11. apríla 2018

Ondrej Vrábel má len 16 rokov a stal sa tak historicky najmladším členom rebríčka Forbes 30pod30. Medzi ocenených ho vyniesol jeho projekt Pinf Hry, ktorý začal vyvíjať pred pár rokmi a vlani zaň získal ocenenie Krištáľové krídlo za filantropiu. Oblasť, ktorej sa venuje, je pritom mimoriadne špecifickým trhom, kde je pomerne ťažké preraziť na globálnej úrovni. Ondrej si je vedomý toho, že je ešte stále len na začiatku svojej cesty aj keď projektu Pinf Hry sa už venuje pár rokov. 

Ondrej žije a svoje hry vyvíja v obci Sobotište a aktuálne je študentom kvinty na Gymnáziu Ladislava Novomestského v neďalekej Senici. Nápad vymyslieť počítačové hry pre deti so špeciálnymi potrebami sa zrodil pred niekoľkými rokmi, kedy chcel pomôcť sesternici svojej mamy, ktorá trpí detskou mozgovou obrnou.

Pinf Hry pomáhajú s učením deťom so špeciálnymi potrebami a mentálnym postihnutím. Foto: screenshot Youtube Ondrej Vrábel: Pinf Hry Demonstration.

„Videl som, že sa rada hrá s počítačom. A tak som rozmýšľal, ako by som jej mohol pomôcť práve prostredníctvom počítača. Najskôr sme sa len tak spoločne hrali, písal som jej písmená a podobne. Ale chcel som vytvoriť niečo také, s čím by sa vedela zahrať aj ona sama,“ spomína Ondrej.

Kvôli tomu sa začal učiť programovať. „Vždy ma počítače a technológie zaujímali a toto bol jeden veľký dôvod, prečo sa do toho poriadne pustiť,“ dodáva.

30 pod 30: Slovák rozbehol portály na doučovanie. Už v 9 krajinách

Reklama

Projekt Pinf Hry spočiatku fungoval ako občianske združenie a iba vlani sa pretransformoval na podnikateľský subjekt. Z legislatívnych dôvodov, keďže Ondrej ešte nie je plnoletý, je konateľkou vo firme jeho mama Elena Vráblová.

Jeho hry sa dajú hrať na počítačoch, ale dostupné sú aj na iných smart zariadeniach. „Deťom pomáhajú s rozoznávaním farieb, písmen a ďalšími zručnosťami, ktoré zdraví ľudia považujú za samozrejmosť, ale tieto deti s tým majú dosť veľké problémy. Potrebujú pomoc a s aplikáciami je to pre nich zaujímavé, lebo je to nový a moderný spôsob, ako sa môžu niečo nové naučiť a zahrať sa,“ vysvetľuje Ondrej.

Spočiatku boli hry zadarmo, no niektoré z nich začali vlani spoplatňovať pre inštitúcie ako školy či denné stacionáre a centrá. Domácnosti však majú vybrané hry k dispozícii na stiahnutie stále zadarmo. Aktuálne ponúka projekt Pinf Hry 23 hier a ďalšie Ondrej usilovne vyvíja. Jeho hry majú už 12 jazykových mutácií, najviac sa však využívajú na Slovensku a v Čechách.

Učiteľka mení žiakov na biznismenov. Vyvíja s nimi appky

Ako spomína Ondrej, Pinf Hry fungujú zhruba od roku 2015, ale na dnešnú verziu sa to ešte v tom čase skoro vôbec nepodobalo. „Vtedy som kvôli súťaži zoskupil svoje hry do jednej webstránky, aby boli k dispozícii, aby sa dali stiahnuť. V tej súťaži, Junior internet (organizuje ju Asociácia pre mládež, vedu a techniku, AMAVET, pozn. red.) som získal prvé miesto a vtedy som začal uvažovať, že asi má zmysel to, čo robím a postupne som začal projekt rozvíjať. V roku 2016 už mal projekt novú grafiku a všelijaké vylepšenia a hry boli lepšie využiteľné aj v školách aj v domácnostiach,“ dodáva.

Mimochodom, aj koncom marca tohto roku Ondrej opäť bodoval na súťaži AMAVET. V kategórii Junior web – starší žiaci zvíťazil v hlasovaní verejnosti s projektom webovej stránky svojej rodnej obce Sobotište.

Ondrej naprogramoval aj webstránku svojej rodnej obce Sobotište. Foto: screenshot www.sobotiste.sk

Ako hovorí Ondrej, momentálne chce firma riešiť okrem pokračujúceho vývoja nových hier aj marketing, aby sa ich produkt dostal k viac ľuďom. Je si vedomý toho, že na globálnom trhu sú aj iné produkty i keď, ako dodáva, väčšinou sú len veľmi lokálne. „Je to dosť špecifický trh. Naše hry sú však v porovnaní s ostatnými iné v tom, že sú komplexné a pokrývajú rozvíjanie viacerých schopností,“ hovorí.

Dnes je však Ondrej napriek jeho mnohým aktivitám predovšetkým študentom strednej školy. A ako dodáva, v budúcnosti určite plánuje ísť aj na vysokú školu. Presný odbor ešte nemá vysnívaný, ale určite to podľa neho bude niečo so zameraním na technológie a informatiku. Či to bude na Slovensku alebo v zahraničí, však zatiaľ nevie. Napriek svojim doterajším úspechom zostáva skromný a o sebe hovorí, že je len obyčajný študent, ktorý má rád programovanie, matematiku a angličtinu. „Rád pomáham a rád robím zmysluplné veci.“

Hlavné foto: Jiří Turek a Jana Jabůrková