12. marca 2018

Francúzsky dizajnér Hubert de Givenchy zomrel v pondelok vo veku 91 rokov. Informovala o tom stanica BBC. Ikona francúzskej módy sa preslávila tým, že obliekala napríklad Jackie Kennedyovú alebo herečku Audrey Hepburnovú. 

Pre Givenchyho bola typická čierna farba, ktorú si môžeme pamätať najmä vďaka slávnym malým čiernym z filmu Raňajky u Tiffanyho.

Príbeh (nielen) o krajčírke, ktorá šije zo zvyškov a buduje kapsulový šatník

Givenchy bol vychovávaný matkou po tom, čo jeho otec umrel na chrípku v roku 1930. K dizajnérstvu ho ťahala aj rodina, ktorej korene siahajú až do talianskych Benátok. Hubert však vyrastal vo francúzskom meste Beauvais, ktoré leží severne od Paríža.

Hubert de Givenchy. Foto: Sita/AP Photo/Michael Sawyer

V 17-tich sa presťahoval do hlavného mesta, kde študoval na École des Beaux-Arts. Navrhovať začal v roku 1945 a pracoval po boku vtedy ešte neznámych Pierra Balmaina či Christiana Diora. Módny dom Givenchy založil o sedem rokov neskôr.

Prvé návrhy boli z dôvodu nedostatku financií vyrobené z lacných látok a textilu, no aj napriek tomu vzbudzovali jeho návrhy  zvedavosť. Vo veku 25 rokov sa stal najmladším dizajnérom v Paríži.

Módna značka Givenchy sa zaoberá navrhovaním prevažne houte couture modelov. Ide o označenie na mieru šitého oblečenia z Paríža, ktoré je vysoko kvalitné a limitované. V ponuke značky sú aj parfémy či kozmetika. V roku 2015 sa riaditeľom domu stal Riccardo Tisci.

Hlavná foto:  Sita/AP