„Vieme, že práce je veľa, práce veľa bude, a to sa nezmení. Otázka je, čo urobíme so sebou, aby sme to nejako odfiltrovali. Každý z nás si teda našiel nejaké útočiská, protiváhy k práci, aby sme to boli schopní zvládať dlhodobo,“ hovoria zakladatelia Titans Freelancers Marek Greško a Robo Dusík v bonusovej epizóde Nevyhorených.
Po niekoľkých rokoch kamarátstva sa dali dohromady ako biznis partneri a založili IT outsourcingovú spoločnosť TITANS freelancers, prostredníctvom ktorej začali firmám dohadzovať odborníkov na IT projekty. Tak znie v skratke biznis príbeh Mareka Greška a Roba Dusíka; vďaka ich podpore mohla vzniknúť prvá séria podcastu Nevyhorení.
V záverečnej bonusovej epizóde prvej série sme sa s nimi rozprávali o tom, ako vnímajú témy duševného zdravia a čo im v živote pomáha udržiavať balans. Na záver zdieľame aj niekoľko ich plánovacích tipov v čase dovoleniek.
Sme oveľa dostupnejší a zraniteľnejší
Prečo ste sa rozhodli podporiť práve projekt v oblasti mentálneho zdravia?
Marek: Projekt Nevyhorení sme podporovali od úplného začiatku, pretože nám je táto téma veľmi blízka. A myslím, že v súčasnosti je veľmi dôležitá nielen pre nás, ale aj pre celú spoločnosť. Žijeme v rýchlej dobe, keď digitalizácia a informatizácia spôsobili, že sme oveľa dostupnejší, a tým aj zraniteľnejší, čo sa týka mentálneho zdravia.
Zároveň sa to všetko udialo vo veľmi krátkom čase a ľudia na to ešte nie sú pripravení, nemajú tú výbavu, aby to dokázali zvládnuť, preto je dnes aj viac duševných problémov.
Tá téma je tu s nami a je pre nás veľmi dôležitá. V čase, keď sme túto spoluprácu začali, bol vrchol pandémie, ľudia boli na home office a v dobrovoľnom lockdowne a ten sociálny a mentálny tlak bol enormný.
Vnímali sme to aj ako zamestnávatelia, keďže naša firma sa venuje IT oursourcingu a mali sme naozaj veľa zamestnancov, ktorí takto fungovali. Chceli sme im pomôcť aspoň takto na diaľku a priniesť im informácie online. Je potrebné, aby sme venovali dostatok pozornosti aj mentálnemu zdraviu.
Spúšťač zmeny
Žili ste témou duševného zdravia aj pred pandémiou?
Robo: Musím povedať, že nie tak intenzívne, respektíve určite sme ňou žili, ale neuvedomovali sme si, že sa to v niektorom z nás môže prejavovať. Po prvé, situácia u nás vo firme bola pred tromi rokmi iná, už len počtom ľudí a celkovým fungovaním. Keď je firma malá, dokážete riešiť veľa vecí na dennej báze bez výraznejších problémov, viete sa pravidelne stretávať, komunikovať a je to celkom fajn.
Ale s nárastom počtu zamestnancov sa to často mení. My sme s Marekom v jednom bode podnikania išli dosť veľké záťaže. No, našťastie, prišli u oboch z nás akési mikrospúšťače, keď sme si uvedomili, že to s naším fungovaním nie je dobré.
U mňa bolo zlomovým momentom rodinné sťahovanie, počas ktorého som začal pociťovať výraznejší stres a pravidelné tlaky na hrudi. Uvedomil som si, že mám problém zvládať popri práci aj výzvy, ktoré prináša súkromný život.
Robo Dusík, spoluzakladateľ titans freelancers
Vtedy som si povedal, že potrebujem spraviť isté zmeny, niečo si v rámci práce uvoľniť, pretože život jednoducho prináša aj komplikované situácie mimo roboty a ja musím mať energiu na ich riešenie.
Návrat na zem
Ako to bolo u teba, Marek?
Marek: Začiatky boli u nás naozaj náročné. Titans sme vybudovali od nuly, bez úveru a bez pomoci finančného investora, takže v tomto období sme s Robom zastupovali všetky pozície v rámci firmy. Mne osobne v tom čase chýbal akýsi nadhľad nad sebou a nad tým, ako fungujem. Často to berieš ako podnikateľ normálne, že teraz je nejaká ťažšia fáza, ktorá síce pominie, ale na chvíľu potrebuješ zabrať a zatnúť zuby. Aj o tom je podnikanie.
No stalo sa to, že som dostal na Vianoce od manželky okrem iného aj pohľadnicu, na ktorej bola len zemeguľa. Mala symbolizovať môj návrat na zem. Dovtedy som si neuvedomoval, aký vplyv malo to, keď sme s Robom ťahali dvanástky v práci. Brali sme to ako súčasť podnikania, že naša práca sa jednoducho nekončí po ôsmich hodinách. No tento darček ma prebral.
Bolo to práve v období pracovného vyťaženia, keď som sa hocikedy budil aj o druhej ráno, pretože som mal plnú hlavu myšlienok z práce. Po rozhovore so ženou som sa však pozrel na seba z vyššej perspektívy a zistil som, že smerujem niekam, kam ísť nechcem.
Protiváhy k práci
To, o čom hovoríte, mi pripomína jeden fenomén, ktorý odborníci nazývajú aj „founder’s blues“. Ide o vlastne stav neustáleho stresu, úzkosti či vysokých očakávaní zakladateľov firiem, ktorí majú často nedostatok času na starostlivosť o svoje zdravie či na psychohygienu. Ako sa pred tým dá uniknúť? Čo vám pomohlo?
Robo: Uvedomili sme si, že práce je veľa, práce veľa bude, a to sa nezmení. Otázka je, čo urobíme so sebou, aby sme to nejako odfiltrovali. Každý z nás si našiel nejaké útočiská, protiváhy k práci, aby sme to boli schopní zvládať dlhodobo. Ja som sa vrátil k fitku – našiel som si osobného trénera a pekne sa to spojilo.
Teraz si bez toho neviem predstaviť život. Začínam skoro ráno, dám si tréning, prichádzajú pozitívne hormóny, istá miera dopamínu a do práce idem v úplne inom naladení. Som oddýchnutý a mám vyvetranú hlavu.
Takisto sme začali venovať viac času rodine a myslím, že môžem povedať za nás oboch, že nás tento rodinný život napĺňa. My chodíme na bicykel, paddleboard, venujeme sa rôznym outdoorovým aktivitám – snažím sa robiť čo najviac aktivít so ženou a s deťmi.
Po takýchto víkendoch sa cítim veľmi fajn. Je to oveľa lepšie, ako keď sme v minulosti aj počas víkendov mali plnú hlavu práce. Kedysi sme si zvykli cez víkendy volávať, ale to už teraz neriešime.
Pravidlo 10 minút
Myslíte aj na čas, keď ste len sami so sebou? Ako ho trávite?
Marek: Myslíme, napríklad Robo, keď chodí cvičiť, to je práve čas, ktorý má vyhradený len pre seba, a to je veľmi dôležité. Práve vtedy si človek oddýchne a vypustí paru.
Keď je človek vystavený väčším dávkam stresu, či už v práci alebo doma, tak jednoducho potrebuje regeneráciu mysle. Pre každého to môže znamenať niečo iné. Robo chodí cvičiť, ja chodím tiež do fitka, behám, otužujem, čítam knihy… Nie vždy stíham všetko tak, ako by som chcel, ale snažím sa vedome si vytvárať voľný čas.
Venujem sa 10-minútovým aktivitám, na základe pravidla desiatich minút. Hovorí o tom, že keď venuješ nejakej činnosti desať minút celý rok, tak sa v nej zdokonalíš. Momentálne je to gitara – nie som žiadny hudobný mág, ale mám to rád a chcem sa v tom posúvať.
Takisto si už vyše roka píšem aj tzv. desaťminútový denník, do ktorého si každé ráno zapisujem, za čo som vďačný a čo by ma potešilo, keby som v ten deň zažil. Večer si zase zapisujem krásne momenty dňa. Keď si to spätne čítam, tak pozorujem, že niektoré vzorce sa mi opakujú. Objavujem vďaka tomu nové spôsoby, ako sa spoznávať a aj zlepšovať.
Rozhovory ako koučing
Vyzerá to, že v oblasti starostlivosti o seba to máte skvele utrasené. Pracovali ste na tom aj s nejakým koučom, prípadne, čo vám v tom pomohlo alebo pomáha?
Robo: Ani ja, ani Marek sme nefungovali s konkrétnym koučom. Myslím, že nám pomáha veľa dobrej literatúry v tejto oblasti a aj rôzne kvalitné podcasty. Musím povedať, že pre mňa bola spúšťačom aj kniha Nevyhorení, keď reálni ľudia z rôznych pracovných oblastí zdieľali ľudskou formou svoje príbehy.
Odborné veci sú často pre ľudí ťažko vstrebateľné, ale pozrieť sa na to očami človeka, ktorý si niečím prešiel, nájsť v jeho príbehu nejaké paralely – to je to, čo môže pomôcť ešte viac.
Nikdy sme s Marekom neboli vo fáze, že by z nás boli úplné trosky a potrebovali by sme intenzívnu pomoc. Naše prebudenie prišlo vo veľmi dobrej fáze. Určite nám pomohlo aj to, že sme na to neboli sami. S Marekom sa denne veľa rozprávame a v nejakom smere je to pre nás koučing.
Fungovanie vo dvojici
To je super. Veľa podnikateľov, s ktorými sa v rámci Forbesu rozprávame, totiž hovorí o tom, že podnikanie je veľmi osamelé, že na konci dňa je to väčšinou ten jeden founder, ktorý musí urobiť rozhodnutie. Ako vám pomáha to, že ste dvaja?
Robo: Je fajn, že sme dvaja, ale zase poznám veľa biznisov, v ktorých fungovali co-foundri, no došlo k rozporom a tie firmy sa rozpadli. Takže to môže byť aj na škodu. Za seba môžem povedať, že mám šťastie, že som našiel partnera, voči ktorému cítim maximálnu dôveru, viem sa na neho spoľahnúť a sme na tom aj technologicky dosť podobne.
Naše fungovanie by však nešlo bez vzájomného rešpektu. Viem si zobrať jeho názor, aj keď sa nestotožňuje s tým mojím, ale vždy prebehne konštruktívna debata a vzájomne sa tak obohacujeme.
Marek: Je vzácne, že sme sa našli. Máme rovnaké ciele, hodnoty, mindset a to, čo nás spája. Prináša to výsledky. Robo ma často inšpiruje, a ak sa aj nezhodneme, všetko si vieme úprimne vydiskutovať.
Sme rovnocenní partneri. A hoci sme tento rok vstúpili do desiateho roku fungovania, doteraz sme nemali hádku. Obaja sa na veci pozeráme veľmi konštruktívne a emócie sem nepatria. Zároveň sa držíme navzájom pri zemi.
Marek Greško, spoluzakladateľ titans freelancers
Varovné signály
Viete dnes u seba spozorovať aj varovné signály, keď si potrebujete dať stopku?
Marek: Myslím, že áno. U mňa je to určite to, keď prídem domov a nedokážem vypnúť ten vlak. Deti sa na teba vrhnú v momente, ako otvoríš dvere, chcú ti porozprávať, čo zažili, a ty tam stojíš, si fyzicky prítomný, ale mysľou si stále v práci. To sú pre mňa varovné signály.
Vtedy sa na chvíľu potrebujem zavrieť, dať si krátku meditáciu a zastaviť sa. Ľahnem si, robím dychové cvičenia, vďaka ktorým si trochu vyčistím hlavu a môžem pokračovať.
To je skvelé, že si to uvedomuješ a robíš s tým niečo. Veľa ľudí totiž tieto signály nevníma a ešte zvykne dupnúť na plyn…
Marek: Myslím, že je to aj o plánovaní. Vedome si s Robom blokujeme kalendár na určité hodiny, aby sme stíhali riešiť operatívu v rámci firmy. Tieto každodenné rozhodnutia nás totiž nepočkajú ako email, ktorý si „zahviezdičkujem“ a odpíšem neskôr.
Myslím, že toto je tiež veľmi podstatné. Vždy si dávame rezervu a nedovolíme si, aby sme mali celé dni len mítingy. Nemali by sme čas posúvať firmu a boli by sme vyčerpaní.
Robo: Som rád, že to Marek spomenul, pretože toto nie je vec, ktorú tam máme stanovenú celých deväť rokov fungovania. Je to taká novinka, ktorú sme sa rozhodli aplikovať začiatkom tohto roka. Sadli sme si k tomu a povedali si, že potrebujeme nájsť riešenie na problém celodenných stretnutí ešte predtým, ako sa rozhorí nejaký požiar.
Tri piliere proti vyhoreniu
Snažíme sa riešiť tieto veci hneď, ako v nás blikajú nejaké impulzy. Ďalšou kontrolkou sú naše manželky, ktoré nám dávajú úprimnú spätnú väzbu a upozornia nás, ak je toho náhodou veľa. Je extrémne dôležité mať vedľa seba partnera, ktorý rešpektuje vaše fungovanie, ale vie sa s vami chápavo porozprávať, ak prichádzajú nejaké impulzy.
Marek: Presne tak. Máme úžasné manželky, ktoré nám dali priestor vybudovať Titans a stoja pri nás od samého začiatku. Okrem správneho spoločníka a pravidelnej starostlivosti o mentálne zdravie sú tretím dôležitým pilierom toho, že sme nevyhoreli, naše manželky.
Keďže začína dovolenkové obdobie, Titani zdieľajú aj svoje hacky počas tohto obdobia:
Príprava na dovolenku podľa Roba Dusíka:
- Zhruba 3 – 4 týždne vopred si spolu s Marekom začínajú chystať kalendár a agendu počas ich neprítomnosti. Kľúčom je vyriešiť čo najviac dôležitých vecí ešte pred odchodom na dovolenku, alebo ich preplánovať.
- Pri letných dovolenkách vždy alternujú. „Členovia všetkých tímov vedia, že ak počas mojej dovolenky vznikne akákoľvek situácia, ktorá si vyžaduje moju pozornosť, majú sa obrátiť na Mareka, ktorý má úplne všetky vstupy na riešenie čohokoľvek, čo sa u nás deje.“
- V prípade, že sa niekto vyslovene dožaduje komunikácie s Róbertom, nastavil si špeciálnu adresu s najvyššou prioritou, no hovorí, že len málokedy na ňu príde e-mail. „Ľudia si čoraz viac vážia súkromný priestor na relax a čas s rodinou, a teda aj v prípade vážnejších tém sa obrátia práve na Mareka,“ hovorí Róbert Dusík.
- Emailového klienta v mobile má nastaveného tak, aby sa mu prioritne zobrazovali urgentné emaily s vyššie popísanými príznakmi a až potom ostatné emaily denného/štandardného charakteru, ktoré počkajú na jeho návrat.
- Rovnaký spôsob automatického SMS odpovedača (Android aplikácia) má nastavený aj pre prichádzajúce telefonáty počas dovolenkového dňa, kedy má čas s rodinou vyhradený pre seba, na oddych a zábavu.
- Ako dodáva, už dlhodobo nepoužíva žiadne zvonenia ani vibračné upozornenia (ani v práci). „Všetko sa mi synchronizuje s hodinkami a ak si nastavím režim nerušiť (s výnimkou dôležitých rodinných kontaktov a Mareka), vôbec nevibrujú a nerušia. Ak však zavibrujú, viem sa hneď na displeji pozrieť, či je to niečo urgentné a teda, či je potrebné ísť k telefónu, alebo neskôr k laptopu.“
- A aj keď si na každú dovolenku vždy berie aj laptop, primárny cieľ je neotvoriť ho. „Nosím ho práve pre prípady, že by bolo potrebné sa do niečoho pozrieť serióznejšie a kde už obrazovka smartfónu nie je postačujúca.“
- „V hodinkách aj v mobile mám vždy nastavené rôzne typy predvolených odpovedí a správ, ktorých odosielanie môže byť buď manuálne (na môj podnet) alebo automatizované (podľa rôznych pravidiel a kritérií).“
Príprava na dovolenku podľa Mareka Greška:
- S prípravou začína zhruba mesiac pred dovolenkou. „Snažím sa dopredu vyriešiť všetko, čo je možné, aby som mal na dovolenke čo najväčší pokoj a nemusel riešiť operatívu, administratívu a úlohy, ktoré spadli v kalendári do termínu dovolenky.“
- Približne týždeň pred dovolenkou odovzdám Robovi Dusíkovi moju agendu a veci, ktoré neviem vyriešiť dopredu a bude potrebné sa im venovať počas mojej neprítomnosti.
- Napíšem všetkým kolegom, nech si pri písaní každého emailu alebo v prípade telefonátu rozmyslia, či je nevyhnutné, aby ma kontaktovali.
- V deň odchodu na dovolenku si nastavím v emailoch odpovedač na Roba, ktorý ma v prípade mojej neprítomnosti zastupuje.
- Dôležitý hack č. 1: Mám iba jedno telefónne číslo a iba jeden mobil s operačným systémom Android. V telefóne mám dvoch používateľov – mňa ako súkromnú osobu a pracovný profil. Takto mám tieto dva svety pevne oddelené. Toto pomáha, ale stále sa nezbavíte telefonátov počas dňa.
- Dôležitý hack č. 2: Keď som na dovolenke, neberiem si väčšinou nikam so sebou mobilný telefón, niektoré dni ho dokonca úplne vypínam. Všetko môže počkať 1 – 2 dni. V telefóne mám tiež nastavené, že sa mi automaticky vypne o 23.00 a znovu sa zapne až o 10.00 ráno.
- Vždy si beriem na dovolenku aj notebook, ktorý zapínam vždy večer, keď už manželka aj deti spia, robím to v dvoj- alebo štvordňových intervaloch. Čítam si a čistím emaily, odpisujem na zmeškané hovory. Ideálne je, aby som toto nemusel robiť vôbec, ale dokážem oddeľovať prácu od oddychu a takto si aspoň minimalizujem agendu, čo ma bude čakať po mojom návrate.
- V odpovedači mám dovolenku nastavenú približne o dva dni dlhšie, aby som mohol po návrate nerušene pracovať a doriešiť veci. Takto viem pomaličky nabehnúť do pracovného tempa a nezblázniť sa.
Viac o tom, ako manažujú čas Titani, si môžete prečítať v tomto článku.
Vypočujte si podcast
Celý rozhovor s Titanmi si môžete vypočuť v bonusovom diele podcastovej série Nevyhorení. Nájdete ho na Spotify, v Google podcastoch či v Apple podcastoch. Nezabudnite si nastaviť odber, aby vám neunikla žiadna nová epizóda.
Vašu spätnú väzbu na podcast, odkazy alebo tipy na témy či hostí môžete posielať na [email protected].
O podcaste Nevyhorení
Duševné zdravie, well-being, osobný rozvoj či zdravé pracovné prostredie. To sú oblasti, ktorým sa venuje prvá podcastová séria magazínu Forbes a úspešného projektu Nevyhorení. Pri každej časti nájdete aj dodatočné zdroje k téme či tipy na zaujímavé čítanie, pozeranie a počúvanie od autorky aj odborníkov, ktoré posielame aj formou nášho newslettera Nevyhorení.
Ak chcete dostávať tieto informácie a zostať s nami v kontakte, môžete sa prihlásiť na odber tu.
Podcast Nevyhorení vám prinášame každý druhý utorok na Spotify, v Google podcastoch či v Apple podcastoch. Nezabudnite si nastaviť odber, aby vám neunikla žiadna nová epizóda.
Ďakujeme partnerovi podcastu TITANS freelancers.