tak sa na strach pozerajte ako na kľúč, ktorý vám pomôže vyčistiť si cestu vpred. Identifikujte svoj cieľ, uvedomte si, čo vám bráni dosiahnuť ho, precíťte nepohodlie a začnite si na neho zvykať. Chcite to viac, než sa toho bojíte.

Hlavné foto: Unsplash/Ben White

Prispievateľka Avery Blank píše pre Forbes.com o právnych témach a o ženách-líderkách.