4. októbra 2020

Na svete je toľko zaujímavých kníh – a tak málo času ich všetky prečítať, však? V dnešnej uponáhľanej dobe sa každá prečítaná počíta, veď kto si dnes môže dovoliť prechádzať mnoho stostránkové ruské klasiky či nové severské detektívky…

No, vlastne by to mohol každý. Ten čas totiž máme, len si to úplne neuvedomujeme. Stačilo by jednoduché obmedzenie: vypustiť zo života bezduché scrollovanie na Instagrame, Facebooku a Twitteri, a za rok by sme mohli prečítať 200 kníh, možno aj viac.

Že preháňame? Kdeže. Podľa správy Global Web Index’s Social Media Trends 2019 strávi priemerný digitálny užívateľ na sociálnych sieťach a v rôznych chatoch denne 2 hodiny a 24 minút .

Aké sú taktiky sociálnych médií?
Človek ťahá za kratší koniec, hovorí odborník na závislosť

Môže sa to zdať veľa, ale úprimne sa pozrite na seba: tu pár minút na Facebooku, tam pár minút na Twitteri, prejdenie príbehov na Instagrame, napísanie kamarátom na Messengeri… To všetko niekoľkokrát denne a už sa to nabaľuje. (Tiež vás zarazí, keď vám v pondelok iPhone vystaví „účet“ so stráveným časom za jeho obrazovkou?)

Reklama

U priemerného užívateľa sa tak šplhá čas strávený na sociálnych sieťach na hrozivé číslo 876 hodín ročne. Je zjavné, že za taký čas už by sa pár knižiek prečítať dalo.

Bezcieľne scrollovanie vám kazí život. Tu je návod, ako s tým prestať

Znova sa zahrajme s priemernými číslami, pretože podľa ďalšieho z prieskumov prečíta bežný dospelý zhruba 300 slov za minútu a kniha má zvyčajne asi 50-tisíc slov. Z toho vyplýva, že keby všetkých 876 hodín zo sociálnych sietí presmeroval do čítania, zvládol by za rok 315 kníh!

Rozprávame sa však o absolútnom odrezaní od sociálnych sietí vrátané správ, a preto sa poďme vrátiť do reality. Na 200 kníh by vám stačilo vyhradiť 555,5 hodiny ročne. V MHD by stačilo namiesto mobilu vytiahnuť čítačku a Instagram kontrolovať jedenkrát denne, a nie polovicu víkendu.

Pre tých, ktorí netrávia čas na sociálnych sieťach, a napriek tomu nestíhajú čítať, spoľahlivú radu nemáme. Ale predtým, než začnete nariekať, že ste to presne vy a je toho na vás veľa, spočítajte si tiež, koľko seriálov ste videli za posledný rok.

Autorka Michaela Černá je redaktorka českého Forbesu.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?