18. mája 2019

Podnikateľské nápady niekedy vznikajú počas životných míľnikov. Adrianu Gregor inšpirovala rekonštrukcia domu, pretože práve vtedy objavila vášeň pre dizajn a ručnú výrobu. Pri zariaďovaní interiéru nevedela nájsť bytové doplnky podľa svojich predstáv, a tak ich začala vyrábať sama. Jednoduché a nadčasové kúsky z dreva a ľanu dnes tvorí a predáva pod značkou 50 ARCHES.

Príbeh značky 50 ARCHES sa začína podobne ako mnoho iných dnešných podnikateľských projektov. Hlavný hrdina pracuje v korporátnej spoločnosti, žije rýchlym a nie veľmi spokojným životom v Bratislave, až kým nenastane zlom. Adriana Gregor robila v niekoľkých korporátoch, kde vystriedala viacero pracovných pozícií. Čím bola práca lepšie platená, tým rýchlejšie bola peňaženka prázdna. Túžba po zmene životného štýlu však bola silnejšia ako kariérny rast. Po dôkladnom zvážení sa Adriana odsťahovala na vidiek.

Na vysokej založila firmu, ktorá vyrába nábytok z odpadu.
Tento rok to chce naučiť každého

Počas dvanásťmesačnej rekonštrukcii starého domu v Sliači mala priestor sledovať zručnosti majstrov. „Fascinovalo ma, čo všetko a ako sa robí ručne. Na začiatku biznisu bola moja vášeň a snaha o vlastnoručnú výrobu. No veľmi skoro som zistila, že vyrábať nestačí. Oveľa viac energie si vyžadovala starostlivosť o kontinuálny predaj ako samotná výroba,“ rozpráva zakladateľka o vzniku 50 ARCHES.

50 arches adriana gregor korporát vidiek výrobky
Adrianu vyčerpával ruch hlavného mesta a práca v korporáte. Odišla na vidiek odkiaľ podniká a inšpiruje. Foto: Michaela Spodniaková

Bolo to v období, keď sa z bytových doplnkov dalo u nás zväčša vyberať len z masovej produkcie. Funkčné a estetické kúsky zo starého dreva nachádzala iba na zahraničných e-shopoch, ktoré často nedoručovali tovar na Slovensko. „Mala som jasnú víziu a chcela som vybudovať značku, s ktorou sa budú spájať kvalitné a originálne ručne vyrobené kúsky. Už od začiatku som chcela vyrábať menej, trhový predaj pre mňa neprichádzal do úvahy,“ hovorí Adriana.

Lopáriky a misky zo starého dreva začala najskôr predávať prostredníctvom populárnych predajných platforiem. Značka 50 ARCHES začala fungovať v septembri 2015. Časom sa jej portfólio rozrástlo o drevené stolčeky, stoličky, lavičky, rebríky či svietniky. Sortiment sa rozšíril aj o iný materiál ako drevo, a tak pribudli šaty a zástery z ľanu či tašky z jutového špagátu. Od vzniku značky sa predalo približne 1200 produktov, ktoré cestovali do USA, Austrálie, na Nový Zéland, do Malajzie, Japonska a ostatných častí Európy.

Manželia sa našli v biznise. Spojili v ňom hrejivé deky a drevo

Primárne sa Adriana zameriava na výrobky z dreva. Uprednostňuje slovenských dodávateľov, ktorých vyhľadáva nevšednými spôsobmi. „Ak niekde vidím rekonštrukciu starého domu, na pre nich nepotrebnom materiáli sa dohodnem s majiteľmi. Snažím sa konať rýchlo, nemám problém zastaviť sa na stavbe a v kostýme si ísť vypýtať drevo. Do hodiny tam viem už byť v montérkach, s vlečkou a s pílou,“ opisuje. „Teší ma, keď môžem recyklovať staré drevo, ktoré tak dostane druhú šancu na dlhý „život“ a nezhorí v peci.“

Na výrobe produktov z dreva a ľanu sa dodávateľsky podieľajú remeselníci. Ako väčšina zamestnávateľov v súčasnosti aj Adriana má dnes problém nájsť remeselníkov. „Napriek tomu, že po dohode zaplatím remeselníkovi sumu, akú si vypýta, a môže pracovať, keď mu vyhovuje, v podmienkach, aké si vytvorí, neviem nájsť remeselníkov, ktorí by boli ochotní pracovať. Viac ponúk na spoluprácu dostávam zo zahraničia ako zo Slovenska,“ komentuje.

adriana gregor hand made drevo 50 arches
Všetko od návrhu až po zaslanie výrobku zákazníkovi zabezpečuje zakladateľka 50 ARCHES. Foto: Adriana Gregor

Prvotná investícia 16 000 € išla do priestoru a vybavenia dielne a štúdia, ktoré slúži ako showroom pre klientov. Ďalšie investície, ktoré čerpala zo zisku, boli použité na web, e-shop a iné zariadenie. Ak sa Adriana nevenuje kreatíve v dielni, zabezpečuje zo štúdia chod e-shopu, komunikáciu, administratívu, logistiku a marketing.

Veľkú časť pozornosti venuje fotografovaniu výrobkov a svojho vidieckeho domova. Prostredníctvom fotiek na sociálnych sieťach sa snaží inšpirovať zákazníkov k tomu, aby sa obklopovali peknými, no zároveň užitočnými vecami.

adriana gregor 50 arches drevo hand made lopárik tácka misky
Misky a lopáriky z dreva boli prvými výrobkami 50 ARCHES. Foto: Adriana Gregor

Dnes by pri vstupe na trh postupovala strategicky možno trochu inak. E-shop by spustila nielen v slovenskom, ale aj anglickom jazyku a vyhla by sa tak sprostredkovateľským poplatkom za predaj cez tretie strany. Od začiatku by informovala newsletterom a snažila sa z webu vytvoriť miesto, kam sa zákazníci budú radi vracať kvôli nákupom a inšpirácii.

Tržby značky za rok 2017/2018 spolu tvoria cca 60 000 €. „Rada by som zastabilizovala pozíciu značky. Zostala pri kvalite, nešla by som do kvantity. Viem, že 50 ARCHES má väčší potenciál, pretože dopyt je väčší ako ponuka,“ uvažuje Adriana nad budúcnosťou svojho biznisu. „Dostávam pravidelné dotazy na veľkoobchod. Ja by som sa však rada udržala v kategórii slowdesign, no ak by prišiel niekto, kto by chcel posunúť 50 ARCHES na iný level, rada mu poskytnem svoje know-how.“

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk