6. júna 2019

Filipínci, tropický ostrovný národ v Tichom oceáne, budú na základe zákona vyžadovať od každého žiaka základnej školy či študenta strednej alebo vysokej školy, aby zasadil 10 stromov predtým, než úspešne absolvuje svoje štúdium. 

Návrh zákona s názvom „Graduation Legacy For the Environment Act,“ bol schválený tamojšou Snemovňou reprezentantov. Teraz ho musí odobriť ešte Senát. Zástancovia zákon považujú za príležitosť pre filipínsku mládež, ktorá by takýmto spôsobom mohla pomôcť s riešením klimatických zmien a budovaním zelenšieho prostredia.

Dajte zelenú ekologickému životu doma, v komunite aj meste. Tu je 15 tipov od slovenských iniciatív

„Vzdelávací systém by mal byť miestom pre šírenie etického a trvalo udržateľného využívania prírodných zdrojov medzi mladými ľuďmi. Tým by sa zabezpečilo, že z nich budú vyrastať sociálne zodpovední a uvedomelí občania,“ uvádza návrh Snemovne reprezentantov, ktorého autorom je okresný zástupca Gary Alejano.

Ekologické obaly a nulový odpad. Mladý pár rozbehol biznis s voskovými obrúskami

Práve Alejano odhaduje, že len jednej generácii Filipíncov by sa malo podariť vysadiť viac ako 5 miliárd stromov. Každý rok podľa neho totiž ukončí 12 milión žiakov základnú školu, 5 miliónov študentov strednú školu a 500-tisíc študentov vysokú školu. Spolu by tak ročne mohli zasadiť 175 miliónov nových stromov.

Zákon stanovuje, že tie by mali byť umiestnené:

  • Na lesných pozemkoch
  • Na mangrovoch a chránených územiach
  • Na zdedených pozemkoch
  • V civilných a vojenských rezerváciách
  • V mestských oblastiach
  • Na neaktívnych a opustených banských miestach
  • Na iných vhodných pozemkoch

Dôraz sa však bude klásť na výsadbu pôvodných druhov stromov, ktoré sú vhodné pre klímu a topografiu konkrétnej oblasti. Filipínska vláda pomôže so zriaďovaním škôlok, produkciou sadeníc, identifikáciou lokalít, monitorovaním, hodnotením a technickou podporou.

Filipíny tvorí spolu 7641 ostrovov v juhovýchodnej Ázii. Primárnym environmentálnym problémom týchto oblastí je práve odlesňovanie. Rozvoj a rozšírenie poľnohospodárstva viedli k výraznému zmenšeniu lesných oblastí.  Len v 20. storočí sa zalesnená oblasť na Filipínach znížila zo 70 % na 20 %. Odhaduje sa, že od roku 1934 do roku 1988 bolo najmä pre ťažbu dreva zlikvidovaných skoro 100-tisíc kilometrov štvorcových tamojších lesov.

Zavedenie tohto zákona by však mohlo celú situáciu zvrátiť. Je to jednoduchý a zároveň nesmierne silný odkaz pre filipínsku mládež s potenciálom pre dlhodobý pozitívny vplyv.

Prispievateľ Trevor Nace píše pre Forbes.com o klimatických zmenách i výskume rakoviny. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk