12. júla 2019

Obdobie letných dovoleniek je v plnom prúde. I v ich prípade však platí staré známe: koľko ľudí, toľko chutí. Niektorí sa s obľubou vyberú do zahraničia, aby si oddýchli na pláži alebo pri hotelovom bazéne, ďalší zase neposedia na mieste, a tak siahajú po dobrodružnejšej ceste. Presne pre nich tu máme 8 tipov, ako si zjednodušiť plánovanie a organizovanie dovolenky na vlastnú päsť.

O svoje skúsenosti sa s nami podelil Aleš Tvrdý z blogu Photo and Traveling, podľa ktorého je cestovanie tou najlepšou školou života. „Treba si však uvedomiť, či počas cesty robíte to, čo vás baví, alebo to, čo je „cool“ a čo vám budú susedia závidieť,” upozorňuje hneď na začiatku rozprávania.

Navštívil 58 krajín sveta

Pri otázke, či si Aleš spomína na konkrétny moment, počas ktorého ho očarilo cestovanie, sa pousmeje. Vraj nikdy nepominul. „Stačí, ak vidím nejakú fotografiu alebo informáciu o zaujímavom mieste, ktoré má nadchne, a hneď po ňom pátram,“ vysvetľuje. Ako malého chlapca ho však fascinovalo sledovanie dokumentárnych seriálov či dobrodružných filmov.

Kam zobrať deti na exotickú dovolenku? 6 top destinácií od rodiny travel blogerov

Neskôr, keď zistil, že sa na všetky tieto miesta, ktoré videl len v televízii, dá dostať, sa jeho pocity premenili na zvedavosť. Keď už čo-to precestoval, tak sa rozhodol, že si založí cestovateľský blog.

„Cestovanie je pre mňa niečo, čo napĺňa môj život šťastím, radosťou a láskou. Aj vďaka tomu sa stále na svet okolo mňa dokážem pozerať jednoduchšie a s dávkou optimizmu,“ pripúšťa Aleš. Foto: archív A.Tvrdého

I napriek tomu, že do dnešného dňa navštívil 58 krajín sveta, tak sú ešte stále ďalšie miesta, ktoré by rád videl. „Nechcem sa za nimi ale bezhlavo hnať a odškrtávať si ich na nejakom zozname. Radšej toho uvidím menej, no naplno si to užijem,“ vraví. A tento pocit z dovolenky a cestovania ako takého chce dopriať i ďalším ľuďom. Preto sa s nami podelil o 8 tipov, ako sa pripraviť na dovolenku v dobrodružnom duchu. Tu sú:

1. Destináciu vyberajte i podľa spoločnosti

Rozhoduje najmä to, čo chcete v danej krajine vidieť a navštíviť. Pokiaľ sa túžite motať pod palmovými listami s kokosovým orechom v ruke, tak predsa nepôjdete do Nepálu.

Ako si vybrať ideálne Airbnb na letnú dovolenku? Travel blogeri vám prinášajú 12 rád

Dôležité je zohľadniť, či budete cestovať sami alebo s ďalšími ľuďmi. Inak si predsa vyberiete destináciu pre pobyt s kamarátom, priateľkou alebo deťmi. Záleží i na charaktere cesty. Niektorí radi oddychujú pri hotelovom bazéne, iní zase nevydržia na jednom mieste dlhšie ako deň. Všetky tieto kritériá zoberte do úvahy pri výbere finálnej destinácie.

2. Zabaľte si veci, ktoré používate počas bežných dní

Na cestách sa treba držať zásady: menej je viac. To platí obzvlášť vtedy, ak máte zaplatenú letenku len s príručnou batožinou. Tam nie je o čom premýšľať. Deň na dovolenke je však stále taký istý deň ako každý iný.

Rozdiel je v tom, že sa nachádzate na odlišnom mieste ako obyčajne. Ak si teda na cestu zabalíte len to, čo používate v každodennom a bežnom živote, tak sa nič katastrofálne nestane. Chýbať vám môže nejaká malá vec, no tá sa dá určite kúpiť za pár drobných kdekoľvek vo svete.

3. Pobyt a fungovanie v zahraničí vám uľahčia aplikácie

V dnešnom online svete je cestovanie značne jednoduchšie. Vo vrecku totiž nosíte mnoho cenných informácií, ktoré vám môžu ušetriť čas i peniaze. Odporúčam preto aplikácie s mapami, online i offline. Vďaka nim je plánovanie cesty a presúvanie sa po cudzej krajine oveľa ľahšie. Tiež sa oplatí mať vyhľadávať leteniek, aplikáciu pre ubytovanie a VPN (virtuálnu privátnu sieť). Na všetko ostatné vám stačí Google.

Keď cestujem spontánne a len s jednosmernou letenkou, stáva sa, že plány mením z minúty na minútu. Ak sa vtedy potrebujem dostať do vzdialenejšej destinácie alebo nemám veľa času, tak hľadám lacné letenky. Na to je super Skyscanner. Pokiaľ čakám na výhodnú ponuku, jednoznačne sledujem Secretflying. Na ubytovanie je fajn Hostelworld a Booking. Ak som v krajine, kde je internet obmedzený, oplatí sa mať VPN.

4. Ubytovanie nemusíte riešiť vopred

Oplatí sa hľadať si ubytovanie priamo na mieste, kde sa práve nachádzate. Nie ste tak viazaní na presný odchod z bodu A do bodu B len kvôli tomu, že tam máte zaplatené ubytovanie. Výhodou je, že sa vám mnohokrát podarí zjednať cenu alebo nájsť niečo, čo sa vám reálne páči. A to platí najmä v krajinách, kde ešte nie je internet tak rozvinutý, a bežne sa stáva, že mnoho zariadení nemá svoju ponuku online.

5. S dopravou po okolí vám pomôžu miestni

Pri doprave treba vždy zohľadniť, či potrebujete ušetriť čas alebo peniaze. Keď teda čas nehrá dôležitú úlohu, môžete ísť pešo alebo stopom. Pokiaľ potrebujete niečo stihnúť, musíte tomu prispôsobiť i spôsob prepravy. Ja si cesty plánujem tak, aby som nebol v časovej tiesni. Niektoré veci sa len ťažko dajú ovplyvniť. Ak vôbec. Život je nevyspytateľný a prináša jedinečné momenty, ktoré sa nedajú naplánovať.

Pri preprave medzi jednotlivými mestami či okolitými zaujímavosťami možno oceníte, ak nebudete závislí od nikoho a od ničoho. To vám zabezpečí okrem iného i verejná doprava. Ak je to možné, prenajmite si skúter. Skvelá vec je tiež kontakt s domácimi obyvateľmi. Tí vám okrem tajných, lokálnych tipov vedia poskytnúť napríklad i bicykel.

6. Naplánujte si činnosti, ktoré vás tešia

Aktivity si naplánujte tak, aby ste z nich mali radosť a potešenie. Vychutnajte a užite si to, čo máte radi. Ak chcete na dovolenke stihnúť čo najviac a budete sa hnať za každou pamiatkou, aby ste si ju odškrtli na svojom zozname, no nech. Ak vás to urobí šťastnými, je to v poriadku. Pokiaľ chcete ležať na ležadle pri hoteli, oddýchnuť si fyzicky a psychicky a budete mať z toho radosť, tak to bude skvelá dovolenka. Robte to, čo vás baví a doprajte to tiež ostatným.

7. Vždy so sebou majte nejakú hotovosť, funguje i výmenný obchod

Odporúčam si hneď po príchode do konkrétnej krajiny vybrať z bankomatu nejakú hotovosť. Tú môžete použiť, keď sa nedá platiť inak ako „cash.“ Skvelou vecou sú i online platby. Tie sú nenahraditeľné a pohodlné, nech ste kdekoľvek, kde je internet. Sú však aj také miesta, kde nie je bankomat alebo online pokrytie. Vtedy je zase dobré mať hotovosť. Čiže ak vopred viete, že idete do oblasti, ktorá nie je veľmi obývaná, vyberte si väčšiu hotovosť.

Ešte stále však funguje tiež výmenný obchod. Raz sme v horách s ďalšími ľuďmi nemali dostatočnú hotovosť na zaplatenie horskej chaty, v ktorej sme sa chceli zložiť na noc po náročnej túre. Vytiahol som zo svojho telefónu SIM a pamäťovú kartu a vymenil ho za nocľah s večerou a raňajkami pre 4 osoby. Všetci sme boli spokojní.

8. Prispôsobte sa svojmu okoliu

S cestovaním sa samozrejme spájajú i bezpečnostné riziká. Takže buďte opatrní a obozretní. Tomuto faktu sa však netreba úplne poddať a nestať sa tak otrokom každej, dokonca i najmenšej potenciálnej nástrahy. Cestu si treba užiť a vychutnať.

Berte preto ohľad na svoje okolie. Najmä na ľudí, ktorých stretnete, a na prostredie, v ktorom sa nachádzate. Práve teraz máte jedinečnú možnosť. Cestovanie po svete nebolo nikdy jednoduchšie a (viac-menej) bezpečnejšie. Musíte však brať ohľad na svoje okolie a tomu prispôsobiť svoje správanie.

Takto sa slovenský travel bloger pozerá na svet cez objektív fotoaparátu:

Hlavné foto: Unsplash/Jeremy Bishop

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk