21. novembra 2017

Poznáte ten problém? Keď robíte veľa a dostávate málo. Čo s tým?

Ak máte trpezlivosť a nechcete meniť prácu, môžete vyskúšať presvedčiť šéfa, aby vám dal viac peňazí alebo ubral práce. Jednoduché, nie?

Ale keďže žijeme v realite, väčšina ľudí na vašom mieste si začne hľadať novú prácu. A dá výpoveď. V USA napríklad existuje koncept Employment at Will, ktorý dovoľuje zamestnávateľom vyhodiť zamestnanca prakticky bez udania dôvodu. Zamestnanci sa preto boja pýtať viac.

Desať vecí, ktoré hovoria zlí šéfovia

Pracovník väčšinou usúdi, že čas a energia, ktorú by strávil presviedčaním šéfa, že chce vyšší plat, sa rovná času a energii, ktorú by mohol venovať hľadaniu novej práce.

Reklama

Ak nemá šéf šajn o platoch a rozumnom pracovnom čase, načo ho presviedčať? Vyšší plat dostane od nového šéfa!

Je 7.30 ráno. Čo všetko pred touto hodinou stíhajú úspešní ľudia?

Ak máte ale svoju prácu radi, čítajte. Začnite prieskumom. Zistite si, aký plat je bežný na vašej pozícii. Dobrými zdrojmi sú online porovnávače platov. Pamätajte, že väčšina manažérov má pripravené odpovede na otázku „prečo nás platia tak mizerne?“

  1. Lebo toto je skvelá firma, kde je radosť pracovať!
  2. Lebo sme startup a nemáme peniaze.
  3. Lebo sme veľká firma a máte veľa benefitov.
  4. Lebo teba by sme mohli nahradiť za dve sekundy, tak neskuč.

Ak bude atmosféra dobrá, šéfa si posaďte a povedzte mu, že si prajete zvýšenie. Ak je pláca mizerná, dajte výpoveď a pomôžte kolegom, ktorí sa rozhodnú rovnako. Ako inak si firma uvedomí, že platí primálo, ak v nej všetci pracujú?

Bohužiaľ vinníkom zlého nastavenia platov býva často firemná kultúra. Na platy sa manažment pozerá len raz ročne.  Často sa dá ísť hore len o niekoľko málo percent. Okolitý trh niekedy rastie rýchlejšie.

Čím dlhšie potom ostávate v jednej firme, tým viac zaostávate za trhovými „cenami“. Práve toto je dôvodom, prečo top zamestnanci menia prácu každé dva až päť rokov a neostávajú.

Každopádne zrejme u šéfa nepochodíte s tvárou zroneného zamestnanca, ale možno by sa to dalo, ak vám začne veriť a spoliehať sa na vás.

Je toto pre vás viac strasti než úžitku? Väčšina ľudí by s vami súhlasila. Raz ste hore, raz dole.

Autorka Liz Ryan je CEO a zakladateľka Human Workplace a autorka Reinvention Roadmap. Pre Forbes US píše o úspechu v práci.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?