20. júna 2018

Aj vy už počítate dni do odchodu na tohtoročnú letnú dovolenku? A vybrali ste si opäť “otrepanú klasiku” pri mori, alebo ste tento rok rozhodli vyskúšať niečo iné, vzrušujúcejšie? Ak vám chýba inšpirácia, pozrite si tipy od šéfov troch cestovných kancelárií, ktorí pre Forbes spísali niekoľko osobných odporúčaní na exotickú dovolenku.

V ich tipoch sa nájdu nielen nápady na letnú dovolenku, ale aj expedícia na najjužnejší bod planéty, miesto, kde sa najete v michelinskej reštaurácii za šesť eur, úžasné endemity Madagaskaru, aj všetky odtiene zelenej na Havajských ostrovoch. Oslovili sme Ľuboša Fellnera z CK Bubo, Tibora Pekarčíka z CK Victory Travel a Eleonóru Fedorovú z CK Satur.

Potápanie, regata aj kone. 9 tipov na dovolenku, ktorá vám zmení život

5 miest, ktoré musíte navštíviť a tipy, ako cestovať lacno od Travelhackerky

Ľuboš Fellner, spolumajiteľ CK Bubo, svoje tipy rozdelil na najobľúbenejšie destinácie, expedície a cestovanie s deťmi.

Najobľúbenejšie destinácie:

1. Kuba – krížom až do Baracoa

„Ostrov Slobody sa práve zbavil Castrovcov, Varadero je plné turistov. No východná časť Oriente je stále úžasná. Oblasť Santiago de Cuba, Guantanamo a Baracoa (prvé hlavné mesto Kuby a zároveň jediná džungľa ostrova) je svetovým topom,“ hovorí Fellner a počas cesty sľubuje návštevu pláží „omnoho krajších ako Varadero“.

2. Srí Lanka

„Je rajskou záhradou, perlou položenou v Indickom oceáne. Malý ostrovček spoznáte za štyri či päť dní a potom si môžete užívať burbonové pláže, alebo hodinovým letom odletieť na Maldivy. Mojim tipom pre skúsených cestovateľov je vyraziť na severnú – Tamilskú časť ostrova. Iný svet,” hovorí Fellner.

3. Island

„Z Islandu sa stal hit…Stále tu prší. V Reikjavíku je múzeum penisov, ľudia jedia veľryby a veria na elfov. Kvôli čomu sem tí turisti chodia? Spojte si Island s Grónskom (východná časť Grónska je fascinujúca) alebo s horami a fjordami Nórska. Toto je neprekonateľná európska kombinácia,“ hovorí Fellner.

Ak máte chuť na trochu dobrodružstva – sú tu expedície…

Cestovať môžete aj na miesta, kam by vás nikdy nenapadlo ísť. „Najväčší luxus je to, čoho je málo. Väčšina zážitkov a kmeňov na týchto expedíciach o pár rokov zmizne,“ hovorí Fellner.

4. Papua Nová Guinea – Nové Írsko

„Lovci ľudožrútov. Najexotickejší ľudia sveta. Miesta, kde nestála noha iného Slováka v Novej Británii a Novom Írsku. Krížom cez druhý najväčší ostrov sveta, 12 preletov, prenajaté lode. Toto je cesta ďaleko za hranice všedného cestovania za unikátnymi kmeňmi,“ upozorňuje Fellner.

5. Mongolsko

„Mongolskí Orlí lovci sú poslední, ktorí si udržiavajú svoje tradície. Nejde iba o tradíciu lovu, ale aj o unikátny spôsob života. Na tejto ceste ide o spoznanie Altaja (horský masív v na hraniciach Ruska, Mongolska, Číny a Kazachstanu) od prvého po posledný vrch,“ opisuje Fellner.

6. Južný pól

Cesta na najjužnejší bod planéty, aká sa podarí možno len raz za život. „Trieda biznis, najlepšie čilské víno priamo vo vinici a spanie v komfortnom stane na najchladnejšom kontinente planéty,“ opisuje Fellner.

Ak cestujete s deťmi

Nechoďte znova do all-inclusive rezortu. Možností je oveľa viac, vaše ratolesti zažijú niečo nové a ani vy nebudete ľutovať.

7. Kolumbia – Panama

„Kolumbia patrí právom medzi najkrajšie krajiny sveta. Využite to, že ostatní nevedia, že ide o bezpečnú krajinu a vyrazte sem so svojimi deťmi,“ prezrádza Fellner. „Zelená džungľa, vysoké Andy plné kolibríkov, najvyššie palmy sveta a záverečný oddych v all inclusive rezorte v Paname.“

8. Izrael – Jordánsko

„Je to kúsok a je to super. Jeruzalem by mal vidieť každý kresťan. Petra v Jordánsku patrí medzi tri najkrajšie pamiatky sveta a zaručene vám vyrazí dych,“ hovorí Fellner.

9. Malajzia- Singapur- Bali

„Spojenie hypermodernej Ázie s božským oddychom na Bali. Žiadne tropické choroby, prelet rovníka, rôznorodosť na krátkej ceste. Opice, kopi luwak, michelinská reštaurácia za šesť euro a luxusný all inclusive hotel na Nusa Dua,“ uzatvára Fellner.

 

Čisté Japonsko, endemity z Madagaskaru aj “Pamír highway”

…to sú tipy Tibora Pekarčíka, spolumajiteľa CK Victory Travel. Ako najväčšie chuťovky leta vybral tieto krajiny:

10. Japonsko – krajina vychádzajúceho slnka

Vidieť sa oplatí Zlatý chrám v Kjótó. „Japonsko je snáď najoriginálnejšia krajina sveta. Je to geograficky Ázia, ale bez hluku, špiny, nepríjemného zápachu a so svojou kultúrou, „nalinajkovanými“ pravidlami a kódexmi, obetavými ľudmi ochotnými vždy pomôcť a super-hyper-mega modernými technológiami, ktoré sa implementujú do tých najbežnejších spoločenských potrieb, počnúc, povedzme, technologizovanou WC miestnosťou. Dokonale čisté mestá, chutná strava, dokonalé služby, atraktívna história šogúnskej cti, šintoistické chrámy a paláce, nočné vysvietené metropoly,” hovorí Pekarčík.

11. Južná Amerika (Peru, Bolívia, Čile, Argentína, Uruguaj, Brazília)

Vynechať netreba Macchu Picchu. „Veľká cesta Latinskou Amerikou. Nezabudnuteľná expedícia do krajiny Inkov, latinskoamerických mačov a krásnych žien, kde sa snúbi história s modernosťou, tá najúžasnejšia príroda s UNESCO pamiatkami, nekonečné hory Ánd, zelené pasienky, kde sa v obrovských stádach pasú tie najlepšie stejky na svete… A samozrejme dokonalá atmosféra Buenos Aires a Rio de Janeira.”

12. Madagaskar

Pozrite si baobaby na Madagaskare. „Obyvateľstvo Madagaskaru tvorí 18 základných kmeňov, ktoré dodnes zachovávajú svoje zvyky a tradície. Okrem iného na znak úcty voči svojim predkom vykonávajú aj ich exhumáciu – famadihana, riadia sa tajomnými fady (tabu), volia si svojich kmeňových náčelníkov a kráľov, ktorí majú medzi ľuďmi prirodzenú autoritu a vplyv. A nájdete tu množstvo tých najbizarnejších živočíšnych či rastlinných endemitov (a objavujú sa stále ďalšie),” hovorí Pekarčík.

13. Kazachstan, Kirgistan, Tadžikistan, Turkmenistan, Uzbekistan, Afganistan

„22-dňová cestovateľská špecialitka pre fajnšmekrov. Pamír highway a nebotyčné hory drsnej prírody až po bláznivé autokratické režimy Strednej Ázie, moderné mestá, ktoré vás prekvapia luxusom, ktorý vás šokuje. UNESCO klenoty ako Buchara, Samarkand, Chiva. Napriek islamu veľa vodky a dobrého jedla a originálnych zážitkov spojených s návštevou Afganistanu,” dodáva Pekarčík.

Bubny Berberov, južná India a všetky odtiene zelenej na Havaji

…to je výber z tipov Eleonóry Fedorovej, spolumajiteľky CK Satur:

14. Maroko

„V Maroku je veľa miest, ktoré by som odporučila – starú Medinu s umeleckými dielňami s koženými výrobkami, drevom, keramikou či striebrom vo Feze, kde sa bez GPS určite stratíte v spleti uličiek, červené mesto Marákeš pod vrcholmi zasneženého Atlasu, biele prímorské mesto Essauira s najväčším rybím trhom a piesočnými dunami na plážach, ktoré lákajú na surfovanie. Najväčším zážitkom je noc v luxusných stanoch v púšti, kam sa dostanete cestou cez farebnú púšť na džípoch. Večerné ticho prebijú len bubny Berberov pri ohni a cestu do stanu vám presvetlí hviezdna obloha,” hovorí Eleonóra Fedorová.

15. Omán

„Omán je pre mňa najbližšou exotikou. Na rozdiel od Dubaja ma zaujímavú históriu, staré hrady, pobrežie s fjordami, oázy v púšti, kde sa dostanete džípmi po púštnych dunách. A ak ste viac plážový typ, odporúčam dovolenku na krásnych plážach Indického oceánu.”

16. Južná India

Zoznámite sa s rybármi v Cochine. „S hinduistickými chrámami, spleťou riečnych kanálov s obývanými ostrovčekmi tzv. backwaters, staré mesto Cochin s galériami či Pondicheri, odkiaľ vyplával na svoju plavbu aj Pi s tigrom, ale hlavne úžasní ľudia a pokora, s akou prijímajú život. Kerala je kolískou ajurvédy a miestom, kde sú najlepšie ajurvédske centrá na svete, kam sa môžete vybrať za detoxom, či liečením civilizačným chorôb,” opisuje Fedorová.

17. Havaj

„Hanalei Beach na ostrove Kauai. Dostali sme sa sem prvýkrát náhodou. Po prebádaní najznámejšieho ostrovu Oahu sme hľadali pokojné miesto na oddych. Učarovali mi všetky odtiene zelenej, panorámy s čiernymi kopcami Na Pali Coast (tu sa natáčal Jurassic Park), surfovanie na krásnej pláži s korytnačkami. Väčšinou sa nevraciam na rovnaké miesta viackrát, no sem sa chystáme už tretíkrát,” hovorí šéfka cestovnej kancelárie.

18. Rio de Janeiro

„Mesto kontrastov – zelené kopce nad krásnymi plážami, moderné štvrte so zaujímavou architektúrou v kontraste so slumami v kopcoch s výhľadom na more, staré mesto Santa Teresa s malou umeleckou štvrtou a malými boutique hotelmi. Je tu všetko čo mám rada: história, kultúra, umenie, pláže a kopce v jednom. A ešte výborné reštaurácie, samba kluby a dobrý shopping. Každý večer západ slnka na Ipaneme,” uzatvára svoje tipy Fedorová.
Fotografie: archívy CK Bubo, CK Victory Travel, Eleonóra Fedorová, CK Satur. Úvodné foto: archív Ľuboš Fellner a CK Bubo