28. decembra 2018

Prehľad hriechov, za ktoré odchádzali z kresiel generálni riaditelia veľkých svetových firiem, je viac ako pestrý. Pozrite si 10 + 1 veľkých manažérov, ktorých kariéry sa náhle zasekli či rovno skončili.

Okrem tradičných prehreškov, ako sú sprenevera, ovplyvňovanie svedkov, či miliónový kontrakt s externým poradcom, z ktorého sa vykľuje kriminálnik, kosilo v roku 2018 topmanažérov aj hnutie MeToo. Obvinenia zo sexuálnych prečinov dokázali vyhodiť zo sedla aj miliardára, či jedného z najlepšie zaplatených manažérov v USA.

Ako v polovici roka spočítal Bloomberg, správne rady veľkých firiem reagujú na škandály čoraz rýchlejšie, pribúda prepustení na hodinu a znižuje sa počet nejasných formulácií v duchu „stráviť viac času s rodinou,“ prípadne „zdravotné problémy“.

Apple lámal rekordy, aj tak padol pod bilión. Ktoré firmy majú dnes na burze úspech?

Nájsť desať veľkých výpovedí pre CEO nebol problém. Bonus, jedenásta, hlavná fotka článku, je trochu výnimka: Elon Musk, miliardár (23 mld. USD, č. 54 vo Forbes rebríčku) a zakladateľ Tesly je stále jej generálnym riaditeľom. Skončil “iba” ako predseda správnej rady.

Slávny tweet o tom, že Teslu chce stiahnuť z burzy, interview, popri ktorom fajčil marihuanu, hádky s novinármi, priznanie, že vo veľkom berie lieky na spanie, či tvrdé výpady proti regulátorovi americkej burzy, však nemôžu v tomto prehľade chýbať.

Aj cenu 420 dolárov za akciu, pri ktorej vraj mala Tesla odísť z burzy, vraj Musk zaokrúhlil, lebo v marihuanovej komunite má číslo svoj zmysel a okrem toho dúfal, že jeho priateľka, hudobníčka Grimes, „sa na tom pobaví.“

FOTO: SITA, AP. HLAVNÉ FOTO: Elon Musk a Grimes na newyorskom Met Gala.