6. februára 2019

Príbeh značky Pure Junk, ktorá vyrába nábytok recyklovaním dreva a kovu, sa začal písať v roku 2014. Zakladateľka značky Maja Demjanovičová sa vtedy zúčastnila podujatia Startup Weekend v Žiline, kde ich projekt vyhral 2. miesto. Na súťaž sa prihlásila z jednoduchého dôvodu. Mala totiž pocit, že popri štúdiu na Fakulte riadenia a informatiky v Žiline by mohla robiť aj niečo iné, ako sa len venovať práci na polovičný úväzok.

Túžba po vlastnom projekte a životné okolnosti priviedli Žilinčanku Maju Demjanovičovú k nápadu založiť značku Pure Junk. „Samotná myšlienka sa odvíjala od toho, že mojím snom bolo venovať sa dizajnu. A práve počas štúdia na vysokej škole mi chýbala fyzická práca a v istom smere aj umelecká tvorba,“ spomína na začiatky Maja.

V Pure Junk dokazujú, že i starý kovový materiál a staré drevo sa dajú pretvoriť na funkčný nábytok. Foto: archív Pure Junk
V Pure Junk dokazujú, že i starý kovový materiál a staré drevo sa dajú pretvoriť na funkčný nábytok. Foto: archív Pure Junk

Vznikla tak eko-friendly firma, ktorá sa zameriava na interiérový a produktový dizajn, pričom každý ich produkt je vyrobený z odpadu. Ako vysvetľuje Maja, práve na tom je postavený názov spoločnosti: „Ide o prepojenie dvoch protikladných slov. PURE ako niečo pekné, čisté a dizajnové. JUNK je naopak kontroverzné slovo špecifikujúce odpad, ktorý využívame pri našej výrobe.“

Menej odpadu: Propagátorka zero waste má množstvo tipov,
aj prekvapivo jednoduchých

Na začiatky podnikania si zakladateľka značky spomína jasne: „Prvý rok išli veci až podozrivo ľahko. Netrápil nás žiadny prenájom priestorov, pretože všetko sme robili u nás na záhrade alebo v garáži, a výplaty boli skôr ojedinelou záležitosťou ako pravidelnou nutnosťou.“

Reklama

Prvýkrát prišli na to, že to nebude také jednoduché, keď si počas štúdia na vysokej škole uvedomili, že ako živnostníci budú musieť zaplatiť odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne a daň zo zisku. Vtedy pochopili, že živnosť nie je pre nich to pravé orechové, a založili si eseročku.

Zachraňuje retro nábytok.
Aby boli spokojní, kreslo prečalúnia aj 5-krát

Druhý problém nastal vo chvíli, keď sa ich tím začal pomaly rozpadať. „Ako sme postupne končili vysokú školu, každý z nás si začal uvedomovať, že sme nechceli študovať kvôli tomu, aby sme mohli brúsiť drevo,“ opisuje Maja. Z pôvodnej partie zostali dvaja. V tom čase im začali pribúdať zákazky a značka sa stávala známejšou. V roku 2015 získali v súťaži Študentská podnikateľská cena ocenenie Najinšpiratívnejší projekt. O rok neskôr si na podujatí Forbes 30pod30 vyslúžili ocenenie Pitch of the day.

Keď sa Maja púšťa do porovnávania roku 2017 a vlaňajška z biznisového pohľadu, ukazuje sa, ako sa firma vyvíjala. „Uvedomili sme si, že malé projekty nie sú také ziskové. Naša práca je oveľa viac ocenená pri odovzdávaní väčších zákaziek zameraných na komplexný produkt,“ hovorí.

Dvaja chalani pre umiestňovaní veľkej police od značky Pure Junk do priestoru spoločnosti licitor v žiline.
Realizácia ich doteraz najväčšej zákazky. Foto: archív Pure Junk

Spomína i na to, ako na niektorých realizáciách prerobili: „Špecifikum našej práce je práve custom výroba, takže každý produkt je unikát. To je síce našou konkurenčnou výhodou, na druhej strane nám to komplikuje plánovanie a naceňovanie zákaziek.“ Dodáva, že každé nacenenie produktu je len odhad, a aj keď v súčasnosti majú nejaké grify, ako to spraviť čo najpresnejšie, stále túto časť svojej práce považujú za akúsi mágiu.

Čo sa týka odpadového materiálu, ktorým je ich výroba špecifická, to, ako ho získavajú, závisí od konkrétnej zákazky. Možnosti sú dve. „Buď klient presne definuje, o aký materiál má záujem a my ho následne zháňame cez inzertné portály, alebo klient má materiál v podobe starých kúskov vo svojom interiéri, s ktorými následne pracujeme,“ vysvetľuje Maja. Často sa im dokonca stáva, že sa im ozvú ľudia, ktorí práve rekonštruujú nehnuteľnosť, a chcú im podarovať drevo či masívny nábytok.

Koncom minulého roka dokončili svoju zatiaľ najväčšiu zákazku, a to kancelárske priestory developerskej firmy Licitor, sídliacej v Žiline. Projekt, ktorého výroba trvala viac ako 4 mesiace, sa niesol v jednotnom štýle i napriek tomu, že každý ručne robený produkt bol dizajnovým kúskom.

workshop, ktorý organizovala značka pure junk v žiline, na ktorom si záujemcovia mohli vyrobiť vlastný kus recyklovaného nábytku.
Minulý rok organizovali workshop, na ktorom si záujemcovia mohli vyrobiť vlastný kus recyklovaného nábytku. Foto: archív Pure Junk

Zakladateľka značky prezrádza, že tento rok sa neplánujú ani tak zameriavať na zvyšovanie tržieb ako na rast firmy. Radi by zväčšili tím a splnili si niektoré priania, medzi ktoré patrí napríklad organizovanie workshopov po celom Slovensku. Jeden zorganizovali na Stanici Žilina-Záriečie už minulý rok, avšak množstvo záujemcov z celého Slovenska im napísalo, že sa na ňom v tom čase nemohli zúčastniť.

„K ostatným plánom na nasledujúci rok môžem povedať, že chceme priniesť limitované edície produktov a pokúsiť sa pripraviť stálu ponuku produktov pre gastro segment,“ dodáva Maja na záver.

Kto je PURE JUNK?

Od roku 2014 prešla značka značným vývinom. Zo študentského projektu sa o rok neskôr stal reálny biznis, ktorý chce poukázať na to, že i z odpadového materiálu môžu vzniknúť úžitkové a dizajnérske produkty.

Ako firma uvádza, jej víziou je znižovanie množstva odpadu na Slovensku, prostredníctvom nadviazania spolupráce so zberňami odpadu a stavebnými firmami, ktoré tento odpad produkujú, alebo majú jeho nadmerné množstvo.

V súčasnosti tvorí tím zakladateľka Maja Demjanovičová (25), ktorá má na starosti riadenie projektov, komunikáciu so zákazníkmi a návrh jednotlivých dizajnov. Zameriava sa i na koordinovanie marketingových aktivít firmy a na jej celkové smerovanie. Technickú časť tímu zastupuje Matej Mičák, ktorého prácou je technické prevedenie produktov a realizácia zákaziek u klientov. Do firmy nedávno nastúpil Michal Faktor, ktorý so sebou priniesol inováciu v podobe používania nového materiálu – kovu – ktorý až dovtedy v Pure Junk nepoužívali.

Na polovičný úväzok pri výrobe a realizácií projektov pomáhajú Martin Šlauka a Adrián Vavro, o grafické práce sa starajú Michael Mužík a Erika Šimoníková.

Hlavné foto: Maja Demjanovičová (v strede) a spoluzakladateľ značky Matej Mičák (vpravo). Foto: archív Pure Junk