30. marca 2019

Ona bola hlasovou koučkou a opernou speváčkou, jej otec zase pre zmenu špičkovým producentom vážnej hudby. Človek však mieni, no život mení a obaja dnes spolu stoja za značkou prírodnej kozmetiky Malinna.

Jaroslav Stráňavský si po revolúcii založil nahrávacie štúdio, kde nahrával prevažne vážnu hudbu pre renomované svetové vydavateľstvá. Spolupracoval aj so slovenskou filharmóniou. “Keď mal zhruba okolo päťdesiatky, začal výraznejšie pociťovať krízu v hudobnom priemysle – kvalita nahrávok ustúpila rýchlosti a množstvu produkcie,” opisuje prvé kľúčové momenty veľkej zmeny jeho dcéra Dominika Doniga. Keď sa k tomu pridali aj vážnejšie zdravotné problémy súvisiace s psychicky náročným a sedavým zamestnaním, bolo jasné, že je nutné niečo zmeniť.

Vegánska kozmetika a nulový odpad. Dve sestry rozbehli voňavý biznis

Aj tieto zlomové momenty jeho kariéry ho možno inšpirovali, keď sa v roku 2008 začal intenzívnejšie zaujímať o úplne iné oblasti.

“V Amerike sme spoznali výrobcu čistiacich prostriedkov a bio hnojív na báze zmydelnených olejov a otca táto myšlienka nadchla, keďže prostriedok bol veľmi účinný a úplne biodegradovateľný. Z ekonomického, ale aj ekologického hľadiska však bolo neefektívne importovať ho z Ameriky, tak sa rozhodol, že sa pokúsi vyrobiť principiálne obdobný produkt aj sám,” vysvetľuje pre Forbes.sk Dominika.

Dominika Doniga. Foto: MALINNA

Vtedy začali prvé pokusy a experimenty. Otec Jaroslav intenzívne študoval, testoval a optimalizoval, aby po rokoch dosiahol želaný výsledok –  čistiaci prostriedok zo surových organických olejov a prírodných solí. Keď sa o tento produkt začala zaujímať Dominika, uvedomila si, že by svoje využitie našiel aj v kozmetike. “Okamžite som ním nahradila všetky mydlá v kúpeľni, mal totiž lepšie a čistejšie zloženie ako akýkoľvek prírodný šampón, čo som dovtedy používala,” tvrdí.

Zanechala hudobnú kariéru

Dominika mala v tom čase veľmi solídne rozbehnutú kariéru opernej speváčky. “V tom čase som pôsobila ako hlasový kouč na hereckej akadémii v Innsbrucku a spievala som v zbore Tiroler Landestheater,” hovorí. Produkt jej otca v nej však vzbudzoval čoraz väčší záujem a začala ho presviedčať, aby sa spolu orientovali na výrobu kozmetiky. “Zlom nastal až vtedy, keď vyrobil pokusne prvé šampóny a elixír (dnes ho nazývame Malinna elixir mint) a videl, ako tieto produkty vplývajú na jeho už značne poškodený organizmus,” spomína.

Z domáceho čistiacieho prostriedku urobili biznis. Jedným koncentrátom umyjete ovocie aj podlahy

Samozrejme, začiatky žiadnej značky nie sú jednoduché, preto otec začal tieto produkty poskytovať odberateľom, ktorí mu vedeli zabezpečiť rýchle prostriedky na ďalší vývoj. To však Dominiku hnevalo.

“Mne sa veľmi nepáčil spôsob prezentácie našich produktov inými značkami a cítila som, že dokážem dať dokopy ľudí, ktorí tieto produkty dokážu odprezentovať spôsobom, ktorý zodpovedá ich kvalite aj príbehu. Rozhodla som sa teda opustiť Innsbruck a naplno sa venovať vybudovaniu rodinnej značky,” vysvetľuje Dominika, prečo sa v máji 2017 vrátila na Slovensko.

A značka Malinna mohla začať písať svoj príbeh naplno.

Kozmetika, ktorú dokážete stráviť

Výroba Malinny je hotová veda – koniec koncov, otec Jaroslav na vývoji jednotlivých procesov pracoval dlhé roky, než dosiahol výsledok, s ktorým bol spokojný.

“Nie sme tradičná kozmetická výroba. Skôr by som nás prirovnala k výrobe potravinárskej – veď všetky naše produkty aj sú stráviteľné,” hovorí Dominika s úsmevom. “Otec na formulách roky pracoval a dopracoval sa k jedinečným metódam spracovania prírodných surovín bez použitia syntetickej chémie. No aj keby sa hneď niekto dozvedel postup, neznamená to, že vie automaticky produkty vyrobiť. Je to, ako keď vám dá niekto recept. Každý kuchár by mal iný výsledok. Otec dôverne pozná všetky vstupné ingrediencie, vie, ako sa oleje správajú, celý proces dôsledne sleduje a vie zareagovať. Preto nie je ľahké naše receptúry skopírovať,” vysvetľuje.

Súčasťou portfólia je aj Elixir mint, ktorý je špecifický práve tým, že sa konzumuje. Foto: MALINNA

Jednotlivé zložky na výrobu produktov dovážajú otec a dcéra z celého sveta, v rámci možností prevažne z Európy. “Soľ máme napríklad z chorvátskeho ostrova Nin z biofarmy, kde sa ručne zbiera. Bio olivový olej je z oblasti Murcia zo Španielska od únie farmárov, ktorej pomáha môj blízky kamarát s exportom. Bio esenciálne oleje a bio kokosový sú z Indie, ďalšie oleje – ako konopný a ľanový – dovážame z krajín EÚ,” hovorí.

Bála sa, či účinok zákazníkov nevystraší

Ich portfólio produktov nie je široké, keďže prioritou je najmä kvalita. Nájdete medzi nimi výživový doplnok Elixir mint, ktorý sa ako jediný trávi a neaplikuje sa teda priamo na pokožku, ďalej krémy na tvár, telo a nohy, no a napokon sprchovacie sérum na telo a vlasy. Práve prvý menovaný sa podľa Dominiky teší najväčšej obľube.

“Je to možno tým, že sa rýchlejšie spotrebuje ako krémy, ale aj preto, že všeobecne sme si ešte nie celkom vedomí významu pokožky ako orgánu, cez ktorý, podobne ako cez tráviaci trakt, vieme prijať množstvo látok do tela. Naše séra a krémy ju presne na to používajú. Cez pokožku sa účinné zložky dostanú rýchlejšie na niektoré miesta v tele ako cez tráviaci trakt a naopak,” opisuje účinky jednotlivých produktov.

V ponuke je zatiaľ 5 rôznych produktov, značka však chystá v blízkej dobe aj novinky. Foto: MALINNA

S Chistee ako jedna rodina

Keďže kozmetika vznikla na základe výskumu jej otca, ktorý však pôvodne vyvíjal organický čistiaci prostriedok, bola by škoda, keby tento pôvodný nápad upadol do zabudnutia. Preto sa tejto myšlienky ujal Peter Faltus. Ten na základe týchto poznatkov rozvíja popri Malinne značku Chistee, ktorá sa zameriava práve na segment čistiacich prostriedkov.

V strede Dominika Doniga, vpravo otec Jaroslav Stráňavský, vľavo Peter Faltus, ktorý sa venuje sesterskej značke Chistee. Foto: MALINNA

“Malinna sa stará o organizmus, Chistee o prostredie, v ktorom funguje, v tomto sa dopĺňajú pre spotrebiteľa. Obe značky používajú formuly, ktorých tvorcom je môj otec,” vysvetľuje prepojenie Dominika. Okrem know-how jej otca, ktorý sa stará o ďalší vývoj pre obe značky, však zdieľajú aj kamennú predajňu a časť výrobných priestorov.

Stavajú výrobnú halu

Malinna sa pomerne rýchlo etablovala na slovenskom trhu a momentálne pripravuje viacero noviniek.

“Pripravujeme šampóny na vlasy, speňovače na odličovanie a čistenie pokožky a najmä nový výživový doplnok, ktorý je skutočne prevratný, čo sa týka účinku na organizmus a obsahu vstrebateľných živín,” hovorí Dominika.

Značka zatiaľ pôsobí na slovenskom a českom trhu, momentálne je však vo výstavbe výrobná hala v českej obci Branice, ktorá posunie výrobné kapacity na úplne novú úroveň. Podľa týždenníka Trend predstavujú náklady na halu približne 400-tisíc eur.

“Po stabilizácii a zabehnutí výrobnej haly sa chystáme rozšíriť predaj aj na iné krajiny EÚ,” dodala Doniga.

Hlavné foto: Dominika Doniga pred kamennou predajňou. Foto: MALINNA