25. januára 2020

Finančná kríza spôsobila pád architektonickej spoločnosti, v ktorej pracovala Zuzana Bačkádyová. V roku 2010 zostala doma bez práce a zistila, že jej v šatníku chýba pohodlné štýlové domáce oblečenie, v ktorom by sa cítila príjemne. A tak vznikol nápad navrhnúť vlastný župan. Ten naštartoval ďalšie myšlienky, ktoré viedli k vytvoreniu značky pohodlného oblečenia Lull.

Prvá objednávka, ktorú si dala Zuzana ušiť u krajčírky, predstavovalo päť dizajnov županov, pričom celkovo vyrobili približne 200 kusov. Župany začala predávať cez platformu Sashe a objavovala sa aj na rôznych trhoch. Dopyt po jej oblečení postupne rástol. Kým v roku 2013 obrat firmy predstavoval 30-tisíc eur, v roku 2018 tržby presiahli 570-tisíc eur.

Prirodzený rast značky vďaka dopytu

Na začiatku Zuzka pracovala len s pomocou krajčírky Zdenky Rokovej. V roku 2013 sa k nej pridal Eduard Šebo, ktorý sa stal aj spoluvlastníkom firmy. Jeho úlohou bolo naštartovať predaj, hľadať optimálne výrobné možnosti a na starosť mal tiež marketing a zákaznícky servis. Zuzana sa tak mohla viac sústrediť na dizajn a vývoj nových produktov.

Outfity šila najskôr pre svoje bábiky.
Zarina Šimkovič už obliekala Celeste Buckingham i Máriu Bartalos

„Lákalo ma, že to bude niečo také neortodoxné. Nebudem musieť robiť od deviatej do piatej a budem môcť sám rozhodovať o svojom osude. Jednoducho budem môcť spraviť všetko na 100 percent s pocitom, že moja práca prináša ovocie,“ vraví Eduard Šebo, ktorý tvorí so Zuzanou pár aj v súkromí. „Nemali sme veľké oči, že by sme chceli vybudovať veľkú firmu, ale robili sme to, čo nás baví, čo má zmysel,“ dodáva.

Značku budovali postupne podľa požiadaviek trhu. Sami vravia, že to bola veľmi prirodzená cesta. „Nemali sme stopercentnú ponuku vecí, čo vytvorilo pocit exkluzivity. Nebol to cieľ, ale boli sme radi, že sa to tak deje. A potom sme prirodzene zvyšovali výrobu podľa ponuky,“ prezrádza Eduard.

Eduard Šebo je spolumajiteľom značky Lull. K Zuzke Bačkádyovej sa pridal v roku 2013. Foto: Jakub Čajko

Vlastná dielňa im otvorila bránu k úspechu

V roku 2014 založili vlastnú dielňu v Šaštíne, kde zamestnávali štyri krajčírky vrátane Zdenky Rokovej. Tá je dodnes vedúcou dielne a bola zásadným článkom firmy už v počiatkoch. „Vtedy sa všetko zmenilo. Začali sme byť flexibilní. Mohli sme priniesť nové modely počas roka a pýtať sa ľudí, akú chcú napríklad farbu. Naučili sme sa podľa potrieb zákazníka napĺňať potreby trhu, a tak sme pomaličky rástli,“ vraví Eduard Šebo, ktorý prízvukuje, že v podnikaní je veľmi dôležitá pokora.

Dizajnérka Nina Retzer stavila na japonský trend.
Na jej ľanové kimono sa dnes čaká týždne

Za úspechom Lull stojí súhra viacerých okolností vrátane šťastia na spolupracovníkov. „Darilo sa nám vybrať ľudí na základe pocitu. Volili sme podľa toho, či chceme s nimi spolupracovať, či sú v pohode a či majú potrebnú odbornosť. Ak toto splnili, tak sú stále s nami.“ Lull tvorí v súčasnosti 25 zamestnancov vrátane ľudí, ktorí im pomáhajú na predajných trhoch. V tíme okrem Zuzky pôsobia aj ďalší dvaja dizajnéri.

Zásadným krokom bol posun z domácej módy k oblečeniu „na von“. „Všimol som si, že potenciál pre domáce oblečenie je, len na Slovensku nebol až taký veľký, aby firma ďalej prirodzene rástla. Zákazníčky nám písali, že naše župany sú také dobré, že by ich ľudia nemali nosiť len doma, ale aj vonku,“ spomína Eduard, ktorý prišiel so sloganom „Mäkučké veci nielen na doma“.

Značka Lull stavila pri svojom “mäkučkom” oblečení na pohodlie a štýlovosť. Foto: Jakub Čajko

K županom sa pridali kardigany a vznikol najúspešnejší produkt značky Lull. V súčasnosti vyrábajú 2 000 produktov mesačne, pričom 90 percent z nich šijú vo vlastnej dielni a 10 percent v spriatelenej dielni v Maďarsku. Pri výbere tohto partnera si dali záležať, aby mali podobné pracovné podmienky pre svojich zamestnancov ako vo vlastnej dielni.

Výzvy v podobe zahraničných trhov

Lull je slovenská značka, ktorá vsádza na zákaznícky servis a verným zákazníkov venuje pozornosť prostredníctvom Lullcllubu. Okrem Slovenska sa im však podarilo preniknúť na český trh, ktorý predstavuje 30 percent z celkového predaja, pričom tam cítia ešte vyšší potenciál. Ročne v Českej republike absolvujú desiatky marketov.

Jednou z najväčších výziev, ktorá pred nimi aktuálne stojí, je expanzia do zahraničia. „Ide o výber tej správnej krajiny. Je to o tom, či to bude blízka krajina, alebo bude niekde na opačnej strane Európy. Radi by sme s ohľadom na to, aké veci vyrábame, vyskúšali škandinávske trhy – Dánsko, Fínsko, Švédsko, Nórsko,“ prezrádza podnikateľ, no priznáva, že ešte potrebujú v marketingu aj v produktoch nabrať určitú sebaistotu. Tento rok sa pravdepodobne teda začnú viac venovať jednej z okolitých krajín ako Rakúsko alebo Maďarsko.

„Máme dennodenné výzvy. Teraz by sme mali prvý raz mať kancelárske priestory. Doteraz sme všetci pracovali z domu a takpovediac ‘na kolene’. Od budúceho mesiaca budeme mať miesto, kde sa budeme vedieť stretnúť a bude to hneď vedľa dielne,“ hovorí s nadšením Eduard Šebo, ktorý je rád, že sa im podarilo vytvoriť firmu, kde ľudia pracujú radi a práca ich napĺňa. „Robíme to zo srdca, baví nás to a dáva nám to slobodu,“ uzatvára podnikateľ.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk