20. augusta 2021

Zálohovanie jednorazových obalov, ktoré bude povinné od januára 2022, zavádza postupne viac a viac prevádzok. K Tescu a Kauflandu sa teraz pridala aj sieť domácich potravín Fresh Plus, ktorej majiteľom je rodinná firma Labaš. 

Ako uvádza marketingový riaditeľ zo spoločnosti Labaš, Miroslav Labaš ml., ich zámerom bolo dať zákazníkom šancu rozlúčiť sa s nápojovými obalmi už dnes. Prvou predajňou s recyklomatom je prevádzka na Moldavskej ceste v Košiciach, ďalšie prístroje od firmy Torma plánujú zavádzať v každom novootvorenom obchode.

Labašovci aktuálne prevádzkujú 32 predajní Fresh Plus a ako nedávno uviedli pre Forbes, medzi svoje priority radia aj online predaj. „Pandémia nás len utvrdila v tom, že je čas na vstup do e-commerce segmentu,“ uviedol Labaš mladší.

Od apríla je v prevádzke prvý zálohovací automat na PET fľaše a plechovky v hypermarkete v Senci. Foto: SITA/Tesco SR

S pilotnými projektmi vykupovania plechoviek a plastových fliaš začali aj supermarkety Kaufland či Tesco. Prvý menovaný spustil pilotný projekt zálohovania začiatkom augusta v prevádzke v bratislavskej Rači. Fungovanie nového systému zasa Tesco od apríla testuje vo svojej prevádzke v Senci.

Aké obaly sa budú zálohovať?

Podobné automaty by sa mali v najbližšom období objaviť vo všetkých prevádzkach, podmienky upravuje zákon o obaloch. Proces má pod záštitou Správca zálohového systému a mal by byť podobný ako v prípade zálohovania sklenených fliaš.

Reklama

Do automatu bude možné vhadzovať plastové fľaše s objemov od 0,1 do 3 litrov, v prípade plechoviek do jedného litra. Nemôžu sa však do nich vhadzovať obaly od oleja, sirupu či mlieka. Zálohu za jeden plastový obal stanovuje vyhláška na 0,12 eura, cena plechovky je 0,10 eura, obe by sa však mali zvýšiť na 0,15 eura.

Cena obalu by sa mala od januára uvádzať oddelene od predajnej ceny produktu, aby boli zákazníci motivovaní vracať ich. Obchodníci už v minulosti upozorňovali, že prechod na zálohovanie sa môže pretaviť do cien produktov.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?