23. októbra 2019

Patríte k bežcom, ktorí po lete a príjemnom teplom počasí zväčša v zime prestanú pravidelne behať? Ak sa bojíte chladu a zimy, vedzte, že nie ste sami. Prestať behať sa vám ale neoplatí, práve naopak. Ak sa v zime prestanete hýbať, prídete o kondíciu, ktorú ste počas jari a leta natrénovali. 

„Beh v zime má pre mňa isté čaro. Dokonca to mrchavé studené ma vábi viac než príjemné teplo. Myslím, že je to spojené s určitou vnútornou výzvou. Prekonať vlastné pohodlie. Vystaviť sa nepohodliu a zabojovať sám za seba,“ hovorí Jana Šimkovičová, ktorá s manželom založila a prevádzkuje portál Cvičte.sk.

„Beh v zime je ideálny na dlhšie trasy. Čo je ideálna príležitosť natrénovať si väčší počet kilometrov.“

Behať v chlade je dokonca príjemnejšie ako v teple, potvrdia vám to všetci aktívni bežci. Jana Šimkovičová sa s Forbesom podelila o svoje skúsenosti a pridala aj pár odporúčaní pre tých, ktorí majú stále pred behom v zime rešpekt.

Pohyb ako životný štýl. Trénerka roka o tom, ako pristupovať k športu

„Pamätám si na svoju prvú bežeckú zimu. Po dvoch rokoch, kedy som behávala od jari do začiatku jesene, som sa konečne odhodlala zažiť aj beh v zime. Motiváciou mi vtedy bol stanovený cieľ, zabehnúť na jar 10 kilometrov pod hodinu,“ hovorí Šimkovičová. „Opäť predo mnou stála výzva. Aj preto, že som v auguste porodila druhého syna. Paradoxne beh mi vtedy pomohol prežiť všetky zmeny, ktoré priniesol ďalší člen rodiny.“ Aké sú je odporúčania?

Koľko času by mali ľudia počas týždňa stráviť v prírode?

1. Zlé počasie neexistuje

Čo ľuďom v zime pri behu vadí je práve to nepohodlie, ktoré so sebou počasie prináša. Často prší, fúka silný vietor, v zime mrzne. Pri behu však platí, že neexistuje zlé počasie, iba zle oblečený bežec.

2. Správne sa oblečte

Pri behaní v zime je potrebné chrániť si uši a krk. Foto: archív Jany Šimkovičovej

Ak chcete pokračovať v behu aj v zime, zaobstarajte si oblečenie, ktoré bude pre vás pohodlné a zároveň vás ochráni. Oblečenie musí byť funkčné, aby sa prispôsobilo teplote a vedelo spracovať to, že sa potíte, aj keď vonku mrzne. V žiadnom prípade si neobliekajte bavlnené veci. Pri behaní v zime je potrebné chrániť si uši a krk. Na čiapku pri behaní som si dosť zvykala. Taktiež na šatku okolo krku. Rukavice som vyskúšala len raz a už ich nenosím. Je mi to nepohodlné. Radšej si oblečiem funkčné tričko s dlhšími rukávmi, ktoré si potiahnem cez ruky, aby ma chránili pred chladom. Do čoho sa oplatí investovať je bežecká bunda, ktorá je nepremokavá a chráni pred vetrom. A samozrejme tenisky. Mať kvalitné tenisky je pri behu alfa omega, či beháte v zime alebo v lete.

3. Vrstvite

Je potrebné sa obliecť tak, aby vám jednotlivé vrstvy nebránili v pohybe. Keď si oblečiete zbytočne mohutné veci, nebudete sa vedieť dobre hýbať. Aj naše deti učím od malička vrstviť. Radšej mať na sebe viac tenších vrstiev, ktoré si kedykoľvek vyzlečiete, ako trpieť v tom, že vám je teplo. Ja mám v zime na sebe športovú podprsenku, funčné tričko s dlhým rukávom, legíny a tenkú bežeckú bundu. Pokiaľ je už vzduch príliš studený, šatku na krku si môžete natiahnuť cez ústa, aby ste nevdychovali príliš chladný vzduch. Aj na to sa dá postupne zvyknúť.

4. Nezľaknite sa výziev

Aj ja som sa bála zimy, a to ma často paralyzovalo. Práve tú spomínanú desiatku som nedala pod hodinu. Viete, čo sa stalo? Podujatie sa konalo v čase, keď začína jar a ja som sa zľakla, že mi bude zima. Dodnes si pamätám, aké nepríjemné teplo mi bolo počas celého behu. Bola som príliš naobliekaná. Bežecké legíny, tričko s dlhým rukávom a na to ešte s krátkym. Je to zbytočné prehrievanie tela. Bežala som pomaly a nevládala som. Bol to pre mňa veľmi nepríjemný beh. Odvtedy sa oblečiem ľahšie a mám motiváciu sa zahriať.

5. Nevzdávajte sa.

Ak po lete prestanete behať, na jar akoby ste začínali znova. Preto to nevzdávajte. Beh v zime je ideálny na dlhšie trasy. Čo je ideálna príležitosť natrénovať si väčší počet kilometrov.

6. Čo robiť, keď ochoriete?

Mnoho ľudí odrádza a boja sa, že pri športovaní v chlade ochorejú. Môže sa to stať. Telu, ak na to nie je prispôsobené, stačí, ak v ňom už niečo prebieha, ale nevieme o tom a môžeme skončiť s nádchou alebo kašľom. Vtedy to treba preliečiť, ale týždeň po zotavení opäť skúsiť. Stále je to o tom, že si telo musí zvyknúť. Ako na mnoho iných vecí, ktorým ho denne vystavujeme. Beh vás zocelí po fyzickej aj psychickej stránke.

7. Otužujte

Beh v zime mi pomohol mi opäť zosilnieť mentálne. Po dlhšej dobe som sa totiž s niečím zápasila. S vlastným nepohodlím. A vyhrala som. Bonusom bola aj posilnená imunita. Budovala som ju od leta celú zimu. Beh v zime ma priviedol aj k otužovaniu. Prestala som sa báť chladu a začala otužovať, najprv studenými sprchami a neskôr kúpaním v studenom jazere.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk