7. novembra 2018

Ani rast tržieb o 20 percent či zisk 14 miliárd dolárov za štvrťrok nemusí počas tejto jesene na burze stačiť, najmä ak ide o prvú firmu na svete s biliónovou trhovou kapitalizáciou. Čo to znamená byť dnes úspešný na burze a ktorým gigantickým spoločnostiam sa vydaril posledný kvartál?  

Svoje štvrťročné výsledky zverejnil Apple minulý týždeň „s nadšením“ a komentárom, že pred Vianocami má „najsilnejšiu ponuku, akú sme kedy mali.“

Burza však zareagovala výpredajom, akcie padli o sedem percent, trhová kapitalizácia na čas klesla pod magický bilión, ktorý prekonala v auguste. Výsledky totiž boli iba „relatívne dobré“. Tržby síce boli rekordné, ale pre Apple je to samozrejmosť a firma okrem toho upravila predpoveď o pár percent nadol.

50 firiem tvorí 60 percent HDP Slovenska. To je rebríček Forbes Top 50

Prepad akcií pokračoval, keď Apple oznámil, že už nebude zverejňovať počty predaných zariadení. Analytici sa zľakli, že to znamená očakávaný nižší rast.

Ako teda desať rokov po kríze vyzerajú z pohľadu burzy naozaj dobré výsledky? Prípadne veľmi zlé? A “síce rekordné, nie však dosť dobré”? Tu je krátky prehľad. Pozrite si hlavne, ako reagovala burza v deň zverejnenia finančných výsledkov firiem.

 Warren Buffett, hlavný akcionár Berkshire Hathaway a tretí najbohatší človek sveta. Foto: SITA/AP

Tak napríklad Buffettov investičný konglomerát bol už vlani spomedzi všetkých firiem v rebríčku Forbes Global 2000 na piatom mieste v zisku s takmer 40 miliardami dolárov. Oproti 3. štvrťroku 2017 teraz vzrástol prevádzkový zisk firiem, ktoré patria pod Berkshire Hathaway, o sto percent, oveľa viac však akcionárom vyniesli Buffettove investície. Celkový zisk pre investorov za štvrťrok napokon dosiahol až 18,5 miliardy dolárov. Jednoznačný úspech.

Spomedzi veľkých technologických firiem dosiahol zrejme najlepšie výsledky Microsoft – jeho najväčšia “slabina” bola, že medziročný rast cloudu Azure klesol, konkrétne z 89 percent na 76. Vplyv odvetvia na očakávania zasa ukazuje Coca-Cola, ktorej znížené tržby vyhodnotila burza ako ozdravenie.

Jeff Bezos, hlavný akcionár Amazonu, bol prvým človekom s majetkom vyše 150 miliárd dolárov. Aktuálne má jeho podiel v Amazone hodnotu okolo 137 miliárd. Foto: SITA/AP

Amazonu začali ale naopak akcie nedávno padať, predchádzal tomu však takmer ročný rast. Aktuálny pokles, ktorý sa začal v októbri, vymazal už zhruba päťmesačné zisky.

Z časového pohľadu opačne sa darilo Facebooku: burza na konci štvrťroku ocenila, že v období, ktoré sa začalo škandálmi (a masívnym prepadom akcií) si firma z finančného pohľadu počínala stále veľmi dobre.

General Electric sa prepadá. Foto: SITA/AP

„Nočná mora“, „disaster“, „monštrózna“ strata. To sú zase výsledky General Electric. Niekdajší energeticko-finančný gigant zrýchlil svoj dlhodobý pád. Veľkú ranu utrpel imidž firmy už v lete, keď jej akcie po 111 rokoch vyradili z indexu Dow Jones (DJIA).

Teraz firma ohlásila odpis 22,8 MILIARDY dolárov goodwillu (aktív, ktorých trhová hodnota klesla pod účtovnú a musia sa povinne odpísať a vykázať ako čistá strata). To je ešte väčší balík, než bola strata spoločnosti za celý minulý rok, a to firma dosiahla druhý najhorší výsledok zo všetkých dvetisíc členov Global 2000, stratu za rok 2017 vo výške 7,8 miliardy dolárov.

Slovák povedie európsku časť GE, šéfovať bude 92-tisícom ľudí a 20 miliardám dolárov v tržbách

Výsledky Daimlera zasa nezachránil ani veľký dopyt po Mercedesoch a zlá situácia IBM sa zasa ešte zhoršila (aj keď už počas aktuálneho štvrťroka), keď firma oznámila, že za gigantických 33 miliárd dolárov kupuje softvérovú firmu Red Hat.

Hlavné foto: Generálny riaditeľ Apple Tim Cook počas prezentácie štvrťročných výsledkov firmy. Foto: SITA/AP