28. decembra 2019

Výmeny na miestach šéfov svetových firiem sa v roku 2019 diali častejšie ako vlani. Vlna sexuálnych škandálov doznieva, ako dôvod na okamžitý odchod CEO sa vrátili najmä zlé výsledky firmy či účtovné škandály. Vo výnimočných prípadoch sa objavili aj pašeráctvo či dokonca špionáž.

Nevie sa nič o tom, že by Art Peck, šéf veľkého predajcu športového oblečenia Gap, urobil niečo hrozné. Keď v novembri, po necelých piatich rokoch na čele firmy, odstúpil z postu generálneho riaditeľa, dôvodom bolo, že ho dobehli jeho výsledky. Hoci sa na čelo Gapu dostal ako expert na digitál, tradičnému predajcovi k lepším číslam v e-commerce pomôcť nevedel. Počas posledných piatich rokov stratil Gap viac ako polovicu trhovej hodnoty.

Zlé výsledky firmy sa v nasledujúcom prehľade objavia častejšie ako vlani. Vtedy totiž z desiatich veľkých padákov roka až štyri spôsobili sexuálne škandály, ktoré sa prevalili počas kampane MeToo.

Škandály MeToo či prepratých 200 miliárd:
za čo padali hlavy šéfov svetových firiem v roku 2018

To však neznamená, že by výmen na čele firiem bolo v končiacom sa roku menej. Naopak – podľa údajov personalistickej firmy Challenger prekročil za prvých osem mesiacov roka počet zmien na pozíciách CEOs číslo tisíc, čo bol až 15-percentný nárast oproti rovnakému obdobiu roka 2018.

Veľký bankrot rodiny Purdueovcov: prídu asi o 12 miliárd dolárov

Ktoré veľmi veľké firmy teda prišli o šéfov v roku 2019? Pôjdeme na to chronologicky:

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk