Je to už sto rokov od založenia Československa. Sto rokov inovácií v jednej a neskôr v oboch krajinách. Forbes sa preto rozhodol toto výročie náležite osláviť. Na 5th Avenue v New Yorku sme pozvali najvýznamnejších slovenských a českých podnikateľov, startupistov, zahraničných investorov, s ktorými sme diskutovali vo veľkom.
Prinášame vám výber najzaujímavejších myšlienok, citátov a prognóz, ktoré v ten večer zazneli.
Patrick Hessel (vľavo) a Juraj Vaculík. Foto: Ken Brown
AeroMobil
Patrick Hessel, CEO c2i a investor do AeroMobilu:
„Na trh dokážeme priniesť produkt do troch rokov, ale pokiaľ hovoríme o revolúcii, kedy budú ľudia využívať lietajúce autá na cestu do práce, tak to je podľa mňa záležitosť 10 – 15 rokov.“
Juraj Vaculík, CEO AeroMobilu:
„Na začiatku vyzeral náš projekt lietajúcich áut ako sci-fi, no postupne sme sa prepracovali od malej garážovej spoločnosti do štádia, keď vyvíjame produkt, riešime licencie a mierime na trh, ktorý by odhadom mohol do roku 2030 dosiahnuť veľkosť 300 miliárd dolárov.“
Anton Zajac (v strede). Foto: Ken Brown
ESET
Anton Zajac, spolumajiteľ ESETu:
„Nedávno sa nám podarilo uzatvoriť spoluprácu s Googlom. Každý, kto používa Google Chrome, používa aj ESET.“
“Za posledné tri roky naša investícia do vývoja a výskumu stúpla o 66 percent. Sme silne zameraní na technologickú inováciu.”
„ESET znamená egyptská bohyňa, ktorá má silu oživiť mŕtvoly. Podobnú filozofiu sme mali aj my, keď sme zakladali firmu, a preto sme si prepožičali jej meno. Chceli sme oživovať mŕtve počítače.“
VIDEO: Steve Forbes pozdravuje Slovákov z New Yorku
„Keď sme začínali v 90. rokoch, na Slovensku bol premiérom Mečiar. Predstavte si, ako by to vyzeralo, ak by sme v USA hovorili, že náš produkt, navyše založený na dôvere a bezpečnosti, pochádza z krajiny, ktorú v časoch mečiarizmu Madeleine Albright nazvala čiernou dierou Európy? Preto bolo dôležité hovoriť, že sme americká firma.“
Otázka moderátora: Dnes už ale môžete hrdo povedať, že ste slovenská firma, nie?
„Áno, dnes už môžeme a na to som obzvlášť hrdý.“
Steve Forbes. Foto: Ken Brown
Steve Forbes
Steve Forbes, vnuk zakladateľa Forbesu a šéf Forbes Media:
„Môžete byť malý národ, no ste gigantická inšpirácia pre ďalšie malé národy.“
„Prosperita národa nezávisí od jeho veľkosti. Mnohé malé národy, ako napríklad Česko a Slovensko, ale aj Izrael, Švajčiarsko či Hongkong, dokazujú, že prosperovať môže každá krajina, ktorá má stabilnú menovú politiku, správne nastavené politiky a ctí si voľný trh.“
„Reálnym zmyslom biznisu nie je hromadiť kopy peňazí, ale produkovať šťastie.“
Otázka moderátora: Ako sa stať miliardárom? Aký je váš návod?
„Čítajte Forbes!“ (smiech) „Forbes Slovensko a Forbes Česko.“
Andrej Kiska a Steve Forbes. Foto: Ken Brown
Andrej Kiska
Andrej Kiska, prezident SR:
„Myslím, že to bol Gándhí, kto povedal, že ten, kto chce skutočne pomôcť svojej krajine, musí sa stať politikom.“
„Výhoda malých národov spočíva v tom, že v nich dokážete dosiahnuť zmeny potenciálne rýchlo. Nie náhodou si predsa Facebook vybral Slovensko ako jednu z krajín, kde testoval Prieskumníka – i keď nie s veľkým úspechom.“
Otázka moderátora č. 1: Aké ponaučenie by si mal štát zobrať z biznisu?
„Pokiaľ má podnikateľ pocit, že mu niečo vo firme nefunguje, spravidla najprv identifikuje problém, následne na jeho riešenie deleguje svojich najlepších ľudí a následne od nich očakáva reálne výsledky. No mám pocit, akoby my, aj keď vieme, že napríklad naše školstvo nepripravuje mladých ľudí tak, ako by malo – čiže sme identifikovali problém – neprechádzame ďalej k činom. Práve toto v štáte chýba – dopyt po reálnych výsledkoch.“
Otázka moderátora č. 2: Aké by malo byť Slovensko o 100 rokov?
„Malo by byť krajinou, kde budú chcieť mladí ľudia žiť, kam sa budú chcieť vrátiť a budú v nej šťastní.“
Ján Vilček. Foto: Ken Brown
Ján Vilček
Ján Vilček, profesor na New York University, zakladateľ The Vilcek Foundation a držiteľ Národnej ceny za inovácie a technológie, ktorú mu v roku 2013 osobne odovzdal vtedajší americký prezident Barack Obama:
Aký je rozdiel medzi Slovákmi a Američanmi?
„Američania majú určité sebavedomie, ktoré Slovákom a ďalším menším národom akoby chýbalo. Nie je ale na to absolútne žiaden dôvod. Preto ma teší, keď vidím, ako sa pri dnešnej mladej generácii toto nastavenie mení.“
Čo vám chýba zo Slovenska v Amerike?
„Najviac kamaráti z detstva, s tými, ktorí ešte žijú, sa snažím zostať v kontakte. No a potom množstvo jedál – napríklad obľúbené šunkové fliačky.“ (smiech)
Máte ten pocit, že by ste mali spoločnosti niečo vrátiť?
„Daroval som Newyorskej univerzite viac ako 120 miliónov amerických dolárov. No často sa pristihnem pri tom, ako premýšľam, či by som nemohol urobiť aj viac.“
Aká je vaša rada pre mladých ľudí na úspech?
„Iba okúste svet.“
Kiwi
Oliver Dlouhý, CEO Kiwi.com a člen európskeho Forbes rebríčka 30pod30:
„Podarilo sa nám narásť z troch ľudí na viac ako 2000, pričom tento rok očakávame, že dosiahneme obrat 1,5 miliardy eur.“
Otázka moderátora: Plánujete exitovať z firmy?
„IPO (prvotná emisia akcií na burze) je iba prostriedkom, nemala by byť sama o sebe cieľom. Okrem toho, je mnoho ďalších ciest, ako získať investície na ďalší rast firmy. Napríklad, už sme dospeli do štádia, keď sa pozeráme na potenciálnu akvizíciu inej spoločnosti, máme vyhliadnutých niekoľko cieľov. Pokiaľ sa nám to podarí, zvýšime si podiel na trhu.“
100 rokov inovácií a Tomáš Baťa. Foto: Ken Brown
Podarené momenty
Marián Herman, CEO HB Reavis Group: „Práve teraz staviame v Poľsku najvyššiu budovu v Európskej únii. Bude mať o 77 centimetrov viac, než doterajšia najvyššia budova Shard v Londýne. No viete, pre developera je to otázka ega – vždy chcete mať aspoň o pár centimetrov viac.“
Patrick Hessel: „Verím, že to vyjde, ja takýto dopravný prostriedok (AeroMobil) potrebujem, aby som mohol zaletieť do Chorvátska, Talianska a do Álp – a to všetko počas jedného víkendu.“
Steve Forbes: „Prečo sa tak bojíme, že nás nahradia roboty? Skúsme sa preniesť cez tento strašidelný jazyk, ktorý používame. Veď umelá inteligencia iba umožňuje rozšíriť možnosti ľudského mozgu, podobne ako stroje pomáhajú rozšíriť fyzické možnosti našich svalov.“
Hynek Kmoníček, veľvyslanec ČR v USA: „Pán Forbes, my sa umelej inteligencie nebojíme, práve naopak, vítame ju. Veď čo je jej opakom, ak nie, doslova, prirodzená stupidita?“
Hlavné foto: Ken Brown pre Forbes