15. januára 2020

Peniaze na bežných či sporiacich účtoch v bankách neprinesú žiadny výnos a kto ho hľadá, mal by sa obzerať po akciových trhoch – a to skôr tých východných. Investičné rady ekonomických analytikov na najbližší rok sa môžu líšiť, no väčšina sa zhodne na tom, že investori môžu mať pred sebou stále dobré obdobie.

Slovo kríza sa skloňuje čoraz menej, svetová ekonomika sa jej zrejme v najbližšom roku vyhne, odhadujú ekonomickí analytici. Napriek tomu zopakovanie tohtoročného vysokého rastu pri niektorých finančných aktívach by očakávať nemali ani najväčší optimisti. Kde sa teda skrývajú investičné príležitosti najbližšieho obdobia? Podľa analytikov by sa malo dariť akciám a podnikovým dlhopisom regiónov, ktoré za posledný rok trpeli spomaľovaním svetového obchodu. Sú to najmä rozvíjajúce sa ázijské trhy, Brazília, Južná Kórea, ale napríklad aj Japonsko. 

Tri štvrtiny Slovákov sporia zastaralo. V kurze sú stále bežné účty či termínované vklady

 

V USA dostanete menej

„Rozvíjajúce sa trhy, ale aj Japonsko najviac trpeli obavami z obchodnej vojny. Teraz sú tie obavy odstránené, takže tieto regióny by mali doručiť najvyššie zisky,” hovorí analytik J&T Banky Stanislav Pánis. V súčasnosti preto odporúča najmä investíciu do akcií neamerických firiem. 

S. Pánis očakáva, že tieto aktíva sa zhodnotia rádovo na úrovni medzi 10 až 14 percentami. Naopak, pri európskych akciách môžeme očakávať šesť až osempercentné zhodnotenie, pri amerických na úrovni štyroch až šiestich percent. Medzi ďalšie plusy firiem z východnej časti sveta patrí aj ich, v súčasnosti nie príliš vysoká valuácia (čo sa napríklad o amerických technologických gigantoch nedá povedať), ale aj dynamika rastu ziskov, či zakopanie vojnovej sekery obchodnej vojny medzi USA a Čínou.  

Kríza sa vzďaľuje, rozvinuté a hlavne rozvíjajúce sa ekonomiky majú pred sebou rast. Zdroj: J&T Banka, údaje Haver Analytics, IMR, Morgan Stanley

„Rozvíjajúce sa trhy zrýchľujú svoj rast, je tu umiernená menová politika, predpokladáme tu aj najväčší rast ziskovosti firiem,“ dopĺňa Pánis. Navyše dodáva, že okrem akcií by mali zaujímavé výnosy priniesť aj podnikové dlhopisy zo spomínaných krajín, keďže sa už objavuje ochota podstupovať riziko.  

Čo sa týka investovania do takzvaných bezpečných prístavov, analytici tu príliš veľký priestor nevidia. Podľa odhadov J&T Banky bude napríklad zlato stagnovať na úrovni okolo 1 500 dolárov za trójsku uncu. Čo sa týka ropy, tá by sa mala držať na úrovni 63 až 65 dolárov za barel (Brent ropa), avšak je otázne, či sa ubráni tlakom na cenový pokles v druhej polovici roka. 

Spoliehame sa na banky

Slováci patria v investovaní ku konzervatívnym národom. Väčšina ich majetku, ak nepočítame vlastníctvo bytu či domu, leží v bankách. A hoci je zhruba 1,5 milióna ľudí súčasťou druhého dôchodkového piliera (spolu tam majú necelých 10 miliárd eur), aj tam si väčšina ľudí zvolila, vedome či skôr nevedome, konzervatívne fondy a za vlaňajšok sa tak pripravila o výborné zhodnotenia, ktoré ukázali akciové či idexové fondy. 

Ponechávanie peňazí na účtoch v bankách označila za investičného „lúzra“ 2019 aj investičná spoločnosť Across Private Investments. Podľa ich dát majú našinci v bankách na bežných a termínovaných účtoch uložených až 37,4 miliardy eur a vlani dosiahlo priemerné zhodnotenie historicky najnižšiu úroveň – 0,23 percenta. Vzhľadom na infláciu, ktorá bola vlani v priemere 2,7-percentná, reálne prerobili.

Ceny na Slovensku vlani rástli najrýchlejšie za osem rokov. Z čoho si inflácia odkrojila v našom živote?

„Za posledné štyri roky ukrojila inflácia z reálnej kúpnej sily peňazí v bankách viac než šesť percent. Zlým trendom, ktorý sa naplno začína prejavovať v posledných rokoch, je „lenivosť“ Slovákov,“ upozorňuje Maroš Ďurik, generálny riaditeľ Across Private Investments. Namiesto hľadania príležitostí, kde by peniaze zhodnotili, ich odkladajú na veľmi nízko úročené bežné bankové účty. Pre porovnanie, minulý rok mali podľa jeho slov Slováci uložených na bežných účtoch zhruba 25 miliárd, ešte v roku 2015  to bolo o o desať miliárd menej. „Pri trojpercentnej inflácii je to vlastne len 24 miliárd eur,“ upozorňuje. 

Slováci by podľa Acrossu mali začať konečne ťažiť z dobrého obdobia na trhoch. Na rok 2020 by hľadal akciové príležitosti mimo USA, hlavne v Európe, no vysoký výnosový potenciál vidí tiež v Ázii.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk