10. januára 2019

Priznajte si to. Snívate často o zmene alebo o tom, že sa presťahujete do skutočného raja? Tento sen sa môže stať skutočnosťou. V rokoch 2018 a 2017 som sa pozerala po tých najlepších miestach na svete, v ktorých sú náklady na bývanie také dostupné, že si ich pokojne môžete dovoliť, ak sa v danej krajine rozhodnete i pracovať či brigádovať.

Tieto destinácie sa na základe 13 kategórií vrátane životných nákladov, klímy, zdravotnej starostlivosti a podobne dostali na zoznam World’s Best Places to Retire in 2019. Viac o nich prezradí Jennifer Stevens, výkonná editorka magazínu a portálu International Living. Poďte sa teda pozrieť na 4 vybrané krajiny, ktoré si môžete dovoliť a presťahovať sa do nich v roku 2019. Tu sú:

Ekvádor

Prečo: Táto krajina má starodávny šarm, vďaka ktorému sa ocitnete v 50. rokoch 20. storočia. Ešte si k tomu pridajte čisté bývanie, priateľských obyvateľov, skvelé služby, moderné mestá (napríklad Quito či Cuenca) a pochopíte, prečo sa Ekvádor na tento zoznam vlastne dostal. Čo sa klímy týka, tak nech už túžite po horúcej pláži alebo horách, v tejto krajine oboje nájdete.

Kam sa presťahovať: V Ekvádore žije mnoho cudzincov, napríklad na miestach ako je Cuenca alebo Vilcabamba.

Náklady: Rozpočet pre jedného človeka v Ekvádore je 1022 až 1114 eur na mesiac. „S týmito peniazmi sa môže človek usadiť kdekoľvek v krajine,“ hovorí Stevens.

Najlacnejšie spôsoby, ako vycestovať do tých najdrahších lokalít sveta

Dvojica si zase môže vychutnať kvalitný život za menej ako 1415 eur mesačne. V meste Cuenca sa začínajú ceny prenájmov na sume 349 eur za mesiac. Pozdĺž pobrežia, napríklad na mieste ako je Salinas, by ste zaplatili 393 eur za jednoizbový byt a v blízkosti pláže zase 611 eur za ubytovanie s výhľadom na vodu.

Katedrála v meste Cuenca v Ekvádore.
V meste Cuenca sa môžete kochať pohľadom i na túto katedrálu. Foto: Pixabay

Malajzia

Prečo: „Juhovýchodná Ázia je plná prekvapení a Malajzia patrí k jedným z najlepších,“ hovorí Stevens. „Keďže bola britskou kolóniou, tak angličtina je tam prvým neoficiálnym jazykom, vďaka čomu sa ľahšie usadíte.“

Koľko platov treba na byt v krajskom meste?
Najdostupnejšie bývanie je v Trenčíne

Ďalším plusom je cena prenájmov. Lacná, jednoduchá a efektívna je i verejná doprava, vďaka ktorej budete môcť preskúmať aj okolitú Áziu, napríklad Thajsko, Bali, Kambodžu aj Vietnam.

Kam sa presťahovať: Dobrou voľbou by bol napríklad Penang. „Nájdete tam mnoho umenia a kultúry, histórie a prírody, pláží a džungle,“ upresňuje Stevens.

Náklady: V meste Penang by mohol jeden človek pohodlne žiť za 873 až 1310 eur mesačne. Na druhej strane dvojica tam môže žiť naozaj dobre, dokonca až luxusne, za 1310 až 2184 eur mesačne. V Malajzii môžete ochutnať to najlepšie z ázijskej kuchyne už za 4 eurá.

Mesto Penang, ktoré sa nachádza v Malajzii, s typickou východnou architektúrou.
Mesto Penang vám ponúka takéto výhľady. Foto: Pixabay

Peru

Prečo: „Peru ponúka oveľa viac než len Machu Picchu. Ide o kilometre pláží, vynikajúcu kuchyňu a nízke ceny za kvalitný životný štýl,“ upresňuje Stevens.

Kam sa presťahovať: „Lima je mesto s mnohými parkmi, panoramatickými výhľadmi na more a kultúrou potravín, ktorá je svetovo preslávená,“ ozrejmuje Stevens. Prenájom pekného bytu v Miraflores (luxusná štvrť mesta) sa začína na sume 698 eur mesačne.

No Lima nie je jediné mesto, ktoré si zaslúži vašu pozornosť. „Arequipa („biele mesto“) je pútnické, koloniálne mesto s množstvom galérií, reštaurácií, obchodov a kaviarní,“ pripúšťa Stevens. Tam sa začína prenájom trojizbového bytu na sume 349 eur za mesiac. Za skúšku stojí i plážové mesto Huanchaco, v ktorom sa cena ubytovania začína na 350 eurách. V Peru vás potešia i ceny jedla, za to miestne dáte od 2 do 3 eur a v medzinárodnej reštaurácii sa najete za 8 eur.

Náklady: Cena za pohodlný život v Peru pre jedného človeka je 1000 eur mesačne. Dvojica si zase môže v tejto krajine kdekoľvek užívať bývanie za 1747 eur. Ceny prenájmov sa tam začínajú na sume 131 eur. Za 2 eurá si v Peru môžete na obed vychutnať tri chody a nápoj.

Fontána a vysvietené námestie v meste Arequipa v Peru.
Kvalitný život vám ponúka i Arequipa. Foto: Pixabay

Thajsko

Prečo: „Thajsko je miestom, kde sa naozaj nemôžete nudiť,“ hovorí Stevens. „Ponúka živé plážové komunity, veľké mestá a tiež univerzitné mestá plné aktivít. To všetko môžete mať za menej peňazí, než by ste čakali.“ Thajsko sa nachádza v centre juhovýchodnej Ázie, takže je jednoduché a lacné vycestovať lietadlom kamkoľvek v okolí. Vďaka tomu je táto krajina skvelým štartovacím bodom pre objavovanie spomínaného subregiónu Ázie.

Kam sa presťahovať: „Existuje množstvo cudzineckých enkláv po celom Thajsku. Mnoho ich je v Bangkoku, čo je veľké mesto, no sú ľudia, ktorí skôr uprednostňujú pomalšie tempo života a menšie komunity,“ ozrejmuje Stevens. Nájdete ich tak na miestach ako Chiang Mai, kde sa nachádzajú chrámy či pouličné trhy. „Thajsko sa môže pochváliť i skvelými plážami. Tie v oblasti Hua Hin sú dokonalé ako na obrázku, a životné náklady sú tam oveľa nižšie, než by ste vôbec čakali,“ dodáva Stevens.

Náklady: Rozpočet pre jedného človeka sa tam pohybuje okolo sumy 831 až 1007 eur za mesiac. „Možno budete potrebovať viac peňazí v Bangkoku, no inak vám spomínané sumy budú stačiť kdekoľvek v krajine,“ hovorí Stevens. Cena prenájmu sa môže pohybovať okolo 349 eur za moderný štúdiový apartmán.

„Lekárska starostlivosť je tam na svetovej úrovni, napríklad za návštevu všeobecného lekára zaplatíte 8 eur.“ V oblasti Hua Hin sa cena nájmov pohybuje od 439 eur za niečo menšie až po 1310 eur mesačne za veľké miesto s výhľadom.

Chrám v meste Chiang Mai v Thajsku.
Príjemné prostredie a dobré ceny ponúka aj Chiang Mai. Foto: Pixabay
Hlavné foto: Pixabay

Prispievateľka Laura Begley Bloom píše pre Forbes.com o tom, ako môže cestovanie zmeniť život.