Pre bežných rodičov by bol možno najextravagantnejší darček, aký by si pre svoje deti vedeli predstaviť, auto alebo školné na prestížnej vysokej škole. Najbohatší ľudia sveta však často odovzdávajú svojim dedičom niečo oveľa väčšie: miliardové impériá.
Niekto sa narodí so striebornou lyžičkou v ruke a niekto priam so zlatou. A to je prípad najbohatších dedičov sveta. Približne jedna tretina z rekordných 3028 miliardárov v rebríčku Najbohatších ľudí sveta podľa Forbesu aspoň významnú časť svojho majetku zdedila.
Mnohí sa rozhodli prevziať kormidlo spoločností, ktoré zdedili, a niektorí ich dokonca rozšírili nad rámec predstáv ich zakladateľov. Iní využili svoje bohatstvo, aby si razili vlastnú cestu v podnikaní, stali sa filantropmi – alebo si jednoducho užívali súkromný život v luxuse.
Týchto 990 miliardárskych dedičov má hodnotu majetku dohromady 5,3 bilióna dolárov. Je ich o 56 viac ako minulý rok, aj keď teraz tvoria o niečo menšie percento z celkového zoznamu (33 percent vs. 34 percent), keďže každý deň pribúdajú noví self-made miliardári.
Traja najbohatší dediči v rebríčku zdieľajú rovnaké priezvisko – a tiež rodinný podnik: reťazec supermarketov Walmart.
Rob Walton (110 miliárd dolárov), Jim Walton (109 miliárd dolárov) a Alice Walton (101 miliárd dolárov), sú deti zakladateľa Walmartu Sama Waltona († 1992) a sú bohatší než kedykoľvek predtým.
Teraz sú všetci členmi elitnej skupiny ľudí, ktorí majú majetok v hodnote aspoň 100 miliárd dolárov. Traja Waltonovci plus ich dvaja bratranci, švagriná Christy Walton a synovec Lukas Walton spoločne ovládajú približne 45-percentný podiel v maloobchodnom gigante.
Každý z nich sa však vydal na inú životnú cestu. Zatiaľ čo Rob a Jim pôsobili dlhé roky v predstavenstve Walmartu, Alice zamerala svoju energiu prevažne na činnosti, ako je kurátorstvo umenia, chov koní a filantropia.
Foto: Jason Ivester/The Arkansas Democrat-Gazette via AP
Dediči Sama Waltona. Zľava: Jim, Alice a Rob Waltonovci
Približne 60 percent miliardárskych dedičov, ktorí sa tento rok dostali do rebríčka, aktívne pracovalo na zveľaďovaní svojho bohatstva ako vedúci pracovníci v zdedených spoločnostiach alebo ako podnikatelia prevádzkujúci nové podniky.
Najbohatší človek v Indii, Mukesh Ambani (92,5 miliardy dolárov), rozšíril konglomerát Reliance Industries založený jeho otcom na 200-miliardový biznis (trhová kapitalizácia), ktorý investuje do rôznych oblastí vrátane petrochémie, telekomunikácií a maloobchodu. Menej ako rok po smrti Ambaniho otca v roku 2002 Forbes odhadol hodnotu 34-percentného spoločného podielu v Reliance Industries, ktorý zdedili Ambani a jeho brat, len na 2,8 miliardy dolárov.
Najbohatšia austrálčanka Gina Rinehart premenila po smrti svojho otca v roku 1992 trápiacu sa ťažobnú spoločnosť na biznis v hodnote 29,3 miliardy dolárov a zostáva výkonnou predsedníčkou spoločnosti Hancock Prospecting, ktorá expandovala aj do poľnohospodárskeho sektora.
Najbohatšia nová dedička tohto roka je Marilyn Simons, vdova po magnátovi hedžových fondov Jimovi Simonsovi. Po smrti zakladateľa kvantového fondu Renaissance Technologies v máji 2024 sa jej majetok teraz odhaduje na 31 miliárd dolárov.
Štrnásť najmladších miliardárov na svete bohatstvo zdedilo, vrátane toho úplne najmladšieho, 19-ročného Johannesa von Baumbacha, hodnota jeho majetku sa odhaduje na 5,4 miliardy dolárov po tom, ako zdedil podiel v nemeckej farmaceutickej spoločnosti Boehringer Ingelheim.
Tu je 20 najbohatších miliardárskych dedičov sveta v roku 2025
20. Marilyn Simons s rodinou
Vek: 74
Občianstvo: USA
Zdroj bohatstva: hedžové fondy
Čistý majetok: 31 miliárd dolárov
Simons je vdova po Jimovi Simonsovi († máj 2024), ktorý zarobil svoje miliardy ako zakladateľ kvantitatívneho hedžového fondu Renaissance Technologies, presláveného vlajkovou loďou Medallion Fund. Predsedá nadácii Simons Foundation v hodnote 4,6 miliardy dolárov (aktíva), ktorá sa zameriava na matematický a vedecký výskum.
19. Miriam Adelson s rodinou
Vek: 79
Občianstvo: USA
Zdroj bohatstva: kasína
Čistý majetok: 32,1 miliardy dolárov
Adelson s rodinou sa stali po smrti jej manžela Sheldona Adelsona v roku 2021 väčšinovými vlastníkmi prevádzkovateľa kasín a rezortov Las Vegas Sands Corp . Verejne obchodovateľnú spoločnosť Adelson založil a predsedal jej. Jeho manželka, ktorá sa narodila v Izraeli a je vyštudovaná lekárka, nasledovala jeho kroky ako jedného z najväčších podporovateľov Republikánskej strany. V roku 2024 venovala viac ako 100 miliónov dolárov politickému akčnému výboru podporujúcemu Donalda Trumpa.
18. Abigail Johnson
Vek: 63
Občianstvo: USA
Zdroj bohatstva: Fidelity
Čistý majetok: 32,7 miliardy dolárov
Johnson je predsedníčka a CEO Fidelity Investments, giganta v oblasti správy aktív, ktorý založil jej starý otec Edward Johnson II († 1984) v roku 1946. Johnson vlastní odhadom 28,5 percenta spoločnosti, ktorá spravuje aktíva vo výške takmer 6 biliónov dolárov. Jej predchodca v úlohe predsedu predstavenstva a CEO bol jej otec Edward „Ned“ Johnson III († 2022).
17. Savitri Jindal s rodinou
Vek: 75
Občianstvo: India
Zdroj bohatstva: oceľ
Čistý majetok: 35,5 miliardy dolárov
Jindal a jej deti ovládajú indický priemyselný konglomerát Jindal Group, ktorý zdedili v roku 2005, keď jej manžel, zakladateľ Jindal Group Om Prakash Jindal, zomrel pri havárii vrtuľníka. Jindal pôsobila dve desaťročia ako predsedníčka skupiny, pričom z jej štyroch synov každý riadi inú divíziu spoločnosti, ktorá má záujmy v oceliarstve, energetike, cemente a infraštruktúre.
15. Alain Wertheimer
Vek: 76
Občianstvo: Francúzsko
Zdroj bohatstva: Chanel
Čistý majetok: 36 miliárd dolárov
15. Gerard Wertheimer
Vek: 74
Občianstvo: Francúzsko
Zdroj bohatstva: Chanel
Čistý majetok: 36 miliárd dolárov
Bratia Alain a Gerard Wertheimerovci ako dediči vlastnia luxusný módny dom Chanel, ktorý v 20. rokoch minulého storočia spoluzakladal ich starý otec Pierre Wertheimer (ktorý bol biznis partnerom Gabrielle „Coco“ Chanelovej). Alain predsedá spoločnosti, zatiaľ čo Gerard vedie jej divíziu hodiniek. Bratia vlastnia vinice vo Francúzsku a v Napa Valley a tiež biznisy zamerané na dostihy a chovateľstvo koní.
14. Lukas Walton
Vek: 38
Občianstvo: USA
Zdroj bohatstva: Walmart
Čistý majetok: 37,9 miliardy dolárov
Lukas Walton, vnuk zakladateľa Walmartu Sama Waltona († 1992), zdedil svoj podiel v impériu supermarketov ako tínedžer, keď jeho otec John Walton zomrel v roku 2005 pri leteckej havárii. Walton vlastní odhadom 4 percentá Walmartu, no v spoločnosti nepôsobí a zameriava sa na prevádzkovanie organizácie Builders Vision, ktorú založil v roku 2021.
13. Giovanni Ferrero
Vek: 60
Občianstvo: Taliansko
Zdroj bohatstva: Nutella, čokolády
Čistý majetok: 38,2 miliardy dolárov
Ferrerov starý otec Pietro Ferrero († 1949) vyvinul slávnu čokoládovo-orieškovú nátierku, ktorá je dnes známa ako Nutella, v malej cukrárni v talianskej Albe. Ferrero je výkonný predseda skupiny Ferrero Group, ktorá vo fiškálnom roku 2024 vygenerovala tržby vo výške takmer 20 miliárd dolárov z predaja čokolád Ferrero Rocher, vajíčok Kinder Surprise, cukríkov Tic Tac a ďalších. Ferrero zdedil odhadovaný 75-percentný podiel v spoločnosti po smrti svojho otca Micheleho Ferrera v roku 2015.
12. Klaus-Michael Kuehne
Vek: 87
Občianstvo: Nemecko
Zdroj bohatstva: doprava
Čistý majetok: 39,6 miliardy dolárov
Kuehne vlastní väčšinový podiel v logistickom gigante Kuehne + Nagel International AG, ktorý spoluzakladal jeho starý otec August Kuehne († 1932). V spoločnosti začal Klaus-Michael pracovať v roku 1958 a teraz je čestný predseda. Je jedináčik a nemá žiadne deti. Po jeho smrti bude jeho majetok spravovať charitatívna nadácia.
11. Mark Mateschitz
Vek: 32
Štátne občianstvo: Rakúsko
Zdroj bohatstva: Red Bull
Čistý majetok: 40,6 miliardy dolárov
Mateschitz zdedil 49-percentný podiel v gigante energetických nápojov Red Bull v roku 2022 po smrti otca Dietricha Mateschitza, ktorý spoločnosť spoluzakladal. V tom istom roku opustil Mark Mateschitz pozíciu vedúceho oddelenia organických produktov spoločnosti s tým, že sa chce sústrediť na úlohu akcionára.
10. Dieter Schwarz
Vek: 85
Občianstvo: Nemecko
Zdroj bohatstva: maloobchod
Čistý majetok: 41 miliárd dolárov
Schwarz je vlastník a bývalý CEO skupiny Schwarz, ktorá ovláda značky diskontných supermarketov Lidl a Kaufland. Počas pôsobenia pod vedením otca Josefa Schwarza († 1977), ktorý vybudoval spoločnosť z veľkoobchodu s ovocím, otvoril Dieter Schwarz v roku 1973 prvú predajňu Lidl. Dnes má skupina Schwarz ročné tržby viac ako 160 miliárd dolárov.
8. John Mars
Vek: 89
Občianstvo: USA
Zdroj bohatstva: cukrovinky, krmivo pre domáce zvieratá
Čistý majetok: 42,6 miliardy dolárov
8. Jacqueline Mars
Vek: 85
Občianstvo: USA
Zdroj bohatstva: cukrovinky, krmivo pre domáce zvieratá
Čistý majetok: 42,6 miliardy dolárov
Súrodenci John, Jacqueline a Forrest Jr. († 2016) Marsovci zdedili podľa odhadov tretinový podiel v spoločnosti na výrobu cukroviniek Mars, Incorporated, ktorú založil ich starý otec Frank Mars († 1934) v roku 1911. John a Forrest Jr. boli od roku 1975 spoluprezidenti spoločnosti a dozerali na jej expanziu, vďaka ktorej sa z nej stalo globálne impérium s cukrovinkami, krmivom pre domáce zvieratá a žuvačkami. Jacqueline, ktorá je známa v jazdeckom svete, tiež pracovala do roku 2001 takmer 20 rokov v spoločnosti, a potom bola do roku 2016 členkou predstavenstva. Článok Washington Post z roku 1992 popisoval, ako všetci traja súrodenci pracovali v jednej miestnosti a mali spoločnú sekretárku.
7. Charles Koch s rodinou
Vek: 89
Občianstvo: USA
Zdroj bohatstva: Koch, Inc.
Čistý majetok: 67,5 miliardy dolárov
Zdroj: GUERIN BLASK
Charles Koch previedol na syna Chasa a dcéru Elizabeth rovnaký podiel svojich akcií Koch Industries bez hlasovacieho práva.
Koch je predseda a CEO konglomerátu Koch, Inc. so sídlom vo Wichite v Kansase (predtým Koch Industries) od smrti otca Freda Kocha v roku 1967. Ten po sebe zanechal malú ropnú rafinériu, strojársky a farmársky biznis. Charles Koch z toho vytvoril druhú najväčšiu americkú súkromnú spoločnosť s ročným príjmom 125 miliárd dolárov, ktorá sa zaoberá všeličím od cloudového softvéru až po hnojivo. V rokoch 2020 až 2022 previedol akcie spoločnosti Koch, Inc. bez hlasovacieho práva v hodnote 5,3 miliardy dolárov na dvojicu neziskových organizácií s menšími obmedzeniami v oblasti lobingu a politiky, než majú tradičné charitatívne organizácie. Forbes odhaduje, že tieto akcie predstavovali takmer desatinu 42-percentného podielu, ktorý predtým vlastnil v spoločnosti Koch, Inc.
6. Julia Koch s rodinou
Vek: 62
Občianstvo: USA
Zdroj bohatstva: Koch, Inc.
Čistý majetok: 74,2 miliardy dolárov
Vdova po bratovi Charlesa Kocha Davidovi a jej tri deti zdedili v roku 2019 po jeho smrti 42-percentný podiel v Koch, Inc. Koch a jej deti zaplatili v roku 2024 takmer 700 miliónov dolárov za 15-percentný podiel v BSE Global, ktorá vlastní NBA tím Brooklyn Nets a WNBA tím New York Liberty. Pomocou nadácie Julia Koch Family Foundation tiež minulý rok darovala 75 miliónov dolárov na financovanie Centra rodinnej ambulantnej starostlivosti Julia Koch Family Ambulatory Care Center vo West Palm Beach. Koch pôsobí v predstavenstvách Memorial Sloan Kettering Cancer Center a The Metropolitan Museum of Art v New Yorku a je tiež riaditeľka Koch, Inc.
5. Françoise Bettencourt Meyers s rodinou
Vek: 71
Občianstvo: Francúzsko
Zdroj bohatstva: L’Oréal
Čistý majetok: 81,6 miliardy dolárov
Forbes
Bettencourt Meyers – ktorá sa v júni nakrátko stala prvou ženou s majetkom v hodnote 100 miliárd dolárov – a jej rodina vlastnia viac ako tretinu francúzskeho kozmetického gigantu L’Oréal, ktorý založil jej starý otec Eugène Schueller († 1957). Bettencourt Meyers, ktorá vo februári oznámila odchod z predstavenstva L’Oréal, bola asi 2,5 roka najbohatšia žena na svete, kým ju v septembri nepredbehla dedička Walmartu Alice Walton.
4. Mukesh Ambani
Vek: 67
Občianstvo: India
Zdroj bohatstva: diverzifikovaný
Čistý majetok: 92,5 miliardy dolárov
Ambani a jeho brat Anil zdedili najväčšie bohatstvo Indie po otcovi Dhirubhaiovi († 2002), avšak ich súrodenecký vzťah sa čoskoro rozpadol, čo ich priviedlo k rozdeleniu rodinného impéria. Zatiaľ čo Anil vypadol z rebríčka miliardárov, keď mnohé z jeho spoločností skrachovali, Mukesh, ktorého impérium Reliance Industries zahŕňa petrochemický priemysel, ropu a plyn, telekomunikácie a maloobchod, je teraz najbohatší človek v Ázii.
3. Alice Walton
Vek: 75
Občianstvo: USA
Zdroj bohatstva: Walmart
Čistý majetok: 101 miliárd dolárov
2. Jim Walton s rodinou
Vek: 76
Občianstvo: USA
Zdroj bohatstva: Walmart
Čistý majetok: 109 miliárd dolárov
1. Rob Walton s rodinou
Vek: 80
Občianstvo: USA
Zdroj bohatstva: Walmart
Čistý majetok: 110 miliárd dolárov
Tri žijúce deti zakladateľa Walmartu Sama Waltona († 1992) si podľa odhadov rozdelili 34 percent maloobchodného gigantu. Rob odišiel z predstavenstva Walmartu v júni po viac ako 40 rokoch vo funkcii riaditeľa, z toho viac ako 20 rokov aj vo funkcii predsedu predstavenstva. Jim opustil predstavenstvo v roku 2016, ale stále predsedá rodinnej skupine Arvest Bank Group. Alice zasvätila veľkú časť života filantropii, pričom venovala približne 1,7 miliardy dolárov neziskovým organizáciám zameraným na umenie, vzdelávanie, životné prostredie a rodné mesto svojej rodiny Bentonville v štáte Arkansas.
Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je redaktorka Sylvan Lebrun.