27. januára 2021

Mať radosť z prítomného okamihu a vážiť si to, čo máme. Kto z nás toto umenie ovláda? Najnovšie ho môžete študovať na prestížnej americkej Yalovej univerzite. Cyklus prednášok The Science of Well-Being, ktorý sa začal 26. januára, vedie kognitívna psychologička Laurie Santos. 

Vyučovať spôsob, akým sa dá v živote nájsť rovnováha, sa Santos rozhodla po tom, čo ju vydesil duševný stav študentov. Všadeprítomná úzkosť, stres a depresie pripadali vedkyni natoľko alarmujúce, že v roku 2018 uviedla cyklus prednášok s názvom Psychológia a kvalita života.

Teraz môžete jej lekcie absolvovať z ktoréhokoľvek miesta na svete a úplne zadarmo prostredníctvom online kurzov Coursea. Nečakajte iba praktické tipy, ktoré vám odporučia meditáciu a pravidelný spánok. Laurie Santos je jednou z najvýznamnejších amerických psychologičiek a jej prístup ku šťastiu sa začína dôkladnou analýzou.

Svojim študentom vysvetlí, čo je koncept šťastia, ako sa líšia statusové symboly spokojnosti (napríklad nové luxusné auto) od vnútornej harmónie, či aké prekážky nám naša myseľ pripraví, keď sa rozhodneme byť šťastnejší.

O kurzy je obrovský záujem

The Science of Well-Being sa stal historicky najpopulárnejším predmetom na Yale, čo je, vzhľadom na 317-ročnú existenciu tejto legendárnej školy, veľký úspech.  Absolvoval ho každý štvrtý študent univerzity a ani kapacita 1 182 miest nemohla uspokojiť všetkých žiadateľov.

Reklama

Prednášky o šťastí nájdete na platforme Coursea vo forme videa. Veľkým bonusom je, že nemusíte zháňať žiadnu povinnú literatúru, takže ho zvládnu absolvovať aj veľmi zaneprázdnení študenti.

Samozrejme, ak sa chcete do filozofickej otázky o povahe šťastia ponoriť hlbšie, nájdete tu profesorkine tipy na vhodné čítanie. Byť vzdelanejší prospeje každému, tak prečo nezačať zadarmo a hneď jednou z kľúčových otázok našej existencie?

Článok vyšiel na Forbes.cz, autorkou je redaktorka českého Forbesu Anna Nosková.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?