7. augusta 2020

Najlepšie plateným CEO spoločností z indexu S&P 500 je Lisa Su. Vyplýva to z výročnej správy analytickej firmy Equilar v spolupráci s tlačovou agentúrou AP.

Riaditeľka hardvérovej ​​spoločnosti Advanced Micro Devices je tak úplne prvou ženou, ktorá od roku 2011, keď sa rebríček začal zostavovať, zarába viac než jej mužskí kolegovia.

Su si vlani pripísala na účet 58,5 milióna dolárov, a predčila tak aj vtedajšieho šéfa Disneyho Boba Igera alebo Reeda Hastingsa z Netflixu. Súčasťou celkovej sumy, ktorá o umiestnení rozhodovala, bola nielen čistá mzda, ale aj bonusy, ocenenie akcií a ďalšie benefity.

Základná ročná odmena Lisy Su sa vyšplhala na „obyčajný“ milión dolárov, a zvyšok tvorili bonusy a odmeny — vrátane akcií AMD v hodnote 53 miliónov, ktoré riaditeľka dostala za skvelé výsledky.

Ako vyzerá CEO? Ideálny generálny riaditeľ žiada feedback
a nebojí sa konštruktívnej kritiky

Len pre ilustráciu: na pozíciu nastupovala v roku 2014, keď jedna akcia AMD vyšla na tri doláre. Dnes majú cenné papiere výrobcu mikročipov hodnotu takmer 86 dolárov a za posledné dva roky je firma jednou z najvýkonnejších spoločností v indexe S&P 500.

Zárobok Su bol o celých 13 miliónov dolárov vyšší než odmena najlepšie plateného muža v rebríčku, Davida Zaslava z televízie Discovery. Ďalšie ženy, ktoré sa v poradí umiestnili, si zarobili zhruba len polovicu z výplatnej pásky Su.

Napriek tomu bola priemerná odmena 20 žien, ktoré sa na zozname objavili, celých 13,9 milióna dolárov. Naproti tomu 309 umiestnených mužov si v priemere pripísalo iba 12,3 milióna. Za rozdiel v číslach však ženy vďačia práve astronomickému zárobku Lisy Su.

V McDonalde sa už nebudú robiť večierky,
rozhodol nový CEO. To však nemusí byť správna voľba

Podľa štúdie finančné odmeny všetkých CEO na zozname medziročne stúpajú. V porovnaní s rokom 2018 si riaditelia prilepšili v priemere o 4,1 percenta. Očakáva sa, že tento rok k takému rastu nedôjde. S príchodom koronavírusu sa totiž nejeden CEO rozhodol vzdať odmeny alebo aspoň časti. Mnoho z nich zároveň riadi firmy, ktorým sa počas pandémie nedarí.

Text vyšiel v českej verzii magazínu Forbes, autorkou je redaktorka Taťána Lysková

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?