2. októbra 2019

Podobné strihy aj materiály, no aj tak je každý kúsok jedinečný. Slovenská návrhárka a zároveň aj krajčírka Nina Retzer o svojich odevoch diskutuje s každou zákazníčkou zvlášť. Aj keď momentálne obchod nemá, v budúcnosti by skôr uprednostnila kamennú predajňu pred e-shopom. 

Kimono už dávno nepatrí len do japonskej kultúry. Jednoduchý strih, univerzálne využitie a spojenie s prírodným materiálom – na to stavila slovenská odevná dizajnérka Nina Retzer. Keďže už aj na Slovensku si slovo udržateľnosť čoraz častejšie podáva ruku so slovom móda, aj Retzer zvolila pri svojej tvorbe ekologický materiál ľan. 

Napriek úrazu sa nevzdal. Vybudoval značku Chatee
a vyrába v nej čapice s dreveným šiltom

Ako sama hovorí, okrem eko rozmeru je výhoda ľanu aj v jeho vlastnostiach. „V lete je chladivý, priedušný a v zime zahreje. V neposlednom rade je cenovo dostupný. Je príjemný, prírodný a krásne drží tvar kimona,“ hovorí návrhárka pre Forbes. Okrem toho dodáva, že po ňom siahla tiež pre to, že tento materiál je nestarnúci a nepodlieha trendom. Práve základ jej tvorby je zamerané na loungewear kúsky (oblečenie na doma, pozn. red.), ktoré spadajú do filozofie kapsulových šatníkov.  

Nina Retzer kúsky konzultuje

Aj keď sa niekomu môže zdať takmer jednotný strih a rovnaká látka občas fádna, každý kúsok je jedinečný. Nina totiž šije podľa požiadavky každého zákazníka, takže nejde o žiadnu pásovú výrobu. 

Slovenská návrhárka a zároveň aj krajčírka Nina Retzer o svojich odevoch diskutuje s každou zákazníčkou zvlášť. Stavila na jednoduchosť a univerzálnosť.
Na jej odevy sa momentálne čaká jeden až dva mesiace. Foto: Nina Retzer

„S každým zákazníkom sa rozprávam individuálne a spolu vyberieme látku a farbu podľa jeho predstáv. Keď je strih a látka potvrdená, zapíšem si zákazníka do poradovníka. Podľa neho postupujem a šijem v poradí, v akom som objednávku obdržala,“ opisuje Retzer proces svojej práce. 

Pánska móda na mieru zažíva boom,
muži si nechávajú šiť aj vojenské uniformy

Samotné ušitie jedného kúska zvládne podľa svojich slov za jeden deň, no momentálne je čakacia lehota približne jeden až dva mesiace. 

Po ľane siahajú už aj muži

Proces sa môže komplikovať aj tým, aký kúsok si zákazníčka predstavuje a akú látku je potrebné nájsť. „So vzormi je to ťažšie. Nájsť dobrý nejaký čas trvá,“ vysvetľuje dizajnérka. Avšak ako sama hovorí, pri stálych zákazníčkach už vie, čo sa im páči. Dnes je gro jej tvorby určené najmä pre ženy, avšak portfólio už obsahuje kúsky aj pre mužov či pre deti. 

Medzi známejšie majiteľky ľanových kimon patrí bývalá módna redaktorka Maruška Miklošková či grafická dizajnérka Mikina Dimunová, ale aj známa fashion blogerka Marika Beňadik Majorová.

Slovenská návrhárka a zároveň aj krajčírka Nina Retzer o svojich odevoch diskutuje s každou zákazníčkou zvlášť. Stavila na jednoduchosť a univerzálnosť.
Kimoná šije aj pre mužov či deti. Foto: Nina Retzer

Ak by ste však hľadali stránku, cez ktorú by ste si oblečenie od Retzer mohli objednať, robili by ste tak márne. Jej portfólio sa momentálne nachádza na sociálnej sieti Instagram a záujemcovia si kúsok objednajú cez správu.

Nechystá si teda otvoriť e-shop? „Moja značka rastie organicky, sama mi ukazuje nové príležitosti aj to, kam smeruje. Nechcem, aby ma moje možnosti limitovali, a časom budem riešiť pomocnú silu. Skôr ako e-shop by som možno chcela mať malú dielňu aj s predajom priamo ušitých kúskov,“ tvrdí Retzer. 

Okrem toho, ako každý dizajnér začína uvažovať nad komplexnou kolekciou. Ako hovorí, jej dve deti pomaly rastú a práci sa už môže venovať na 100 percent. „Očakávam, že to prinesie väčší výkon a jasnejšie smerovanie,“ dodáva. 

Nina Retzer sa dostala k odevnému dizajnu počas štúdia na odevnej priemyslovke. Aj keď sa podľa vlastných slov od tohto smeru v minulosti odklonila, je rada, že si k módnemu návrhárstvu opäť našla cestu. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk