13. júla 2018

Videli ste už nevidomého čítať v autobuse knihu? Predstavte si, že sedíte na sedadle s hlavou upretou do vašej čítačky Kindle. Na zastávke nastúpi nevidiaci človek. Sadne si oproti vám. Zdvihnete zrak a zamyslíte sa. Ako títo ľudia robia to, čo práve robím ja? Ako čítajú v autobuse?

Takto sa pred štyri rokmi začal písať príbeh elektronickej čítačky pre nevidiacich. Eric Sicart, technologický riaditeľ startupu BraiBook, prežil presne rovnakú skúsenosť. A rozhodol sa dať týmto ľuďom do rúk zariadenie, ktoré by mohli používať rovnako ako Kindle. Vtedy ešte netušil, koľko peňazí im ušetrí a aký veľký priestor v ich byte vyprace.

Eric Sicart zo startupu BraiBook drží v jednej ruke klasické vydanie Harryho Pottera za 10 eur a v druhej to isté vydanie v Braillovom písme za 160 eur.
Eric Sicart zo startupu BraiBook drží v jednej ruke klasické vydanie Harryho Pottera za 10 eur a v druhej to isté vydanie v Braillovom písme za 160 eur. Foto: Chivas Venture

Keď Sicart vystúpil na pódium svetového finále súťaže Chivas Venture, držal v rukách dve knihy. Presnejšie, jednu knihu a jeden veľký balík papierových spisov. V pravej ruke mal klasické vydanie jedného zväzku Harryho Pottera v cene zhruba 10 eur. V ľavej ruke pol metra vysoký balík spisov s váhou 6 kilogramov a v cene 160 eur. Rovnaké vydanie Harryho Pottera v Braillovom písme.

Bezdomovci miesto žobrania predávajú kávu

„Realita je taká, že nevidomí ľudia sa len ťažko dostávajú ku knihám. Mnohí z nich ani čítať nevedia, čo ich následne ešte viac znevýhodňuje v bežnom živote, v práci, ale aj z pohľadu kultúry či osobného zážitku,“ vysvetľuje Sicart.

Po štyroch rokoch vývoja a skúšania sa jeho tímu podarilo vyrobiť funkčnú čítačku do ruky. Priložíte na ňu prst a z ôsmich dierok vychádzajú krátke ihličky. Tie slúžia, vďaka citlivému hmatu nevidomého človeka, na rovnaký účel, ako keď vidiaci číta písaný text.

„Vieme do čítačky preniesť akýkoľvek digitalizovaný text. Digitálnu knihu, ale aj pracovnú zmluvu v PDF formáte. Softvér ju okamžite spracuje a nevidomý človek môže hneď čítať,“ dodáva. Podľa Sicarta sa takto výrazne zlepšuje aj možnosť nevidomých ľudí zapojiť sa do bežného života. Môžu si totiž jednoducho prečítať akúkoľvek zmluvu. Či už pri otvorení účtu v banke, kúpe mobilu alebo pri členstve v klube. Do čítačky sa zmestia tisíce textov.

Slovenské drevené zubné kefky pomáhajú ľuďom i prírode

A čo s ľuďmi, ktorí čítať Braillove písmo nevedia? „Prístroj má zabudovanú hlasovú čítačku. Dokáže text prečítať a ľudí tak učí čítať Braillovo písmo. Vedia si nastaviť rýchlosť zobrazovania podľa pokročilosti,“ dodáva Sicart.

Elektronická čítačka pre nevidomých BraiBook má v sebe zabudovaných 8 ihličiek.
Elektronická čítačka pre nevidomých BraiBook. Foto: BraiBook

Zariadenie nie je lacné. Cena sa pohybuje okolo 300 eur. Aktuálne funguje v angličtine a španielčine, keďže firma sídli v Barcelone. Pridanie ďalších jazykov je však „len“ otázkou programovania a peňazí radovo v desaťtisícoch eur.

A prečo tento problém nevyriešia audioknihy? „Ani teraz nevidíte veľa ľudí so slúchadlami, ako počúvajú knihy. Po istom čase totiž počúvanie ľudí unaví. Čítanie hmatom je úplne iný zážitok,“ dodáva Sicart, ktorý okrem tretieho miesta v celosvetovom kole súťaže Chivas Venture získal aj cenu verejnosti – dokopy 150-tisíc dolárov.

Hlavná foto: SITA/AP