26. augusta 2018

Rád čítam knihy o legendárnych športových tímoch. V snahe prekonať vlastnú nedokonalosť či zdolať najsilnejšieho súpera ponúkajú príbehy z histórie, v ktorých skupina ľudí dokázala spoločne dokráčať až na vrchol.

V túžbe po víťazstve sa tieto okamihy približujú ochote človeka dať zo seba úplne všetko s cieľom prežiť. Najvzácnejší je však pohľad do fungovania tímu. Pretože žiadnu veľkú vec v histórii ľudstva nedosiahol jednotlivec celkom sám. Tu je môj osobný výber piatich titulov, ktoré si pokojne prečítam znova.

Legacy (James Kerr)

Novozélendský rugbyový národný tím All Blacks – najvíťaznejší športový kolektív sveta

Nemusíte milovať rugby, aby ste ocenili hodnotu tejto knihy. Novozélandský národný tím – All Blacks – patrí k najviac víťaziacim tímom na svete. Ako však zabezpečiť, aby sa táto kultúra prenášala z jednej generácie hráčov na druhú? Ako zapojiť veľký tím hráčov do rozhodovania? Ako funguje proces učenia sa, disciplína a ochota ísť až na hranicu možností? Na tieto otázky ponúka kniha odpovede. Najdôležitejšie poznanie sa ukrýva v tom, čo vlastne motivuje hráčov? Zjednodušene – prostý čierny dres. A snaha zanechať ho v lepšom stave, než ste ho získali.

224 strán, Constable & Robinson 2013

Čítanie kníh vám v podnikaní môže pomôcť. Inšpiráciu nájdete aj v týchto 5 tituloch

When Pride Still Mattered (David Maraniss)

Legendárny tréner amerického futbalu Vince Lombardi

Ak chcete pochopiť Ameriku, začnite americkým futbalom. Finále NFL, známe ako SuperBowl, posadí pred obrazovky najviac Američanov spomedzi všetkých iných možností. A ak chcete pochopiť NFL, začnite menom, ktoré nesie trofej pre víťaza SuperBowlu – Vinceom Lombardim. Lombardiho príchod do Wisconsinu a pretvorenie podpriemerného tímu Green Bay Packers na víťazov, ktorí za deväť sezón päťkrát získali titul šampiónov, stále patrí k najlegendárnejším príbehom amerického športu. Disciplína, ktorú v 20. a 30. rokoch minulého storočia nadobudol Lombardi na uliciach a v katolíckych školách New Yorku, sa z veľkej časti podpísala pod jeho metódy pri vedení mužstva.

544 strán, Simon & Schuster 1999

Leading (Alex Ferguson a Michael Moritz)

Alex Fergusson o vedení Manchesteru United

Pokiaľ ste čítali životopis Alexa Fergusona „Môj život“, kľúčové body kariéry najúspešnejšieho manažéra v britskej Premier League ovládate. V knihe „Leading“, ktorá sa začína jeho prednáškou na Harvard Business School, dostanete štruktúrovanejší pohľad na najdôležitejšie aspekty pre dosiahnutie úspechu. Nečakajte komplikované teórie. Ak vám Ferguson chce povedať, že máte viac počúvať a menej hovoriť, jednoducho pripomenie, že Boh nám dal dve uši a len jedny ústa. 

372 strán, Timy Partners 2016

Šport, disciplína či zdravá strava. Buďte lepší vďaka knihám od športovcov

11 prsteňov (Phil Jackson a Hugh Delehanty)

Phil Jackson o tom, ako viesť dve najväčšie hviezdy basketbalovej NBA 

Ako skĺbiť objektívne najlepšieho hráča ligy so zvyškom tímu tak, aby ste vytvorili víťaznú dynastiu? Túto úlohu mal legendárny basketbalový kouč Phil Jackson v kariére hneď dvakrát. Po prvý raz, keď prišiel do Chicaga a z kolektívu okolo Michaela Jordana mal vytvoriť Bulls 90. rokov. A druhý raz na opačnom konci USA, keď mal tímu Los Angeles Lakers prinavrátiť hviezdny status vďaka dvom gigantom Shaquilovi O’Nealovi a Kobe Bryantovi. Výsledkom bolo 11 prsteňov víťaza NBA. Jacksonove metódy sa môžu zdať netradičné (vrátane meditácie a bubnovania), pravdou však je, že dokázal každému v tíme priradiť správne miesto a priviesť kolektív k výhram. Užitočné pre každého, kto má v kolektíve hviezdu a chce ju využiť naplno.

336 strán, Tatran 2014

The Boys in the Boat – Hrdinové ve člunu (Daniel James Brown)

Ako osemveslica chlapcov z malej univerzity na západnom pobreží USA porazila veľké univerzity a potom Hitlerových mužov na olympiáde v Berlíne 1936

„Flow“. Slovo, ktoré som po prvý raz skutočne pochopil až v tejto knihe. Stav, kedy všetko ide akosi prirodzene, bez námahy. Človek sa v ňom občas ocitne. Ako však dosiahnuť, aby sa v tomto stave ocitlo osem chlapov vo vratkom člne? Ako zabezpečiť, že ani jeden z nich nezasekne veslo tak, že zrazu všetkých rozhodí? Príbeh synov drevorubačov, farmárov a robotníkov, ktorí porazili veslice bohatých východných univerzít a následne aj Hitlerov tím na jeho olympiáde v roku 1936, opisuje dlhé hodiny driny, hľadanie optimálneho zloženia lode ale aj kamarátstva, vďaka ktorému sa spomínaný „flow“ dostavil. Ako bonus dostanete obraz medzivojnového obdobia a dôsledky Veľkej krízy na bežný život Američanov.

416 strán, Moba 2016
Hlavné foto: Alex Ferguson a Manchester United, SITA/AP