10. novembra 2018

Na rozdiel od konvenčnej múdrosti, úspech závisí menej od talentu a viac od schopnosti človeka odolávať strachu a neistote. Mnoho ľudí sa už v mladom veku prikláňa smerom k jednej alebo druhej zručnosti. Môžu byť číslom jedna v škole, tíme alebo meste, no talent je len súčasťou väčšej rovnice. To, čím sa človek od ostatných skutočne odlíši, je fakt, či dokáže zotrvať aj v časoch neistoty.

Práve neistota je totiž živnou pôdou pre váš rozvoj. Predstavte si ju ako sivú zónu, v ktorej je možné úplne všetko. Najmúdrejšia osoba v miestnosti je tá, ktorá si to o sebe v žiadnom prípade nemyslí. Inteligentní ľudia totiž žijú v neistote. Vedia, že vždy je niečo ďalšie, čo sa musia naučiť, vidieť alebo objaviť. Neistota je prvým krokom, ak chcete v živote niečo dosiahnuť. Vyžaduje si nebojácnosť a prináša nepohodlie.

„Keď nič nie je isté, tak je všetko možné.“ – Bianca Bass

Slovo komfort sa pritom spája s mnohými radami, ktorá dávame iným ľuďom. Napríklad keď chceme, aby vystúpili zo svojej komfortnej zóny. No tu treba dať pozor na to, ako nás vlastné pocity dokážu zradiť.

Duševná imunita vám pomôže čeliť strachu.
Takto si ju vybudujete

Reklama

Väčšinou chcú byť ľudia úspešní bez toho, aby museli obetovať svoj komfort. To je dôvod, pre ktorý mnoho ľudí vníma úspech ako akýsi stav znižovania rizika v živote. Poukazujú hlavne na veci, akými sú stabilné bývanie alebo zabezpečené zamestnanie. Nerozmýšľajú ale jasne. Po 10 rokoch takého života prídu na to, že sú v skutočnosti nenaplnení, vyčerpaní a nespokojní.

„Vzdajte sa istoty. Jej opakom nie je neistota. Je to otvorenosť, zvedavosť a ochota radšej prijať paradox, než si vyberať strany. Najväčšou výzvou je prijať samých seba presne takých, akí sme. No nikdy sa nesmieme prestať učiť a ďalej rásť.“ – Tony Schwartz

Ľudia nehľadajú šťastie ale pohodlie. Vyberajú si partnerov, s ktorými opätovne vytvárajú také vzťahy, aké poznajú z detstva. Volia si zamestnania, o ktorých si myslia, že im buď to zabezpečia miesto v spoločnosti, alebo im v nejakom ďalšom ohľade poskytnú bezpečie.

13 vecí, ktoré sa úspešní ľudia naučili v mladosti.
Dá sa však na nich zapracovať kedykoľvek

Väčšinu vecí, ktoré robíme, robíme s úmyslom vytvárať si väčší komfort. V skutočnosti by sme si však mali uvedomiť, že ak niečo chceme dosiahnuť, tak budeme musieť čeliť veciam, ktorým sa snažíme väčšinu života vyhnúť.

Nemáte vedieť, čo vás v budúcnosti čaká. Pokiaľ viete, kadiaľ vedie vaša cesta, tak preto, že v skutočnosti patrí niekomu inému.

Ľudia túžia po istote rovnako ako po pohodlí. Prečo? Pretože život je neodmysliteľne nepríjemnou a neistou záležitosťou. Skúste ale zvážiť, či život nie je neistý z určitého dôvodu. Často si myslíme, že keď prídeme o svoj „plán,“ tak naše vedomie o tom, čo bude ďalej, sa úplne rozpadne. Pozeráme sa späť do minulosti namiesto toho, aby sme si uvedomili, že naše životy v skutočnosti len začínajú. A keď prijmeme to, čo sme predtým nevedeli, tak v tom nájdeme zmysel, ktorý bude hlbší než všetko ostatné, čo sme si kedy dokázali predstaviť.

Prispievateľka Brianna Wiest píše pre Forbes.com o emocionálnej inteligencii.