10. marca 2021

Všetkým by sa nám teraz zišla dávka šťastia a radosti. Už rok sme nútení zvládať pandémiu, polarizáciu v politike, rastúcu nezamestnanosť a obavy z budúcnosti. Skúsme však spoločne nájsť spôsob, ako si v živote nájsť niečo pozitívne a byť opäť šťastnejší.

Najobľúbenejší kurz v 300-ročnej histórii univerzity

Laurie Santos, profesorka psychológie z vychýrenej Yale University, žila v jednom obytnom dome so svojimi študentmi. Zistila pritom, že tí mladí ľudia, aj keď majú to šťastie, že môžu študovať na takej prestížnej univerzite, trpeli úzkosťami, zažívali stres či návaly depresie.

Laurie Santos preto vytvorila kurz s názvom Psychology and the Good Life (Psychológia a dobrý život). Chcela študentom priniesť „tipy zo psychológie a neurovedy o tom, čo nás robí šťastnými“ a poskytnúť im „cvičenia z oblasti zmeny v správaní, ktoré pomôžu preprogramovať mozog“ tak, aby dosiahli pocit šťastia.

Kurz sa stal obrovským hitom a bol najobľúbenejším v 300-ročnej histórii Yaleu. Dostupný bol aj pre širokú verejnosť a počet zapísaných študentov v marci vystrelil na neskutočných 1,1 milióna ľudí.

Čo by ste podľa profesorky mali robiť, aby ste boli šťastnejší?

Reklama

1. Udržujte kontakt s ľuďmi aj počas pandémie.

Ľudia sú spoločenské tvory – je pre nás prirodzené byť v kontakte s inými ľuďmi. Aký to má vplyv na pocity šťastia? Psychológovia Ed Dienera a Marty Seligman vo svojej štúdii zistili, že existuje jeden faktor, ktorý počas výskumu odlišoval šťastných ľudí od tých ostatných – šťastní ľudia sú spoločenskejší. A výsledky boli také presvedčivé, že výskumníci označili potrebu kontaktu s ostatnými ľuďmi za „nevyhnutnú podmienku šťastia“.

Počas lockdownu sa však mnohí sťažujú na to, že nemôžu udržiavať osobné kontakty, čo vedie k pocitom izolácie. Prispieva k tomu aj práca či štúdium z domu. Profesorka však radí, aby sme udržovali kontakty s rodinou, priateľmi a kolegami aspoň prostredníctvom telefonátov cez Zoom alebo pomocou iných aplikácií. Možností je veľa.

A socializovať sa dá aj na rôznych online podujatiach. Je to dobrý spôsob, ako „stretnúť“ zaujímavých ľudí, začať si budovať nové vzťahy a rozšíriť kontakty.

2. Čomu sa treba vyhýbať?

V spoločnosti existuje mylná predstava, že ak nahromadíme dostatok peňazí, dosiahneme isté spoločenské postavenie alebo si „vypracujeme“ dokonalé telo, budeme šťastnejší. Ale keď to dosiahneme, podľa profesorky Santos budeme stále cítiť nespokojnosť a budeme chcieť viac a viac.

Pozitívnemu nastaveniu mysle škodí aj to, keď trávime priveľa času na sociálnych sieťach, pretože nás to vyvádza z miery a prichádzajú pocity, že nie sme dosť dobrí. Porovnávame sa s dokonalými ľuďmi a ich životmi na sociálnych sieťach a sme smutní, že my všetky tie zábavné veci v živote nemáme. Je preto lepšie, keď si doprajete digitálny detox a oddýchnete si občas od Facebooku, Instagramu či Twitteru .

V mnohých krajinách stále funguje podvedomá kultúra workoholizmu – ľudia sa chvália tým, akí sú zaneprázdnení. Podľa profesorky Santos si títo ľudia neuvedomujú, že im často pre prácu uniká svet a spolu s ním všetky veci, ktoré sú v živote naozaj dôležité.

3. Vyjadrujte vďačnosť.

Vďačnosť má na nás ohromný vplyv, hoci si to málokto uvedomuje. Prispieva k nášmu blahu aj zdraviu. Je dokonca odnepamäti  súčasťou veľkých náboženstiev ako kresťanstvo, budhizmus, hinduizmus či judaizmus.

Vniesť jej do života viac je pritom jednoduché. Spočíva len v nastavení mysle, vďaka ktorému oceňujeme všetko dobré, čo v našom živote máme a tešíme sa aj z maličkostí. Ako si vďačnosťou navodiť pocity šťastia?

  • Myslite na všetky pozitívne veci vo vašom živote, aj keď sú to len maličkosti. Môže to byť milujúca rodina, deti, zdravie, bohatstvo, priatelia, práca, ktorá má význam.
  • Buďte milí k druhým ľuďom.
  • Prejavte svojim blízkym náklonnosť.
  • Povedzte kolegovi, ako veľmi si vážite jeho pomoc./Ak ste manažér, dajte svojim ľuďom najavo, že ste na nich hrdý a ceníte si ich prácu.

Keď iným poviete, že si ich ceníte, aj vy sa budete cítiť lepšie.

4. Zbavte sa tlaku a hýbte sa.

Čas je potrebné venovať aj tomu, aby sme sa zbavili tlaku a stresu a nabili sa novou energiou. Profesorka Santos odporúča:

  • dobre si pospať, aby ste mali ráno dosť energie a vstali s nadšením,
  • viac sa hýbať, pretože fyzické cvičenie je dôležité pre zdravé telo aj myseľ – chodievajte na dlhé prechádzky, cvičte jogu, bicyklujte, alebo si počas dňa spravte zopár starých dobrých kľukov či sed-ľahov.

5. Buďte tu a teraz.

Psychológovia z Harvardu v jednej štúdii zistili, že naša myseľ len tak blúdi viac ako 40 percent času a nie sme duchom prítomní „tu a teraz“.

Musíme sa preto naučiť kontrolovať náš „opičí mozog“, teda rýchle myšlienky, ktoré nám neustále blúdia hlavou. Keď jedna myšlienka odíde, iná veľmi rýchlo príde na jej miesto.

Skúste praktizovať Zen. V podstate ide o umenie zostať prítomný v danom okamihu, vychutnávať si ho a zbaviť sa ostatnej záťaže. Keď ste na pracovnom pohovore, pozorne počúvajte, čo vám človek sediaci oproti vám hovorí, pretože v danom momente je to pre vás ten najdôležitejší človek.

Pomôcť môže aj krátka meditácia. Zhlboka sa nadýchnite a vydýchnite. Vyčistite svoju myseľ od hnevu a zlých pocitov. Povedzte si nejakú pozitívnu vetu, ktorá vás nakopne či inšpiruje a pozitívne naladí.

6. Praktizujte šťastie.

Rovnako, ako si každý deň umývame zuby a dávame si sprchu, mali by sme sa neustále starať aj o svoje šťastie.

Budú dni, keď sa na to nebudete cítiť, ale skúste to. Život je ťažký a komplikovaný. Je v poriadku, keď sa necítite dobre, no nevzdávajte sa. Keď začnete teraz, budete aj v roku 2021 šťastnejší.

Autorom článku je Jack Kelly z Forbes US.

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?