7. júna 2018

Majú peniaze i vplyv. Teraz však nehovoríme o konkrétnych ľuďoch, ale o spoločnostiach, ktoré majú na naše životy dosah. A väčšinu z nich možno ani nepoznáte.  

Opäť po roku vyšiel v poradí už 16. rebríček najväčších, najvplyvnejších a najhodnotnejších firiem sveta. Postupnosť je založená na kombinácii 4 ukazovateľov – predaj, zisky, aktíva a trhová hodnota. Zoznamu už po šiestykrát kraľuje čínska banka Industrial & Commercial Bank of China, pričom v top 10 majú zastúpenie len spoločnosti z Číny a Spojených štátov amerických. Tieto dve krajiny tvoria až 40 % kompletného rebríčka.

REBRÍČEK: Biznisu sa venujú celé generácie. Toto sú naše najväčšie rodinné firmy

Celková trhová hodnota všetkých 2000 spoločností je 56,8 bilióna dolárov a v uplynulom roku dohromady zarobili 3,2 bilióna USD. „Pre celosvetový biznis to bol silný rok, zaznamenali to aj spoločnosti z rebríčka Global 2000. Ich trhová hodnota, aktíva, predaj a zisky vzrástli,“ povedala Halah Touryalai, zástupkyňa editora amerického Forbes. V tohtoročnom rebríčku sa nachádza 131 nováčikov, Slovensko by ste však v kompletnom rebríčku hľadali márne.

Medzi 10 najúspešnejších firiem rebríčka Global 2000 patria:

Top 10 spoločností sveta
Hlavné foto: Unsplash