19. marca 2020

Premýšľali ste niekedy o tom, že by ste chceli byť lepším človekom? Eva Martinovičová, biznis a životná koučka zo vzdelávacej organizácie Topcoach, otvára túto tému s klientmi často. „Zvyčajne tí, ktorí hľadajú odpoveď na túto otázku, dobrými sú,“ konštatuje. Pokiaľ totiž hĺbate a pochybujete o vlastnej podstate, ste na ceste sebarozvoja. A vašou cieľovou destináciou je lepšie „ja“.  

Odborníčka vzápätí nadväzuje na slová psychológa Antona Heretika, podľa ktorého sa za istých okolností môže stať vrahom každý. „Všetci v sebe máme agresivitu,“ vysvetľuje. Napriek tomu disponujeme niečím silnejším, takzvanou morálnou výbavou. Tú formuje už výchova rodičov a preto nasávame hodnoty, ktoré sú v rodine prirodzené. Ak teda morálka, ohľaduplnosť alebo empatia v detstve človeku nič nehovorili, prejaví sa to aj neskôr.”  

Ako byť lepší v čase pandémie? Zavolajte mame,
nakúpte susedovi, podporte kolegyňu v práci

Postupom času je naše „ja“ formované ďalšími aspektmi. Okolím, komunitou, vzdelaním, postojmi a tiež vzťahmi. Ak túžite byť lepšou verziou samého seba, podľa Martinovičovej by ste si mali zadefinovať, kto vlastne chcete byť. Zároveň musíte dobre zvážiť, či máte reálne očakávania, dostatok odhodlania a vytrvalosti pracovať na sebe. „Zmena sa bez zmeny neudeje,“ prízvukuje odborníčka.  

O tom, ako byť svojou lepšou verziou sme hovorili so Zuzanou Palkovou (vľavo) a Evou Martinovičovou (vpravo). Foto: archív

Podľa Zuzany Palkovej, talentovej koučky a mentorky vzdelávacej organizácie Topcoach, by ste sa mali zamerať tiež na vlastnú motiváciu. Poriadne sa preto zamyslite nad tým, čo sa ukrýva za vašou túžbou byť lepšou verziou samého seba. Ide o vnútorné hodnoty, snahu žiť zmysluplnejšie, súčasnú nespokojnosť či kritiku a očakávania ostatných ľudí?  

Nesústreďujte sa iba na negatíva

Budovať lepšie „ja“ by podľa Palkovej mohlo znamenať, že budete venovať viac pozornosti blízkym, trpezlivo počúvať, tolerovať a akceptovať odlišné názory, ochotne podávať pomocnú ruku či vytvárať trvalé hodnoty, ktoré pozitívne ovplyvnia okrem vás taktiež spoločnosť. Ide predovšetkým o to, ako sa správate voči ďalším ľuďom.  

Martinovičová radí, aby ste si našli čas a osamote si na papier napísali, v čom vidíte svoje prednosti a taktiež nedostatky. Nezabudnite si zaznačiť i vytúžený stav, teda kým a čím by ste sa chceli na tejto ceste stať. „Nemusíte ho náročným spôsobom budovať nanovo. Môžete stavať na základoch, ktoré máte už dnes,“ dopĺňa Palková 

Chcete byť lepší vo viacerých oblastiach života?
Inšpirujte sa týmito TED prednáškami

Obe zároveň upozorňujú, že by ste svoju pozornosť nemali presmerovať iba na negatíva. Radšej sa sústreďte na jednu – dve oblasti pozitívneho spektra, ktoré môžete s minimálnou námahou zlepšiť. „Dá vám to motiváciu pokračovať v zmenách,“ upresňuje Martinovičová 

Pokiaľ by ste sa pustili iba do boja s vlastnými nedostatkami, stálo by vás to priveľa energie. Vo výsledku na vás podľa odborníčky čaká demotivácia a nechuť čokoľvek na sebe meniť. „Uvedomte si, že nebudete stopercentne trpezliví či láskaví a niekedy sa aj nahneváte. Nesnažte sa o dokonalosť,“ radí Palková

Martinovičová zároveň hovorí, že na mieste sú aj pochybnosti, aby ste sa v snahe dospieť k lepšiemu „ja“ nestali obeťami manipulácie: „Keď som dobrý, mám byť vždy a všetkým k dispozícii?“ Kľúčové je, aby ste boli v rovnováhe sami so sebou a okolím. Skrátka stavte na zdravý sedliacky rozum a riaďte sa heslom: Správam sa k ľuďom tak, ako chcem, aby sa správali oni ku mne. A celkom určite netúžite, aby k vám okolie bolo neohľaduplné alebo podlé.   

Nesnažte sa žiť život niekoho iného

Na ceste za lepším „ja“ by vám mohli pomôcť i vzory. Podľa Palkovej je užitočné vidieť v ďalšom človeku inšpiráciu. Pohľadom na ostatných totiž oveľa ľahšie identifikujete, aké povahové črty sa vám vlastne páčia. Na druhej strane v tejto súvislosti existuje jedno veľké ale. Odborníčka prízvukuje, že pokiaľ chcete byť lepšou verziou samého seba, mali by ste radšej odhaľovať vlastné kvality a neimitovať silné stránky niekoho iného.  

Palková zároveň varuje, aby ste sa nenechali chytiť do pasce porovnávania sa s inými ľuďmi. Nenapodobňujte ich správanie, nepreberajte ich hodnoty a ani presvedčenia. Inak sa jedného dňa prebudíte a uvedomíte si, že v skutočnosti žijete život niekoho úplne iného. Odborníčka ozrejmuje, že ak chcete budovať lepšie „ja“, musíte sa venovať sebapoznávaniu. Vďaka tomu ľahko spozorujete, ktoré časti vlastnej osobnosti chcete ukazovať svetu častejšie a zároveň zostať sami sebou.  

Ak sa pýtate, prečo by ste mali pracovať na tom, aby ste boli každý deň o čosi lepší, Martinovičová to vysvetľuje nasledovne: „Sme ako žraloci. Keď sa nehýbeme, klesáme ku dnu.“ Neustála práca na sebe je podľa nej tiež nereálna a nachádzať sa len v zóne rozvoja takmer nemožné. Máme totiž aj zónu komfortu, ktorá slúži na oddych. Pamätajte, že pobyt v nej je zradný. „Slúžiť by mal na krátkodobý oddych a nesmie sa stať životným štýlom,“ upresňuje odborníčka. Všetkého veľa škodí, pokúšajte sa preto nájsť rovnováhu.  

Keď Martinovičová hovorí o tom, čoho by ste sa mali vzdať, aby ste boli lepšou verziou samého seba, jednoznačne vyberá ľahostajnosť. Voči blízkym, okoliu, prírode aj hodnotám. Teda všetkému, čo z vás robí ľudí. Síce nezmeníte celý svet, no môžete k tomu prispieť. Príkladom je podľa nej aktuálna situácia, ktorá súvisí s pandémiou koronavírusu. „Základom je disciplína. Napriek tomu sa denne dozvedáme, že ľudia nedodržiavajú nariadenia, dokonca klamú, a tým ohrozujú nás všetkých. Keď žijete svoje lepšie „ja“, situácia okolo vás sa vás musí dotýkať,“ uzatvára.  

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?
Odoberajte Forbes Espresso