24. novembra 2018

Ak to nadnesieme, bežný deň môžeme rozdeliť na tri tretiny – 8 hodín spánku, 8 hodín práce a 8 hodín voľného času. Iste, realita je podstatne komplikovanejšia, no minimálne to vyjadruje fakt, že za pracovným stolom strávime podstatnú časť nášho života.

Keďže ide o naozaj nemalú časovú porciu, mal by byť pracovný stôl niečím, na čom si skutočne dáme záležať. Zvlášť s dôrazom na to, aby spĺňal to, čo od neho očakávame – pomohol nám k vyššej produktivite a efektivite.

Zozbierali sme pre vás 5 tipov pre organizáciu vášho stola, ktoré výrazne napomôžu k tomu, aby ste toho najbližšie v práci spravili podstatne viac. Alebo spokojne odišli skôr.

1. Zbavte sa neporiadku

Prirodzený prvý krok. Zbavte sa všetkých zbytočných dokumentov, nepíšucich pier, odpadkov a špinavých šálok od kávy. Stačí pár minút a zo svojho pracovného stola budete mať úplne iný pocit.

Pýtali sme sa headhuntera, ako žiadať vyšší plat. Niekedy je lepšie zmeniť prácu

Druhý krok je extrémne dôležitý. Káble. Jeden z najviac odsúvaných problémov pracovného stola. Káble totiž vizuálne pútajú pozornosť a vytvárajú pocit, že stôl je neuprataný, čo rozrušuje vaše podvedomie a nedovoľuje vám sústrediť sa na 100 %.

Riešenia sú dve – buď káble dokážete zorganizovať takým spôsobom, aby vizuálne úplne zmizli z vášho zorného poľa, alebo jednoducho prepnete do bezdrôtového režimu.

Bezdrôtové riešenia zabraňujú rozrušovaniu mysle. Foto: Unsplash – Christopher Burns

Pokiaľ pracujete s veľkým množstvom papierových dokumentov, vyskúšajte si osvojiť prácu z ľava do prava. Na začiatku dňa si položte však veci na ľavú stranu stola. Pokiaľ sa konkrétnemu dokumentu venujete, položte ho pred seba a akonáhle prácu s ním dokončíte, odložte ho na pravú stranu. Na konci dňa tam (snáď) nájdete solídnu kôpku, ktorú môžete následne archivovať/odložiť/skartovať.

2. Zaobstarajte si niečo zelené

Je vedecky dokázané, že rastliny pozitívne vplývajú na našu psychiku. Pomáhajú nám lepšie zvládať stres a cítime sa vďaka nim menej unavení. Pri výbere rastliny do kancelárie je však vhodné myslieť aj na to, že nie vždy budeme v kancelárii prítomní a zároveň nechceme rastlinu, ktorá si bude našu pozornosť pýtať pričasto. Preto sú ideálnou voľbou kaktusy, ľalia či aloe.

Robíte niečo len preto, lebo sa to od vás očakáva? Zmeňte to a bez výčitiek

Podobné benefity (upokojujúci efekt) môže mať aj sedenie pri okne, teda v závislosti od výhľadu. Pohľad na stavenisko a šedé budovy asi úplne fungovať nebude.

3. Prineste si slúchadlá

Kolega sa chváli svojim nočným záťahom, kolegyni zvoní telefón už štvrtýkrát za posledných 30 minút a v pozadí už 5 minút pípa mikrovlnka. Spojte si to všetko a máte ideálne prostredie akurát tak pre mentálne zrútenie, nie pre sústredenú prácu.

Slúchadlá by v tomto prípade mali byť na pracovnom stole samozrejmosťou. Je vedecky dokázané, že klasická hudba nám významne pomáha pri koncentrácii a zlepšuje našu schopnosť spracovávať informácie. Nehovoriac o tom, že po počúvaní klasickej hudby sa nám preukázateľne lepšie zaspáva a kvalitný spánok má stovky ďalších benefitov.

Slúchadlá v práci pôsobia ako bariéra medzi vami a rušivými vplyvmi. Foto: Unsplash – Wes Hicks

Ak na klasiku nie ste, mnohí si pochvaľujú playlisty s inštrumentálnou hudbou, napr. obľúbený “Deep Focus” na Spotify.

4. Prineste si vlastné kancelárske potreby

Chaos na pracovnom stole nás rozrušuje a nedovoľuje sa nám naplno koncentrovať na prácu. Jeden by mohol mať pocit, že je preto nutné stôl vypratať do takej miery, ako je to len možné. To však nie je tak úplne pravda. Ako raz povedal Albert Einstein: “Ak je neuprataný stôl znakom neupratanej mysle, čoho znakom je prázdny stôl?”

Nie je však pero ako pero. A zápisník ako zápisník. Dlhodobo sa hovorí o tom, že otvorené kancelárie majú okrem svojich benefitov aj isté nevýhody. Nedostatok súkromia môže spôsobovať stres a mentálne vyčerpanie. Proti týmto neželaným vplyvom otvorených kancelárií je našťastie možné čiastočne bojovať práve personalizáciou vášho pracovného priestoru. Odložte firemné kancelárske potreby tam, kam patria a prineste si kvalitnú náhradu z domu. Vášmu stolu to dodá špecifický charakter a vy sa tak budete cítiť v stresujúcom pracovnom prostredí o niečo lepšie, pretože viete, že tento stôl, to je jednoducho váš malý svet.

Náš pracovný stôl by mal byť skutočne náš. Foto: Unsplash – STIL

5. Zbavte sa aj digitálneho neporiadku

Ďalší veľmi podceňovaný faktor, ktorý si zaslúži oveľa viac pozornosti. Vyčistili ste si stôl, posadili naň kvetináč, kúpili ste si kvalitné pero a ste pripravení na neobyčajnú produktivitu. Otvoríte svoj počítač a kričí na vás plocha plná “bordelu”. 

Náš virtuálny pracovný priestor má s naším fyzickým priestorom spoločné viac, než si myslíme a neuprataný počítač môže mať na našu produktivitu zásadný vplyv. Zbavte sa desať rokov starých dokumentov, prejdite si zložku so stiahnutými súbormi, zorganizujte si plochu. Výborným pomocníkom sú v tomto prípade externé disky, kam si môžete odložiť všetky staré súbory bez toho, aby ste sa ich museli navždy zbaviť, čím zároveň výrazne odľahčíte váš počítač a v súvislosti  s tým aj svoju myseľ.

Titulná foto: Unsplash – rawpixel