22. júna 2020

Všetci to dokonale poznáme. Na mobile vám zazvoní budík a ani neviete ako, už surfujete na vlne Instagramu, emailu, správ či Twitteru. Okamih, keď vstúpite do tejto jaskyne, je zákerný vo svojej nenápadnosti. A odrazu opäť vyrážate niekam neskoro.

Keby sa scrollovanie obmedzovalo len na rána, mali by sme vyhrané. Bez hanby si však priznajme, že Instagram si pozeráme aj počas narodeninových osláv, večerí s priateľmi a, samozrejme, na poradách. Robia to predsa všetci!

Sme online prakticky bez prestávky a ten, kto to nerobí, je výnimkou, zasluhujúcou si vlastný účet na Twitteri s názvom: Život so smartfónom mám pod kontrolou.

Etická dilema

Zatiaľ čo pred rokmi šlo o klikanie, dnes ide o scrollovanie. Náš mozog si na to zvyká ľahko, aj napriek tomu, že tak získava viac informácií, než je schopný vnímať.

Podľa profesora newyorskej Stern School of Business Adama Altera, autora knihy Irresistible: The Rise of Addictive Technology and the Business of Keeping Us Hooked, sa počas prechádzania všetkých tých správ aj Pinterestu ocitáme v akomsi autopilotovi, z ktorého máme veľmi veľký problém vystúpiť.

Reklama

Spoločnosti, ktoré prevádzkujú naše obľúbené sociálne siete i najrôznejšie weby, zamestnávajú zástupy tých najlepších v oblasti, aby naša užívateľská skúsenosť z aplikácií a stránok bola ešte komfortnejšia a my sa na ne vracali ešte častejšie. A to napriek tomu, že sa už niekoľkokrát potvrdil vzťah medzi časom stráveným na mobile a úzkostnými stavmi.

Houston, máme problém

Pokiaľ si uvedomujete, že nekonečné scrollovanie vám bráni nielen prežívať to povestné „tu a teraz“, ale vás tiež odvádza od živých rozhovorov a plnenia svojich cieľov, priznajte si závislosť. Nie je to koniec sveta, ale naopak, začiatok cesty von.

Vedomé používanie

Určite ste už počuli o tom, že na to, aby ste trávili menej času na mobile, musíte vypnúť notifikácie, zmazať aplikácie sociálnych sietí, prepnúť mobil do čierno-bieleho režimu alebo telefón umiestniť mimo izby, v ktorej spíte.

Ale naozaj funguje len to, keď sa rozhodnete, že svoj čas, keď scrollujete, budete vedome riadiť. Teda na Instagram sa napríklad pozriete, keď odvediete deti do škôlky, email skontrolujete naposledy pred deviatou večer a všeobecne dáte svojmu scrollovaniu nejaký poriadok.

Psychológ Joshua Ehrlich tvrdí, že keď dokážeme znížiť používanie mobilu len na účelové úkony (vrátane tých, keď si chceme prečítať správy alebo sa inšpirovať na Instagrame), získame dojem, že sa nám značne uľavilo.

A taká úľava za trochu sebadisciplíny naozaj stojí.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?