17. apríla 2018

Celkový priemerný plat zamestnanca od 25 do 30 rokov podľa mzdového portálu Platy.sk predstavuje 1211 eur v hrubom. Priemer zostavený zo všetkých vekových skupín na Slovensku je o približne 3 percentá vyšší. Napriek tomu, že sa tridsiatnici na trhu práce označujú často za nováčikov, na niektorých pozíciách dosahujú zamestnanci mzdové maximum už v tomto veku.

Pracovník, ktorý na vybranej pozícii už v 30-tich rokoch dosiahol svoje mzdové maximum? Existujú povolania, kde sa najvyšší priemerný plat prisudzuje práve na tento vek.

Tento vtip vám na pohovore zaobstará vyšší plat

Mzdový portál Platy.sk poukazuje na to, že celoslovenský priemerný plat dosahuje najvyššiu hodnotu pri veku 37 rokov. Spriemerovaná mzda tejto vekovej skupiny predstavuje 1437 eur v hrubom.

Mzdové maximum dosiahnuté pred 30-tkou

Tieto štatistiky ovplyvňuje viacero faktorov. Napriek tomu už dnes vieme sledovať mzdové trendy na jednotlivých pozíciách. Zo štatistík tak vyplýva, že niektorí zamestnanci môžu v danej práci dosiahnuť svoje platové maximum ešte pred dovŕšením 30-tky.

Reklama

Prepracovaní a s malou výplatou. Ako to povedať šéfovi?

Spôsobuje to najmä to, že daná pozícia je vhodná pre ľudí, ktorí v odbore ešte len začínajú. Ak teda chcú zarábať po nejakom roku lepšie, musia kariérne rásť. To znamená, že šikovní zamestnanci sa po pracovných úspechoch v určitom veku presúvajú na vyššie miesta a priemerný mzdový progres sa k určitému veku na danej pozícii zastavuje.

Na spodku osobný bankár, asistentka, či sekretárka

Vekové porovnávanie platov viacerých zamestnancov na jednotlivých pozíciách nám ukazuje, do akého veku sa oplatí v priemere pracovať na jednotlivých pozíciách.

Na aký vek vychádzajú priemerné mzdové maximá pri vybraných povolaniach?

Administratívny pracovník: 28 rokov

Office manager: 33 rokov

Sekretárka: 31 rokov

Ekonóm: 38 rokov

Telefonický operátor: 31 rokov

Obchodný zástupca: 35 rokov

Odborný predajca: 35 rokov

Operátor strojov a zariadení: 29 rokov

Personalista: 38 rokov

Osobný bankár: 27 rokov

Manažér kvality: 40 rokov

Marketingový manažér: 39 rokov

Asistentka: 30 rokov

Reklama

Fakturant: 40 rokov

Obchodný riaditeľ: 42 rokov

Mzdový účtovník: 40 rokov

Plánovač výroby: 33 rokov