22. mája 2020

O tom, ako rýchlo sa Spojené štáty dostanú z ekonomickej krízy, rozhodnú až prezidentské voľby, povedal Steve Forbes, prezident Forbes Media, v exkluzívnom rozhovore počas online podujatia Forbes reštart vol. 2.

Začnime trochu netradične, keďže na obrazovke vidíme, že rozhovor robíte z vlastnej pracovne. Za vami je busta Winstona Churchilla. Prečo práve jeho?

Pretože to bol vytrvalý štátnik, ktorý počas druhej svetovej vojny urobil všetko pre to, aby pomohol zachrániť civilizáciu a slobodný svet. Ak niekto dokáže čosi také, veľmi rád jeho bustu umiestnim kdekoľvek budem môcť.

Vo Forbese ste predstaviteľom tretej generácie. Spomínate si ešte na vášho dedka, ktorý časopis pred viac ako 102 rokmi založil?

Moja prvá spomienka je trošku nezvyčajná. Starý otec mal, v 50. rokoch ako jeden z mála mužov, dlhé vlasy. Keď som sa otca spýtal, prečo, povedal mi, že starý otec si v jeho biblickom veku vyše 70 rokov už môže robiť, čo chce. Starý otec bol imigrant, šieste dieťa z desiatich. Vždy chcel písať o podnikaní. Keď na to mal vek, zaklopal na dvere mnohých šéfredaktorov, ale spočiatku nevedel získať zamestnanie. Tak zariskoval.

Ako?

Editorom sľúbil, že bude pre noviny robiť zadarmo, a dodal – verte, že ma potom zamestnáte. Riskoval, že zoberú prácu zadarmo a vyhodia ho. Nakoniec ho prijali, ale on mal dokonca toľko energie, že išiel aj do iných novín a pod iným menom pracoval aj v tých. A vrcholom bolo, keď sa napokon dvaja editori hádali, ktorý ekonomický redaktor je lepší – a on bol „obaja“ tí redaktori.

Čo povedali o biznise na konferencii v New Yorku
Andrej Kiska, Steve Forbes a Anton Zajac?

Váš otec je tým, kto vymyslel rebríček najbohatších ľudí sveta.

Otec bol v druhej svetovej vojne guľometníkom, bol aj ťažko ranený. Bol aj skvelý šéfredaktor. Niektorí ho považovali za trochu extravagantného, ale vždy mal svoj plán. Kúpil napríklad slávne investičné Fabergého vajcia – povedal si, on je najlepší vo svojej oblasti, v šperkoch, Forbes je zasa najlepší vo svojej, patrí to k sebe. A keď kedysi bývalý prezident Číny Mao Ce-tung vydal svoju „červenú knihu“ a všetci Číňania mali za povinnosť kúpiť si ju, otec si povedal, že on teda vydá „Príslovia predsedu Malcolma“. V dolárovozelenej farbe.

Aký bol predaj?

Hneď na úvod ju daroval svojim „4-tisíc najlepším priateľom“. Samozrejme, väčšinou to boli inzertní klienti, prípadne tí, od ktorých by chcel, aby sa z nich stali klienti časopisu. To bola asi jediná kniha na svete, ktorá bola venovaná 4-tisíc ľuďom.

Americký minister hospodárstva Wilbur Ross (vľavo) a predseda Forbes Media Steve Forbes na podujatí Forbes Global CEO v Hong Kongu v roku 2017. FOTO: SITA, AP

Kandidoval aj na guvernéra, však?

V štáte New Jersey. Nevyšlo to, vôbec. Nakoniec povedal, že je to vlastne dobre, lebo v New Jersey aj tak väčšina politikov skončí vo väzení. Jeho najväčší úspech však určite bol rebríček Forbes 400 najbohatších Američanov. Keď to v 80. rokoch prvý raz navrhol, editori mu povedali, že sa zbláznil. To je šialený nápad, veď tí ľudia si svoje majetky strážia! Tak povedal – OK, urobím to sám. Prijmem pár vašich ľudí a pár svojich a vydám to. Tak, samozrejme, editori povedali, „dobre, dobre, urobíme to my.“ A zistili, že sa to dá. Stal sa z toho príbeh obrovského úspechu nášho magazínu.

V 90. rokoch ste kandidovali, no za prezidenta, aj vy. Prečo?

Pôvodne som nechcel ísť do politiky. Ja rád pracujem s kandidátmi, keď prichádzajú s návrhmi, riešeniami. V tom čase som dúfal, že za prezidenta bude kandidovať Jack Kemp, minister vo vláde Georgea Busha staršieho. Napokon nás šokoval, že sa rozhodol nekandidovať. Pozrel som sa na kandidátov a zistil som, že prorastový, proekonomický kandidát tam nie je. Dopadlo to celkom dobre, dostali sme do povedomia ideu rovnej dane.

Storočnica Forbesu: Steve Forbes pozdravil z New Yorku Slovákov

Je pravdou, že ste na kampaň minuli 35 miliónov dolárov?

Presné číslo nepotvrdím, ale je pravdou, že bankový účet som mal po kandidatúre prázdnejší ako pred ňou.

Máte blízko k tímu poradcov prezidenta Trumpa? Videli ste sa už osobne s prezidentom?

Stretol som sa s ním osobne pred niekoľkými mesiacmi v Bielom dome. Som dobrý kamarát s Larrym Kudlowom, ktorý je šéf Národnej ekonomickej rady. V decembri 2017 sme s jeho veľkou pomocou dosiahli významné zníženie daní. Prezident Trump sa venuje aj znižovaniu regulácií v ekonomike, čo síce nie je veľmi zaujímavá téma, ale veľmi to ekonomike pomáha.

Aký človek je Donald Trump?

Je veľmi osobný, dokáže byť veľmi šarmantný, ale aj veľmi rozhodný. Ako je známe, určite neváha vrátiť úder. A neskrýva emócie. Vie však byť aj veľmi disciplinovaný, čo sme mohli vidieť pred voľbami v roku 2016. Robil veci, ktoré demokrati nechápali, ale vyhral.

Aký bude mať pandémia vplyv na prezidentské voľby?

Zmenila všetky očakávania. Demokrati to nechceli priznať, ale pôvodne si väčšina ľudí myslela, že Trump vyhrá. Ekonomika skutočne prekvitala. A potom sme ju na začiatku marca museli celú vypnúť, čo bola katastrofa. Ľudia nevedia, ako kríza napokon dopadne. Udalosti posledných mesiacov by nám mali dodať skromnosti. Verím, že Trump vyhrá, lebo sa z kampane stane debata o tom, kam krajina má smerovať. Bude to viac o tvorbe pracovných príležitostí a znižovaní daní? Demokrati majú veľa sloganov, ako zdravotná starostlivosť zadarmo, ale to všetko znamená vyššie dane. A nemyslím si, že to Američania chcú.

Steve Forbes počas stretnutia Yale Club v New Yorku. FOTO: SITA, AP

Aký je najlepší spôsob, ako dnes reštartovať ekonomiku?

Spojené štáty sú federácia s 50 štátmi a každý štát otvára ekonomiku rôznym tempom. V štátoch ako Florida či Colorado sa otvára veľmi rýchlo, iné ako New York či New Jersey alebo Kalifornia sú veľmi pomalé. Zatiaľ vidíme, že Florida, ktorá nevydala veľmi tvrdé pravidlá karantény, aké naopak zaviedol New York, nemá také hrozné počty úmrtí, aké jej mnohí predpovedali. Guvernér Floridy si včas uvedomil, že časť populácie, ktorá je najviac zraniteľná, sú ľudia v domovoch dôchodcov a zameral sa najmä na ich ochranu.

Aké opatrenia federálnej vlády môžeme očakávať?

Ďalšia veľká vec, ktorú od prezidenta uvidíte, je odloženie dane z príjmu. Máme ju veľmi nízku, 15 percent, ale prezident ju chce na rok odložiť. Znížia sa tak náklady na prácu. Ďalšie opatrenie, ktoré sa musí urobiť, je ochrana proti právnikom špecializovaným na žaloby na zamestnávateľov, ktorých zamestnanci sa nakazia. Potrebujeme právnu istotu, že ak ako zamestnávateľ v dobrej viere vytvoríte tie najlepšie podmienky, nemôžu vás tieto právnické „barakudy“ zažalovať.

Kedy by sa mohla americká ekonomika zotaviť?

Myslím, že pomerne veľký comeback už uvidíme aj v treťom kvartáli, po druhom, ktorý bude, samozrejme, hrozný. A potom aj vo štvrtom, hoci tu budú obavy, že Covid-19 sa vráti. O tom, čo sa stane v roku 2021, rozhodnú až prezidentské voľby. Ak vyhrajú demokrati, bude to veľmi, veľmi pomalé zotavenie. Ak zvíťazia republikáni a Trump, tak sa USA zotavia veľmi rýchlo. Malý príklad sme videli s Elonom Muskom – keď mu Kalifornia zakázala vrátiť sa do práce, jednoducho neposlúchol štát. Povedal, že ak chcú zatvárať ľudí, ktorí chcú chodiť do práce, nech začnú s ním – a Kalifornia ustúpila!

Čo budú musieť vlády zmeniť v čase, keď prvá vlna pandémie prejde?

Vlády budú musieť urobiť aj štrukturálne zmeny. Vaše dane sú nižšie, ako sú povedzme vo Francúzsku. Ale obmedzenia podnikania je potrebné znížiť vo všeobecnosti. Ak to urobíte, možno vás až prekvapí, ako sa zrazu všade objavia podnikatelia a firmy, o ktorých nikto ani len netušil. Potrebujeme vládu, ktorá nechce ekonomiku viesť a manipulovať, ale iba zaručí férové, dobré prostredie. A potom sa budú diať zázraky.

Rozhovor viedli šéfredaktori Forbes Maďarsko Márton Galambos a Forbes Slovensko Juraj Porubský.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?