14. mája 2021

Aplikácia vlastnená Facebookom prišla začiatkom roka s novými užívateľskými podmienkami, ktoré spustili celosvetovú vlnu kritiky. Ich zavedenie bolo síce odložené, lenže prichádza chvíľa, kedy sú späť v hre. A vám v tejto chvíli zostáva jeden deň, aby ste sa rozhodli, či na ne pristúpite.

Ak nie, môžete sa 15. mája rozlúčiť s doterajšou funkcionalitou: aplikácia vám síce oznámi príchod správ, ale ak na nové podmienky nekývnete, už vám ich nedovolí prečítať. Aspoň tak sa to uvádza vo varovaní, ktoré používatelia dostali.

„Po niekoľkých týždňoch obmedzeného fungovania už nebudete mať možnosť prijímať hovory ani notifikácie a WhatsApp vás prestane na správy a telefonáty upozorňovať,“ píše sa vo vyjadrení Facebooku.

Aplikácia už ponúka aj návod, ako si vymazať účet, ak používateľ s novými podmienkami nesúhlasí. Ak už vás nebaví čakať, ako táto „šaráda“ dopadne, môžete sa poobzerať po iných komunikačných aplikáciách. Aké sú alternatívy WhatsApp?

Signal

Reklama

Signal je vďaka vysokej úrovni ochrany osobných údajov, bezpečnosti užívateľov a transparentnosti často odporúčanou aplikáciou. Podporuje textové a skupinové správy, mediálne správy pre obrázky, audio, video a dokumenty, dokonca aj hlasové hovory alebo videohovory medzi užívateľmi.

Celá komunikácia v aplikácii Signal je šifrovaná end-to-end a môžete nastaviť časovač na automatické mazanie správ. Vývojári tiež pracujú na znížení množstva požadovaných informácií o odosielateľovi, nevyhnutných na doručenie správy.

Signal si môžete stiahnuť pre iOS, Android, Windows, MacOS a Debian-Linux.

Viber

Funkcie Viberu zahŕňajú skupinový chat, okamžité hlasové a videosprávy a tisíce gifov a animovaných nálepiek. Môžete si nainštalovať aj rozšírenie chatu, aby ste mohli zdieľať YouTube videá, hudbu zo Spotify, informácie o polohe a ďalšie. Viber tiež podporuje audio- a videohovory.

Všetky správy na serveri Viber sú šifrované end-to-end a možno ich načasovať, aby sa samé zmazali. Viber tiež obsahuje funkciu „Dôveryhodné kontakty“, ktorá vám pomôže overiť totožnosť ďalšieho účastníka chatu zamenením tajných kľúčov.

Ak váš kontakt v budúcnosti zmení údaje o svojom účte, aplikácia ich zaktualizuje.

Viber zobrazí vašu dostupnosť podobne ako Facebook Messenger, ale je možné túto funkciu deaktivovať, ak budete niekedy potrebovať svoj stav skryť. Pomocou PIN kódu môžete tiež zakázať prečítanie, skryť konverzácie a uzamknúť správy. Viber je k dispozícii pre Android a iOS, ktoré možno synchronizovať na plochu Windowsu alebo Macu.

Telegram

Rovnako ako mnoho ďalších tu uvedených aplikácií, poskytuje Telegram šifrovanie typu end-to-end pre všetky nastavenia komunikácie a automatické mazanie. Umožňuje užívateľom odosielať textové a mediálne správy a podporuje skupinové správy, ktoré môžu obsahovať až 200-tisíc ľudí v jednom konverzačným vlákne.

Chat na cloudovom základe beží na globálne distribuovaných serveroch, o ktorých Telegram tvrdí, že môžu doručovať správy rýchlejšie než akákoľvek iná dostupná aplikácia na zasielanie správ.

To tiež znamená, že môžete synchronizovať správy na všetkých svojich zariadeniach a pre zdieľané médiá získate neobmedzené úložisko. (Ak ste vývojár, Telegram API je úplne open source a zadarmo na použitie.)

Telegram je k dispozícii pre Android, iOS, Windows Phone, Windows desktop, Linux (32- i 64-bitový), MacOS a tiež ponúka natívnu webovú verziu aplikácie.

GroupMe

Ako názov napovedá, GroupMe je služba skupinových správ, ktorá poskytuje chat naprieč platformami. Je vo vlastníctve spoločnosti Skype, a teda Microsoftu, takže nemá otvorený zdrojový kód ako ostatné služby v tomto zozname.

Takisto podlieha tým istým postupom zhromažďovania dát ako všetky produkty spoločnosti Microsoft a neobsahuje šifrovanie — ani veľa funkcií zabezpečenia iných aplikácií, ktoré sme zahrnuli. Čo však GroupMe odlišuje, je zameranie na skupinový chat a niekoľko ďalších zábavných funkcií.

GroupMe umožňuje užívateľom zdieľať videá, obrázky a dokumenty, ktoré možno zobraziť v režime „Galéria“, ktorý zobrazuje všetky médiá zdieľané v histórii skupiny. Môžete dokonca odosielať priame správy konkrétnym užívateľom v skupine.

Reklama

Group tiež podporuje zdieľanie polohy, ako aj sekundárne funkcie, ako sú „obľúbené správy“ a vlastné sady emoji. Aplikácia je k dispozícii pre Android, iOS alebo ako webová stránka.

Článok vyšiel na Forbes.cz, jeho autorkou je Anna Beránková. Doplnené informácie z článku Kristýny Tmejovej.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?