Presne od Vianoc ceny akcií opäť výrazne rastú. Ken Fisher, self made miliardár a najdlhšie prispievajúci analytik v dejinách magazínu Forbes, presne takýto vývoj aj predpovedal.
Možno si ešte spomeniete – december a Vianoce 2018 prebiehali na Wall Street v asi najväčšej panike od finančnej krízy v roku 2008. Štatistiky hovorili o najhoršom mesiaci v dejinách akciových trhov vôbec, médiá konštatovali, že je tu „medvedí trh“ a špekulovali o ekonomickej kríze.
V októbri sa zdalo, že rok 2018 skončí v akciách „tesne nad nulou“, v decembri, že celý svet ide do hája. Brutálne prepady akcií sa zastavili presne na Štedrý deň. Prečo? Stal sa zázrak? Alebo si investori na Vianoce zlú náladu rozmysleli?
Rekordy padajú, burza je aj tak nespokojná. Čo dnes potrebujú firmy, aby akcie rástli?
„Akciové trhy prežívajú výkyvy stále. Vďaka hocijakému dôvodu, alebo aj úplne bez dôvodu,“ upozorňoval ešte na konci októbra na svojom Twitteri investičný guru Ken Fisher. „Dnes otvorila burza veľkým výpredajom. Čo ho spôsobilo? Nikto nevie. A veľmi sa tým netrápim,“ pridal ďalší flegmatický post na Mikuláša.
Zakladateľ investičnej firmy Fisher Investments (vyše 70 miliárd dolárov aktív) patrí k najbohatším analytikom sveta. V poslednom miliardárskom rebríčku Forbes bol na jeseň s majetkom 3,8 miliardy dolárov 200. najbohatším Američanom. Investičnými komentármi prispieval do Forbesu v rokoch 1984 až 2016. Začínal ako teoretik, vymyslel „price to sales ratio“, nový vzorec na oceňovanie akcií. Zisk radil nahradiť v porovnaní s cenou akcií tržbami preto, lebo zisk oveľa viac kolíše. Podobne ako tá burza.
„Druhý najhorší december v histórii S&P 500. Akurát, že z toho veľa nevyplýva,“ tweetoval 20. decembra. Pátrať po príčinách nemá podľa neho zmysel, hľadať treba širší kontext, a najmä skúšať odhadnúť „budúcnosť od troch do 30 mesiacov.“
Z historického pohľadu platí, že po korektúrach na burze sa veľmi často opakujú veľmi dobré roky, pripomínal Fisher po celý december a chrlil optimistické predpovede pre rok 2019. Ekonomika funguje, toto sú len výkyvy a stres na burzách. „Globálne úverovanie, nákupní manažéri, globálny obchod, ziskové marže, to všetko rastie. Ak ste o tom doteraz nevedeli, tak je to preto, že médiá o pozitívnych správach nepíšu.“ Rok 2019 bude dobrý, možno skvelý, iba ak by prišla naozajstná recesia alebo naozaj veľká vojna. „Ani jedno sa nezdá pravdepodobné,“ dodal raz.
Forbes radí, kam s peniazmi v roku 2019
Podľa jeho dojmu zo štatistík („neviem to dokázať, ale vyzerá to presne tak“) bol dôvodom prepadu burzy masový výpredaj amerických hedžových fondov. Ich ekonomický model totiž funguje tak, že ak sa dlhší čas, povedzme dva roky, nedarí dosahovať veľmi vysoké zhodnotenie, je výhodnejšie zlikvidovať celé fondy a začať od nuly. „Ako keby ste boli v miestnosti a niekto začal kričať – horí!“ opisoval reťazovú reakciu burzy.
Fisher si potrpí na tom, aby investori nezmeškali moment, keď sa burza odrazí od dna, keďže skúsenosti hovoria, že zlých akcií sa takmer nikto nedokáže zbaviť hneď na začiatku pádu. Ale predpovedať dno je tiež prakticky nemožné. „Tí, čo veria, že majú vzorec, ktorý spočíta, kedy príde spodok prepadu, sú blázni,“ hovorí už desaťročia. Už 27. decembra však tweetoval, že asi tak od Nového roka to vyzerá na „pravú stranu V krivky.“
„V“ krivka, rýchly prepad akcií, nasledovaný rýchlym rastom, je jeho srdcovka. A aj posmievanie sa panike investorov, ktorá na ceste na dno nikdy nechýba. „Mali sme v histórii tri poklesy o 20 a viac percent, ktoré poháňali len a len negatívne nálady a žiadna skutočná recesia. Myslím, že toto je zase ono. Prepad bez recesie.“
Investori sa vždy niečoho boja, vážne krízy ale aj tak vznikajú kvôli tomu, na čo práve zabudli. Grécko? Je asi také veľké ako General Motors a keď GM skrachovalo, trhy to ustáli, písal pred rokmi. Obchodná vojna USA-Čína? Trump ju nechce, len symbolickú, aby sa zapáčil svojim voličom. „Investori všetky tie staré obavy stále len prežúvajú ako kravy trávu.“
Brexit? „Britský parlament ho nevie ani len schváliť,“ komentuje s tým, že sa to bude ťahať donekonečna. Ak sa politici nevedia na ničom dohodnúť, je to práveže dobrá správa, lebo aspoň nič nepokazia.
„Tento starý vtip sa mi veľmi páči,“ písal ešte 5. decembra. „Drahí optimista, pesimista a realista! Zatiaľ, čo ste sa hádali o tom, aký plný je pohár vody, ja som ho vypil. S pozdravom, oportunista.“
Niekedy však Fisherovi jeho skeptický optimizmus (trošku) nevyjde – tri dni pred bankrotom investičnej banky Lehman Brothers a ostrým štartom do veľkej finančnej krízy, 12. septembra 2008, písal o „čiernej diere negativizmu,“ a o tom, že ľudia sa „správajú, akoby sme boli v depresii, pričom zatiaľ nie sme ani v recesii“.
Ktorým akciám aktuálne verí večný optimista
Aké cenné papiere drží vo veľkom objeme vo svojej firme teraz? Známe tituly. Visa, Amazon, Apple, korporátne dlhopisy iShares, Microsoft, Pfizer, Alibaba, Johnson & Johnson. Raritou sú asi len miliardy v ETN (na burze obchodované poukážky). „V neskorších fázach rastu chcete mať veľké likvidné investície,“ hovoril pred rokom na podujatí Financial Times. „Na konci rastúceho trhu zvyknú rásť najviac a najľahšie sa ich zbavíte, až príde čas.“
Na záver ešte dve rady zadarmo: IPO znamená „it’s probably overpriced“ a prečítať si treba dve staré knihy: How to Lie with Statistics od Darrela Huffa a The Intelligent Investor od legendárneho Benjamina Grahama. „Obe pomaly 70-ročné. Väčšina najlepších kníh je stará. Nové väčšinou nestoja za nič.“ (Sám ich napísal zatiaľ vyše desať.)
FOTO KOLÁŽ: Ticker burzy New York Stock Exchange v dobrý a zlý deň počas roka 2018. ZDROJ: SITA, AP. Tento text nie je prognóza ani odporúčanie ničoho iného okrem tých dvoch kníh.