20. novembra 2017

Mala som tú možnosť rozprávať sa so ženou menom Alefyia Bhatia a zachytiť jej životnú cestu z triedy spoza katedry do kancelárie predstavenstva.

Je spoluzakladateľkou firmy Crescerance a zakladateľkou a CEO spoločnosti MAD-learn. Kým tá prvá sa zaoberá tech riešeniami vo vzdelávaní (pre školy a neziskovky), druhá sa venuje študentom priamo. Učí ich, ako vyvíjať vlastné mobilné appky.

Najprv jazdila na koni, teraz šije topánky pre svetové celebrity

MAD-learn je dnes partnerom pre 10-tisíc študentov v šiestich krajinách sveta. Bhatiin tím má len 13 ľudí a nachádza sa v troch krajinách. Tržby firmy sú na úrovni 300-tisíc dolárov a rastú.

Študentov neučia len programovať, ale aj podnikať. Celý proces od myšlienky, plánovania, dizajnu, testovania až po štart a tak ďalej.

Reklama

Poviete mi o svojom pôsobení vo vzdelávaní?

Vždy som vedela, že chcem byť učiteľkou. Na vysokej škole som vedela, že chcem mať akýsi makro vplyv na vzdelávanie. Išla som učiť. V Atlante som potom skončila aj Montessori program, neskôr som učila na piatich Montessori školách. V roku 2011 som z triedy odišla.

Deti sa učia podnikať. Foto: MAD-learn

Aké problémy vás postretli?

Bola som frustrovaná z komunikácie s rodičmi. Rodičia nevedeli, čo sa na škole deje a nemali záujem to vedieť. Nezvládali tiež tempo mimoškolských aktivít. Možno aj chceli ostať v kontakte, ale ani my ako učitelia sme s nimi nekomunikovali najnápomocnejšie. Hlavne pokiaľ išlo o ich potreby a rozvrh. Mobily boli najlepším nástrojom, ako sa spojiť.

A čo ste spravili?

Chcela som vedieť, či stojí za to mať aplikáciu na komunikáciu pre ľudí na škole. Začala som sa rozprávať so školami a ponúkať im ideu produktu, ktorý som ešte ani nemala. To bola Crescerance. Študenti sa potom začali pýtať na naše aplikácie. Prečo robí appka toto a toto nie? Prečo vyzerá, ako vyzerá? To bola idea za MAD-learn. Študenti mali záujem o vývoj aplikácií.

Ako presviedčate učiteľov, aby spolupracovali?

Náš najväčší úspech tkvie v presviedčaní učiteľov, aby využívali náš program na svojich hodinách. Prečo by ste nemohli pracovať na vývoji aplikácie o Rímskej ríši na dejepise? Prečo by ste o tom mali písať len esej? Študentov treba zaujať.

Rady od Bhatie:

  • Prečítajte si knihu Lean In od Sheryl Sandberg (COO Facebooku). Ak chcete byť CEO, musíte sa vedieť oprieť a spoľahnúť. Na mentorov, rodinu, kamarátov. Ani nepomyslite na to, že na to pôjdete sami.
  • Start with Why od Simona Sineka je tiež povinné čítanie! Ak chcete zistiť, aký biznis by ste mali postaviť na nohy.
  • Nech už robíte čokoľvek, trochu sa pri tom smejte.

Autorka Robyn Schulman píše pre Forbes.com o vzdelávaní. 

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?