20. decembra 2018

Hoci nám v supermarketoch vianočné sviatky „klopú na dvere“ už nejaký ten piatok, tak teraz sú už ozaj veľmi blízko. Ak patríte medzi tých šťastlivcov, ktorí si nenechávajú všetko na poslednú chvíľu a už majú darčeky nakúpené a ukryté v skrini, tak máte napoly vyhraté.

Stále na vás totiž čaká ich balenie. Papier sem, lepiaca páska tam, veď aj tak všetci, v snahe dostať sa čo najrýchlejšie k darčeku, obal roztrhajú na drobné kúsky. Prihláste sa tí, ktorí pri balení myslíte na podobné scenáre. Všetko ale môže byť úplne inak. Spolu s darčekom totiž môžete ľuďom zabaliť i kus vlastnej kreativity a originality.

Vianoce s rodinou partnera: Namiesto stresu si prečítajte tipy na záchranu

O tom, ako zabaliť vianočné darčeky netradične, sme sa rozprávali s Martinou Valešovou, ktorá od roku 2013 vedie slovenskú stránku Organizátorka. Prostredníctvom nej inšpiruje ďalších ľudí pri tvorbe originálnych vecí. Tak sa pokojne nechajte inšpirovať tiež.

Baliace materiály

Martina hovorí, že pri balení vianočných darčekov neexistujú žiadne pravidlá. Jednoducho sa treba riadiť srdcom a myšlienkou na obdarovanú osobu. Opýtajte sa samého seba, čo má ten druhý človek vlastne rád.

Reklama

Čo sa v tejto oblasti trendov týka, tak aktuálne vedie prírodný štýl. Staviť môžete na jednoduchý papier, prírodné zdobenie vo forme vetvičiek alebo originálnych visačiek.

Darčeky, zabalené v papieri s notovým motívom, pod vianočným stromčekom.
Chodia vaše deti s radosťou do hudobnej? Skúste ich prekvapiť takýmto balením. Foto: archív M. Valešovej

Ale vo všeobecnosti môžete na balenie darčekov použiť materiály akéhokoľvek druhu. „Originálnym papierom sa nedá nič pokaziť, no netreba sa báť použiť zaujímavý textil,“ upresňuje Martina. Siahnuť môžete po plátne, jute alebo po vyšívacej bavlnenej tkanine, ktorá je známa ako panama.

Vyrazte na vianočné trhy za hranice.
V týchto 7 európskych mestách si ešte užijete sviatočnú atmosféru

Pokiaľ ste kreatívni, tak vám Martina odporúča vyzdobiť darčekovú tašku alebo si vlastnoručne vyrobiť škatuľku. Originalite sa pri balení vianočných darčekov medze nekladú, tak sa nebojte urobiť niečo netradičné.

Doplnkové dekorácie

Pri balení vianočných darčekov nepokazíte nič ani tým, ak budú osobnejšie. Martina ozrejmuje, že ak chcete obdarovanú osobu naozaj potešiť, tak by ste mali vyrobiť darčekovú kartičku s milým textom, ktorá bude slúžiť zároveň aj ako dekorácia. „To isté platí o visačkách a menovkách, treba ich ozdobiť, nech na nich nie je iba meno,“ dodáva.

Darčeky zabalené v baliacom papieri s motívom jeleňov, previazané lankom a doplnené bobuľami a vetvičkami z ihličnatého stromu.
Trendom v balení darčekov sú prírodné materiály. Choďte von a doneste si z prechádzky napríklad vetvičky alebo bobule. Foto: archív M. Valešovej

Namiesto stuhy môžete použiť nahrubo natrhané plátno či gázu. Práve tú viete zafarbiť napríklad ponorením do kávy alebo čaju. Keďže tento rok je veľkým trendom prírodný štýl, tak ho vneste i do doplnkových dekorácií. Vybehnite do lesa alebo do záhrady a nazbierajte si vetvičky, bobule na stonkách alebo šišky. Originálnou ozdobou môže byť všetko, čo zbadáte počas obyčajnej prechádzky v prírode. Vďaka baleniu darčekov môžete spojiť príjemné s užitočným.

Proces balenia

I vaša ideálna predstava balenia vianočných darčekov vyzerá tak, že si na túto činnosť vyhradíte celý deň, v pokoji budete popíjať čaj, varené víno alebo punč a v pozadí vám budú hrať koledy? Môže sa to stať, no pravdepodobnejšie je, že si na to uchmatnete pár minút vo chvíli, keď ostanete doma sami, alebo sa bez ďalšej spoločnosti zavriete v izbe. Rýchlo všetky darčeky rozložíte na zem alebo na stôl v kuchyni, aby ste balenie mohli skombinovať trebárs ešte s vianočným pečením. To má od onej idylky ďaleko, že? Sama Martina ale prízvukuje, že záleží na niečom úplne inom.

Bez ohľadu na to, či sú okolnosti ideálne, alebo nie, by ste sa mali sústrediť na človeka, ktorému darček mienite venovať. „Zabaľte darčeky tak, aby bolo obdarovaným jasné, že sú darované z lásky,“ upresňuje Martina. Dajte si tú námahu, aby ste ľuďom milými slovami alebo originálnymi ozdobami dali najavo, že ste na nich mysleli. „Netreba sa na nič hrať, úprimná snaha spraviť radosť postačí,“ dodáva.

5 tipov od Martiny Valešovej, ako zabaliť vianočné darčeky

Veľké darčeky. V prípade vianočných darčekov, ktoré majú veľké rozmery, sa nemusíte trápiť a zbytočne ich obmotávať kvantom baliaceho papiera. Najlepšie bude, ak použijete výraznú mašľu alebo inú ozdobu, ktorá si ihneď získa pozornosť obdarovaného človeka. Pridať na ňu môžete i nejaké milé venovanie.

Malé darčeky. Čo sa týka predmetov, ktoré nie sú práve najväčšie, tak siahnuť môžete napríklad po vlastnoručne vyrobenej škatuľke. Tú ozdobte podľa toho, komu chcete darček darovať. Celé toto balenie ale môžete poňať i celkom vtipne. Drobné darčeky vložte do väčšej škatule (ktorú môže obdarovaný využiť aj v budúcnosti), tú ešte do väčšej a opakujte to, až kým vám nevznikne takáto darčeková „matrioška“.

Darčeky z mäkkých materiálov. Netrpezlivým ľuďom treba darčeky zabaliť do vianočných tašiek. K ich obsahu sa totiž dostanú veľmi rýchlo. Originálnou verziou, napríklad na menšie kusy oblečenia, je ozdobený zavárací pohár. Ten poteší dvakrát.

Darčeky z tvrdých materiálov. Na tieto predmety si môžete vlastnoručne vyrobiť opečiatkovaný baliaci papier. Balia sa doň ideálne, keďže sú pevné. Knihy alebo diáre môžete následne dozdobiť i 3D dekoráciou, vďaka čomu vyniknú pod vianočným stromčekom.

Darčekový kôš. Pri zostavovaní darčekového koša myslite hlavne na to, aby obsahoval kvalitné výrobky. Ideálne tie slovenské. Obdarovaných ľudí určite poteší lokálna kozmetika, prémiové potraviny a ďalšie špeciality. Všetky tieto výrobky môžete následne naukladať do koša a máte hotovo.

Hlavné foto: Darčeky môžete zabaliť aj originálne (vľavo), v článku radí Martina Valešová (vpravo). Foto: archív M. Valešovej