10. januára 2020

Nový generálny riaditeľ McDonaldu Chris Kempczinski sa snaží zmeniť to, čo médiá opísali ako korporátnu kultúru „machistického chlapského klubu“. Kempczinskeho predchodca Steve Easterbrook mal totiž povesť chlapíka, ktorý chodil so zamestnancami na večierky, a v novembri 2019 ho vyhodili za porušovanie pravidiel firmy, ktorá zakazuje randenie so spolupracovníkmi či spolupracovníčkami.

Podľa Wall Street Journal mal Easterbrook a ďalší manažéri vrátane Davida Fairhursta, bývalého šéfa ľudských zdrojov, často po práci s ďalšími manažérmi a zamestnancami robiť oslavy. (Fairhurst odstúpil dobrovoľne deň po tom, ako vyhodili Easterbrooka). Na večierkoch nemalo chýbať nadmerné pitie alkoholu, flirtovanie a fyzický kontakt so zamestnankyňami. Kempczinski údajne tento typ večierkov a kamarátenia nebude tolerovať. Kempczinski má dosť dôvodov na to, aby zastavil takéto správanie. Vylučuje totiž ľudí, znevažuje ženy, jednoducho je neprofesionálne.

View this post on Instagram

Opportunity, Community, and Solutions: three things that make me proud of our McDonald’s System. I firmly believe that McDonald’s can change the world in a way that no other company can, and we’re just getting started. I’m thrilled to be using Instagram to connect with and share the stories of our community.

Reklama

A post shared by Chris Kempczinski (@chrisk_mcd) on

Nový generálny riaditeľ McDonaldu Chris Kempczinski. Zdroj: Instagram

Zakázať akúkoľvek socializáciu medzi staršími manažérmi a radovými zamestnancami však tiež nie je odpoveď. Je úlohou lídra, aby udržal angažovanosť a motivovanosť pracovnej sily a jedna z dvoch najlepších možností, ako to urobiť, sú neformálne interakcie. To neznamená, že treba robiť divoké večierky, ale mať rozumnú interakciu, kde zamestnanci môžu byť vypočutí a manažéri sa podelia o svoje vízie týkajúce sa budúcnosti organizácie.

Sexuálnych škandálov ubudlo: Za čo vyhadzovali manažérov v roku 2019

Dať manažérom školenie o tom, ako sa dá riadnym spôsobom socializovať so zamestnancami, snáď bude súčasťou Kempczinskeho agendy.

Manažéri musia byť inkluzívni

Nadmerné pitie a pletky so ženami by, samozrejme, nemali byť spôsobom styku manažérov so zamestnancami. Organizácie by však mali pamätať aj na ďalšie aspekty socializácie. Napríklad inklúzia je prvé pravidlo každej interakcie medzi manažérmi a zamestnancami.

K socializácii s manažérom musí mať prístup celá skupina alebo tím, nielen tí zamestnanci, ktorí majú rovnaké koníčky a záujmy ako manažér. Zväčša sa chceme socializovať s tými, ktorí sú podobní ako my. Manažéri teda zvyknú niektorých ľudí vylučovať, keď sa majú rozhodovať o tom, kto bude partnerom pre ich interakcie.

Ak určíte, že lídri sa stretávajú na obed či na pohárik s celými tímami, dokáže to významne zvýšiť angažovanosť všetkých zamestnancov. Aby bola socializácia efektívna, tím, ktorý sa stretáva, by mal byť pomerne malý – tak, aby zamestnanci mali slobodu otvorene sa angažovať. Google sa túto lekciu naučil na jeho „TGIF“ stretnutiach.

Ako to robí Google?

V roku 1999 zaviedol Google tradíciu na piatkové popoludnia, aby zvýšil interakciu zamestnancov a manažérov. Zamestnanci mohli vyjadrovať kritiku a voľne debatovať. Mítingy sprevádzalo občerstvenie a pivo a po nich sa podporovalo socializovanie. Na istý čas sa tieto stretnutia propagovali ako príklad dobrého manažérskeho nápadu v Googli.

Šéf Googlu Sundar Pichai na vypočúvaní v Kongrese. FOTO: SITA/AP

S „TGIF“ začali zakladatelia Google Larry Page a Sergey Brin a pravidelne na ne aj chodili. Od roku 2019 už však nechodia. V minulom novembri generálny riaditeľ Googlu Sundar Pichai oznámil, že TGIF“ sa rušia a nahradia ich mesačné mítingy a samostatné fóra. V emaile zamestnancom ako dôvod prezentoval úniky z mítingov a klesajúcu návštevnosť. V uniknutom videu Pichai pripustil, že Google „skutočne bojuje“ s dôverou zamestnancov.

Šéfovi Googlu klesla reputácia, najuznávanejšími manažérmi sú nováčikovia

Keď začínali „TGIF“, všetci zamestnanci Googlu sa ešte zmestili do malej miestnosti. Po tom, ako sa stretnutia výrazne zväčšili, stratili váhu. Ak chce Google obnoviť dôveru, musí nájsť iné možnosti, ako zaujať menšie skupiny.

Manažéri môžu interagovať elektronicky

Manažéri firiem väčšinou nemajú čas, a tak sa na formálne socializačné podujatia môžu zdráhať chodiť. Tieto stretnutia pritom nemusia byť časté ani dlhé. Je však dôležité, aby zamestnanci mali nejakú možnosť interakcie s vyšším manažmentom. Niektoré organizácie riešia problém s časom elektronickou interakciou, či už cez sociálne médiá alebo cez in-house podnikové systémy. Ak použijete elektronické platformy, môžu manažéri komunikovať podľa ich kalendára.

Nezáleží ani tak na čase interakcie, ale na tom, aby si manažéri našli chvíľu, keď sa s radovými zamestnancami spoja. Počas interného stretnutia v McDonalde sľúbil Kempczinski, že sa každého vysokého manažéra spýta, či zosobňuje hodnoty firmy. Snáď do nej patrí aj pozitívna sociálna interakcia.

Prispievateľka Kim Elsesser píše na Forbes.com o biznise, psychológii a genderi. Pôvodne plánovala kvantitatívne obchodovanie v Morgan Stanley.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk