Technologický pokrok dospel do štádia, keď sa používanie internetu stalo každodennou samozrejmosťou. Algoritmy sociálnych sietí sú nastavené tak, aby sme na nich zotrvali čo najdlhšie – a tak nám utekajú drahocenné minúty z dňa. Tento problém si uvedomil aj Martin Morávek a rozhodol sa ho riešiť po svojom. Aplikáciou, ktorá sa vo svete stáva čoraz obľúbenejšou.
Je to bežný jav, ktorý si ani neuvedomujeme. Pokiaľ nepoužívame svoje mobily, môžeme nadobudnúť frustrujúci pocit, že sme niečo premeškali (tzv. FOMO – Fear of Missing Out). No takáto situácia nemusí na naše fyzické ani mentálne zdravie pôsobiť dobre.
Martin preto navrhol aplikáciu, ktorá má za úlohu zvýšiť našu produktivitu či psychické pohodlie. Pomáha totiž, aby ľudia netrávili toľko času za obrazovkami telefónov. Ako? Mobil premení na minimalistické zariadenie s čistým dizajnom a nerušivým používateľským rozhraním.
Vedľajšie účinky, ktoré polarizujú spoločnosť
Martina fascinovali technológie už od detstva. S príchodom na strednú školu sa naučil programovať a svoje schopnosti ďalej rozvíjal na univerzite.
Okrajovo sa však zaujímal aj o psychológiu a strojové učenie. „Prišlo mi fascinujúce, ako rôzne veci vplývajú na ľudí, a to hlavne bez toho, aby si to nejak uvedomovali,“ uvádza.
Čiastočne tým poukazuje na skutočnosť, že sociálne médiá svojimi algoritmami vyberajú príspevky šité na mieru každému používateľovi, čo má za následok ich dlhšie zotrvanie na sociálnej sieti.
„Toto má, bohužiaľ, veľa vedľajších účinkov. Spoločnosť sa radikalizuje a polarizuje, vytvárajú sa názorové bubliny, je viac viditeľný kontroverzný obsah.“
Dobrý sluha, ale zlý pán
Martin si to najviac začal uvedomovať počas pandemickej situácie, keď ako podnikateľ na vlastnej nohe stratil dočasne prácu a veľa času strávil na sociálnych sieťach.
„Držíte v ruke svoj telefón a z ničoho nič máte otvorený Instagram, hoci ste to vôbec nemali v pláne. Je to len chvíľa nepozornosti,“ poznamenáva Martin.
Podľa neho tento problém nastáva v dvoch krokoch:
- Keď je používateľ na sociálnej sieti s „peknými obrázkami“, zvyšuje sa v jeho mozgu hladina dopamínu – hormónu, ktorý vyvoláva pocit šťastia. Aby tento efekt pretrval, človek sa musí pozerať na ďalšie obrázky a videá.
- Používateľ si z opakovanej činnosti spraví návyk. Otváranie aplikácie a prichádzajúci dopamín možno prirovnať k Pavlovmu reflexu.
Presne tento problém si všimol na sebe – a riešiť ho začal svojsky. Svoje domnienky si potvrdil trhovým prieskumom a rozhodol sa vytvoriť aplikáciu Minimalist phone.
Digitálny detox
Martin vytvoril minimalistický dizajn obrazovky, ktorý podporuje uvedomelé (nie pudové) otváranie jednotlivých aplikácií. Umožňuje aj ich blokovanie či filtrovanie notifikácií.
Minimalistický čierny vzhľad šetrí batériu smartfónu. Foto: Archív minimalist phone
„Aplikácia je vhodná pre každého, kto má rád minimalizmus a chce vedomejšie používať svoje mobilné zariadenie. Je tiež vhodná pre ľudí, ktorí chcú skúsiť digitálny detox,“ vysvetľuje tvorca Minimalist phone.
„Používatelia si môžu zablokovať ľubovoľnú aplikáciu až na 7 dní. Takže, ak si chce niekto skúsiť 7 dní bez sociálnych sietí na svojom telefóne, toto je jedna z možností, ako začať,“ dopĺňa Martin.
Aplikácia odhalila rozdiely v mentalite národov
Hoci sa Martin sústreďuje na trhy USA, Veľkej Británie či Nemecka, najsťahovanejšia je aplikácia je v Indii. Je to spôsobené početnou populáciou, ktorá vlastní Android (keďže aplikácia funguje zatiaľ len na Androide).
Väčšina obratu však pochádza z USA, kde sú ľudia zvyknutí priplatiť si za služby, s ktorými sú spokojní. V menej rozvinutých štátoch nie sú ľudia ochotní platiť za rozšírenú verziu aplikácie a podložené je to aj recenziami z daných krajín.
Martin Morávek vyštudoval inžinierstvo na Fakulte informačných technológií na VUT v Brne. Počas štúdia sa tiež podieľal na vývoji zobrazovacích panelov v kokpite lietadla a neskôr na projekte iDrive – HMI rozhranie pre vozidlá BMW. Práca na jednotlivých projektoch mu rozšírila vnímanie toho, ako rôzne elektronické zariadenia môžu vplývať na správanie človeka. Praktické skúsenosti a neustály technologický vývoj boli pre neho inšpiráciou pre vytvorenie aplikácie Minimalist phone.
Lepšie psychické zdravie
Aj keď Martin zasvätil svoj život digitálnym technológiám, hovorí, že ľudia by nemali zabúdať na realitu. Podľa neho je vhodné cvičiť techniku mindfulness, ktorá sa zameriava na vedomé prežívanie prítomného okamihu.
Taktiež zdôrazňuje, že nie je dobré pozerať sa pred spaním do mobilu. Svetlo z displeja totiž nepriaznivo ovplyvňuje tvorbu melatonínu (spánkového hormónu) a ponúka príliš veľa podnetov, čím zabraňuje, aby sa nám pred spaním „vyčistila hlava“.
Ohlasy používateľov na jeho aplikáciu sú pozitívne. Z dotazníkového prieskumu napríklad vyplynulo, že 93 % opýtaných respondentov po troch dňoch používania aplikácie znížilo čas strávený na svojom telefóne. To sa priaznivo odzrkadlilo na psychickom zdraví niektorých z nich.
Používateľ si sám môže vybrať, koľko času chce stráviť na svojom telefóne. Foto: Archív minimalist phone
A výsledky sú natoľko povzbudzujúce, že chce aplikáciu ďalej rozvíjať, dostať ju viac do povedomia verejnosti a nájsť tím odborníkov. Taktiež sa pohráva s myšlienkou vytvoriť vlastné hardvérové riešenie.
Na záver však Martin pripomína, že čas strávený na telefóne nikdy nebude taký plnohodnotný, ako tvorivá činnosť, vďaka ktorej sa naučíme niečo nové. Najdôležitejšie však je, aby sme trávili čas v skutočnom svete s rodinou a kamarátmi.