21. septembra 2020

Kazí vám náladu predstava, že máte na porade hovoriť pred väčším množstvom ľudí? V tom prípade patríte k väčšine, ktorá si vystupovanie na verejnosti nijako neužíva. 

A pritom byť dobrým rečníkom je zručnosť ako každá iná. Ak aj na ňu nemáte vlohy, dá sa naučiť. Preto sa vyzbrojte trpezlivosťou, ochotou zažiť pred samotným vystúpením trochu nervozity a nasledujúcimi tipmi. 

Hlavne jednoducho

Najskôr si potrebujete definovať ústrednú myšlienku svojej prezentácie. Tá by sa nemala rozvetvovať do príliš zložitých odbočiek, inak sa v nej stratíte nielen vy, ale aj vaše publikum. Pripravte sa na vystúpenie tak, že si dopredu spíšete hlavné posolstvo, ktoré by si z prezentácie mali poslucháči odniesť. Túto myšlienku by ste mali dokázať zhrnúť do jedinej vety, pretože ani vaši poslucháči si o nič viac nezapamätajú. 

Ako sa len rozhodnúť? Kto sa bojí robiť chyby, môže vyskúšať týchto pár trikov

Osobný príbeh

Všimli ste si, že väčšina rečníkov na TEDx zapája do prezentácií osobné príbehy? To preto, lebo takzvaný storytelling sa vrýva do pamäte najviac. Preto sa nebojte do verejného prejavu zapojiť vlastnú príhodu, ktorá je v danom kontexte relevantná. Pamätajte, že nič toľko neinšpiruje ostatných ako hrdina nejakého príbehu, ktorý musí čeliť prekážkam, aby nakoniec nad situáciou zvíťazil. 

Reklama

Zmierte sa s tým, že pred prezentáciou budete nervózny

To je súčasť hry. Približne 10 až 15 minút pred tým, než bude pódium patriť vám, budete pociťovať zvieranie v žalúdku a mať dojem, že vám zdreveneli nohy. Rozrušenie môžete zmierniť tak, že sa pred podujatím dobre vyspíte a nebudete jesť dve hodiny pred vystúpením. Zhruba 30 minút pred akciou vypite pohár primerane chladnej vody bez bubliniek.  

Túžba stať sa lepším rečníkom? Toto je 5 tipov od majstra sveta,
ako ovládnuť remeslo komunikácie

Vyskúšajte si to cez Instagram

Tréning robí majstra, a čím častejšie budete hovoriť na verejnosti, tým lepšie si túto zručnosť osvojíte. Ak nemáte túto príležitosť príliš často, môžete napríklad zaujímavosti zo svojho pracovného odvetvia rozprávať fanúšikom na Instagrame. Klepete si na čelo, že ste človek z biznisu a nie nejaká hviezda sociálnych sietí? 

Stories (príbehy) na Instagrame však umožňujú, aby ste odkiaľkoľvek hovorili k väčšiemu množstvu ľudí a zároveň pozorovali svoju intonáciu a gestikuláciu. A navyše môžete celý záznam hneď zmazať. 

Vyvarujte sa najčastejších chýb

Patrí sem nedostatočná príprava (noc pred samotnou prezentáciou je už naozaj neskoro), hovorenie vtipov, aj keď ste nikdy predtým na pódiu nežartovali, nesledovanie reakcií publika a mechanické prechádzanie prezentácie. 

Začnite u seba

Najlepší rečníci oplývajú charizmou, ktorá k ostatným vysiela, že im samotným je dobre vo vlastnej koži. Neznamená to, že nepociťujú strach, len že chápu, že prežijú aj prípadného fiasko svojho vystúpenia. Preto denne pracujte na vnútornom pokoji metódou, ktorá je pre vás najpríjemnejšia (mediácia, prechádzky v prírode, mindfulness) a nevyhýbajte sa žiadnej možnosti hovoriť pred akýmkoľvek počtom ľudí. 

Autorkou je Anna Nosková z redakcie Forbes Česko. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?