2. decembra 2021

Ak ste jedným z 1,3 miliardy používateľov Facebook Messengera, možno ste už túto nepríjemnú správu zaznamenali. Spoločnosť Meta totiž oznámila, že odkladá kľúčové bezpečnostné aktualizácie. Ale to nie je hlavný zádrheľ, ktorý by vás mal znepokojovať.

Facebook, ktorý je súčasťou nedávno premenovanej spoločnosti Marka Zuckerberga, je svetový kolos na poli posielania správ. Obe jeho komunikačné aplikácie sú so svojimi dvoma miliardami (WhatsApp), respektíve 1,3 miliardy užívateľov (Messenger) najobľúbenejšími multiplatformovými službami. A do tejto silnej zostavy treba započítať aj súkromné ​​správy na Instagrame.

WhatsApp všetky správy šifruje a Facebook pred dvoma rokmi s pompou oznámil, že adekvátne šifrovanie dodá aj do Messengera a Instagramu. Dva roky ubehli, ale situácia sa nezmenila.

Prečo ďalší posun?

„Dávame si načas, pretože nechceme pripustiť žiadnu chybu,“ povedala Antigona Davis, globálna bezpečnostná riaditeľka spoločnosti Meta. „Spustenie koncového šifrovania naprieč našimi komunikačnými servermi nie je v pláne skôr ako niekedy v roku 2023,“ vyhlásila.

Hra so slovíčkami tu zohráva dôležitú úlohu. Facebook už skôr oznámil, že to bude „najskôr v roku 2021“, a teraz si vyhradil ďalší rok času. Odklady predstavujú nepríjemnosť a Antigona Davis uistila, že si je vedomá potreby kódovania, aby správy neboli zneužiteľné hackermi, podvodníkmi a rôznymi kriminálnymi živlami.

Reklama
Spoločnosť Meta oznámila, že odkladá kľúčové bezpečnostné aktualizácie. Ilustračné foto: unsplash.com

„My v Meta rozumieme, že od nás ľudia očakávajú najvyššiu možnú mieru zabezpečenia,“ dodala a odkázala na WhatsApp ako vzor. Práve šéf WhatsAppu Will Cathcart taktiež opakovane hovorí, že šifrovanie by malo byť štandardom vo všetkých komunikačných aplikáciách.

Ťažko sa však hľadá súlad medzi postojom WhatsAppu a vyššie spomenutými odkladmi. Za správou o odložení stojí najmä ubezpečenie, že Facebook berie do úvahy bezpečnosť detí na Messengeri. Apple sa už skôr – hoci nie celkom vydarene – pokúsil do telefónov zabudovať umelú inteligenciu, ktorá by zvládla prelomiť koncové šifrovanie správ na iMessage, ak by detegovala sexuálne explicitné obrázky adresované deťom.

„Sme presvedčení, že ľudia by nemali byť nútení vyberať si medzi súkromím a bezpečnosťou,“ vysvetľuje Davis z Mety. „Pracujeme na funkčných opatreniach a chceme mať všetko podchytené. Spolupracujeme s odborníkmi na bezpečnosť i súkromie, s občanmi i vládami,“ vymenúva.

Messenger vs WhatsApp

Nie je ťažké si odvodiť, že opatrenia majú spočívať v monitorovaní metadát, ktoré svedčia o podozrivých vzorkách aktivity, v obmedzovaní možnosti dospelých kontaktovať deti a vo filtrovaní správ a ich nahlasovaní. Meta sa domnieva, že tento prístup nám už teraz umožňuje zachytávať a hlásiť zásadné činnosti ohrozujúce bezpečnosť detí príslušným orgánom na WhatsAppe.

Ale toto rozhodne nie je dostačujúce. Aby ste niekoho kontaktovali na WhatsAppe, musíte poznať kontaktné údaje dotyčného – nemožno v aplikácii surfovať medzi neznámymi kontaktmi.

Podľa Národnej spoločnosti pre prevenciu násilia na deťoch (NSPCC) sa napriek tomu na WhatsAppe odohráva 10 percent všetkých sexuálne orientovaných protiprávnych konaní z platforiem spadajúcich pod Facebook.

Sú to však necelé dve percentá z prípadov, ktoré spoločnosť hlási – zvyšok dôsledkom šifrovania jednoducho nevidí. Problémom je už samotný element súkromných správ na sociálnej sieti.

Pravda je taká, že Facebook skrátka nie je vhodným strážcom osobných správ a súkromného obsahu. Je to zberač dát a ich monetizátor.

Na Messengeri aj pri súkromných správach na Instagrame pribudol prvok miznúcich správ a médií a tajných chatov medzi dvoma používateľmi. Na oboch sieťach je pritom nesmierne jednoduché prechádzať rôzne profily aj fotografie užívateľov či jedným kliknutím komukoľvek poslať správu.

Koncové šifrovanie – áno či nie?

Osobne som pochopiteľne zástancom koncového šifrovania – na platformách určených na posielanie správ. Som však proti takémuto zabezpečovaniu na sociálnych sieťach, kde je obrovský priestor kontaktu detí s dospelými. Facebook ma uisťuje, že berie do úvahy bezpečnosť detí tým, ako premýšľa o šifrovaní – lenže ignoruje onen aspekt sociálnej siete.

Jeden interný zdroj mi kedysi povedal: „Polovicu dňa vysvetľujem ľuďom, že WhatsApp nie je sociálna sieť.“ Pravda je taká, že Facebook skrátka nie je vhodným strážcom osobných správ a súkromného obsahu. Je to zberač dát a ich monetizátor.

Preto je potrebné zaviesť pravidlá týkajúce sa kombinovania sociálnych médií, na ktorých je možné surfovať, a osobných správ. Virtuálne „verejné priestranstvá“, ktoré zdieľajú dospelí s deťmi, by nemali byť bez dozoru – obzvlášť v kontexte chystaného metaverza, ktoré si možno v tejto chvíli ťažko predstaviť ako bezpečné miesto.

Autorom článku je Zak Doffman z Forbes Česko.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?