10. júna 2021

Rodinu Labašovcov z Košíc sme v našom titulkovom článku ešte z roku 2016 označili za „obchodníkov z východu“. Okrem zakladateľa Miroslava Labaša sú vo firme aktívni aj jeho synovia Miroslav a Richard. Ako sa ukázalo, pandémia segment maloobchodu nepoznačila tak, ako väčšinu iných odvetví. Ako toto obdobie vnímali Labašovci z hľadiska firemných výsledkov či nových aktivít? 

„Pandémia nás utvrdila v tom, že je čas na vstup do e-commerce segmentu.“

To, že sa o žiadnych prepadoch tržieb v prípade maloobchodu určite hovoriť nedá, potvrdzuje aj Miroslav Labaš ml., ktorý je vo firme šéfom oddelenia PR. „Z hľadiska tržieb sme zaznamenali štandardné výsledky“. V roku 2019 ich výnosy presiahli 270 miliónov eur a čistý zisk bol takmer 2,3 milióna eur, presné čísla za rok 2020 zatiaľ nie sú k dispozícii.

Otec a synovia: zľava syn Miroslav Labaš ml., zakladateľ firmy Miroslav Labaš a syn Richard Labaš. Foto: Ondřej Pýcha pre Forbes Slovensko

Zvýšené náklady na dezinfekciu či zvýšenie bezpečnosti zákazníkov aj zamestnancov Labašovci kompenzovali otvorením troch nových supermarketov, na ktorých začali pracovať ešte pred pandémiou. V roku 2020 otvárali predajňu v Spišskej novej Vsi a dve nové prevádzky pribudli v Košiciach.

A keďže sa už pred piatimi rokmi postupne prestali zameriavať na gastro a HoReCa segment a sústredili sa hlavne na retail, ani v pandemickom období nezaznamenali žiadny výrazný výpadok tržieb.

Reklama
Jedna z nových predajní vo formáte Fresh Plus pribudla vlani na Moldavskej ulici v Košiciach. Foto: archív spoločnosti Labaš

Nový e-shop sa rozbieha

Vo firme počas minulého roka upravili aj niektoré procesy pri prijímaní ľudí a interne prijali protipandemické opatrenia. Pre manažment a administratívu zas vytvorili pravidlá na prácu cez home-office, ktorá v maloobchode nie je vôbec bežná.

„Našou najväčšou novinkou bolo spustenie vlastného e-shopu ifresh.sk,“ hovorí Miroslav Labaš ml. „Pandémia nás len utvrdila v tom, že je čas na vstup do e-commerce segmentu.“

I keď tržby z e-shopu sú, vzhľadom k tržbám kamenných predajní, stále zanedbateľné, medzimesačné percentuálne nárasty z online predaja sú v dvojciferných číslach. Online obchod ifresh.sk tak Labašovci určite plánujú naďalej rozvíjať. Okrem toho spoločnosť Labaš aktuálne prevádzkuje 32 supermarketov pod značkou Fresh Plus.

Ďalšia košická predajňa vznikla na Štúrovej ulici v Košiciach. Foto: archív spoločnosti Labaš

Menej PN počas pandémie

Počas pandemického roka zistili vo firme Labaš aj jeden zaujímavý fakt. Počet hodín PN sa v spoločnosti v roku 2020 v porovnaní s prechádzajúcimi rokmi znížil. Ako je to možné?

„Myslíme si, že určitý podiel na tom má aj zvýšená hygiena a nosenie ochranných pomôcok. Ako príklad riešenia, ktoré určite ponecháme v platnosti, môžem uviesť ochranné plexisklá pri pokladničných pásoch či antibakteriálne rúčky na nákupných vozíkoch,“ uzatvára Miroslav Labaš ml.

Viac o tom, aký dopad malo pandemické obdobie na rodinné firmy na Slovensku, si prečítajte v júnovom vydaní časopisu Forbes. Objednať si ho môžete TU.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?