Príbeh skrachovanej burzy FTX, jej bývalého šéfa Sama Bankman-Frieda a tajomnej tradingovej spoločnosti Alameda Research má toľko paralelných dejových liniek, že by sa za ne nemusel hanbiť ani majster nedokončených príbehov George R. R. Martin. Ako sa v nich vyznať a ako sa z tohto škandálu môžu poučiť ako investori?
Krátko po tom, ako burza podala žiadosť o ochranu v režime úpadku podľa kapitoly 11, zmizli z jej peňaženiek kryptomeny za viac ako 600 miliónov dolárov. Kam sa podeli? To je len jedna z mnohých otázok, ktoré sa vynorili v súvislosti so spoločnosťou FTX.
Ako mohli renomované venture kapitálové firmy ako Sequoia Capital, Softbank či Tiger Global Management za rok a pol vyhnať hodnotu mladej burzy na 32 miliard dolárov?
Ako mohol Bankman-Fried na jednej strane míňať milióny dolárov za presadenie drastickej kryptoregulácie v USA – a na druhej porušovať všetky princípy, ktoré chcel diktovať iným hráčom?
Ako je možné zo dňa na deň z majetku dolárového miliardára vymazať 94 percent?
Tu však otázky ani zďaleka nekončia.
Neubehol ani rok, odkedy FTX získala od investorov 400 miliónov dolárov. Ešte pred dvoma mesiacmi rozdeľovala kapitál pod zámienkou podržať kryptotrh pred kolapsom.
Sama Bankman-Frieda tak kdekto porovnával s Johnom Pierpontom Morganom či Warrenom Buffettom súčasnosti. Ide totiž o ukážkový domček z kariet, ako nám napovie zmapovanie celej histórie Bankman-Friedovho „zázraku“.
Pred vznikom FTX
Burza FTX vznikla v roku 2019, avšak jej história sa začala písať už počas predposledného býčieho trhu v kryptomenách – v roku 2017. Architektom celého projektu je tridsiatnik s titulom z MIT a so skúsenosťami obchodníka zo spoločnosti Jane Street Capital.
Jeho predošlé pracovné skúsenosti v príbehu zohrávajú kľúčovú úlohu. Práca v Jane Street Capital pomohla Bankman-Friedovi začať využívať nedokonalosti bitcoinového spotového trhu. Zvolil k tomu dovtedy neobvyklý prístup, ktorý bol však veľmi dobre známy inštitucionálnym obchodníkom na tradičných trhoch: kvantitatívne obchodovanie.
Prakticky bez rizika nakupoval bitcoin v USA a obratom ho predával v Japonsku s čistým desaťpercentným ziskom. To nakoniec v novembri 2017 vyústilo do založenia spoločnosti Alameda Research, ktorá zopakovala úspešnú stratégiu v oveľa väčších objemoch. Niekoľko rokov to perfektne fungovalo a Bankman-Fried hromadil miliardové zisky.
FTX chcela byť iná
Práve vďaka týmto obchodom získal počiatočný kapitál na založenie vlastnej burzy FTX. Tá sa mala od konkurencie líšiť technickou vyspelosťou a dôrazom na inštitucionálnych obchodníkov. Vlastné peniaze im však na rozjazd takého masívneho projektu nestačili.
Ako prvý venture kapitalista im prišiel na pomoc Changpeng Zhao prezývaný CZ, zakladateľ najväčšej kryptoburzy súčasnosti: Binance.
Načasovanie štartu novej burzy nemohlo byť lepšie. Kryptotrh čakala počas covidu mánia a z hodnoty 200 miliárd dolárov vyrástol do svojho minuloročného vrcholu – na necelé tri bilióny dolárov.
Burza sa prakticky za noc zmenila zo zaujímavej hračky pre pár investorov na subjekt s viac ako miliónom užívateľských účtov.
Prichádzajú venture investori
Investorskú mániu sprevádzala aj mánia zo strany rizikového kapitálu. Prominentní venture kapitáloví investori počas roku 2021 zasypali burzu 900 miliónmi dolárov. A do leta tak posunuli valuáciu firmy na 18 miliárd dolárov.
Tento rok v januári k nej pribudla injekcia v podobe ďalších 400 miliónov dolárov a následný rast valuácie na 32 miliárd dolárov. Zlákať na investovanie sa nechala dokonca aj legenda NFL Tom Brady či ontarijský učiteľský dôchodkový fond.
Už začiatok minuloročnej zimy však so sebou priniesol prvú predzvesť problémov. Januárový výpredaj akcií aj krypta už nenechal nikoho na pochybách, že s koncom nulových úrokových sadzieb a covidových stimulov minimálne načas končí aj sentiment počítajúci s neobmedzeným rastom kryptotrhu.
Trhová kapitalizácia zo svojho novembrového vrcholu na troch miliardách dolárov do januára spadla o 50 percent – a dodnes sa toto číslo zmenšilo opäť takmer o polovicu, na hodnotu okolo 850 miliárd dolárov.
Kto plával nahý
Májový pád kryptomeny luna a júnový domino efekt krachujúcich firiem, ktoré stavili na „krypto long“ s veľkou pákou, potom – slovami Warrena Buffetta – ukázali, kto plával nahý.
Na vlastnej koži sa o tom presvedčili napríklad spoločnosti Three Arrows Capital, Voyager, BlockFi alebo Celsius. V prípade FTX sa však vtedy ešte zdalo, že táto situácia hrá Bankman-Friedovi do kariet.
V čase, keď kolaps z krypta vymazal desiatky miliárd dolárov, uzatvára FTX dohodu s „kryptolendingovou“ spoločnosťou BlockFi o poskytnutí úveru vo výške 400 miliónov dolárov, ktorý mal firme pomôcť vyriešiť nedostatok likvidity.
FTX získava aj opciu na akvizíciu firmy za 240 miliónov dolárov. Ďalším lacným akvizičným cieľom sa stala kanadská spoločnosť Bitvo či aktíva skrachovanej spoločnosti Voyager Digital, ktorú prevzali za 1,4 miliardy dolárov.
Tieto akvizície zabili dve muchy jednou ranou: stabilizovali trh a výrazne zdvihli dôveru v samotnú FTX. Navyše sa popularita Sama Bankman-Frieda, ktorý si proti sebe popudil kryptokomunitu výrokmi o tvrdej krypto regulácii, opäť prehupla do kladných hodnôt.
Práve jeho postoj k regulácii a lobovanie v americkom senáte však priniesol ironický obrat: o aktivity FTX aj Alameda Research sa začali zaujímať americkí regulátori.
Niečo tu nesedí
Že niečo nie je úplne v poriadku, naznačoval aj náhly odchod prezidenta burzy Bretta Harrisona a jedného z riaditeľov spoločnosti Alameda Research – Sama Trabucca. Oba odchody sa však rozpustili vo vlne prepúšťania naprieč celým sektorom.
Zaujímavé však bolo, že Harrisonov odchod nasledoval tesne po tom, čo prostredníctvom Twitteru zverejnil informáciu, že účty FTX majú v USA vládnu poistku vkladov, takzvanú Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC).
To sa, pochopiteľne, nepáčilo samotnej rovnomennej vládnej agentúre, ktorá burze poslala rozhorčený list. V októbri začal texaský regulátor vyšetrovania úročiaceho produktu FTX – osempercentného yield účtu, ktorý je podľa amerických úradníkov neregistrovaným cenným papierom a je v rozpore so zákonom. Aj to by mohla byť len nepríjemná epizóda, keby veci v novembri nenabrali rýchly spád.
Slučka sa sťahuje
Minulý týždeň server CoinDesk uviedol, že sa v účtovnej súvahe FTX, v rozpore so zásadami risk manažmentu i zdravého rozumu, nachádzajú vlastné tokeny FTT v hodnote niekoľkých miliárd dolárov a že spoločnosť samú seba silne nadhodnocuje. Tu sa slučka okolo burzy začína sťahovať.
Správa CoinDesku totiž právom (za predpokladu, že ju nemala na svedomí samotná Binance) vydesila prvého investora FTX – Changpenga Zhao. Jeho firma Binance začala likvidovať svoje FTT tokeny v hodnote dvoch miliárd dolárov, ktoré v roku 2021 dostala ako polovicu vyrovnania z čias, keď sa zbavovala svojho podielu v konkurenčnej burze. A na tento krok Binance nezabudla upozorniť aj verejnosť.
To vyvolalo na strane FTX krízu likvidity, pred ktorou sa predtým snažila zachraňovať iných. Vyvolaná panika znamenala, že sa v FTX začali hromadiť požiadavky na výbery, ktorým nebola burza schopná v daný moment vyhovieť. Paralelne začala kolabovať hodnota FTT tokenu, ktorá sa skokovo prepadla až o 80 percent a neskôr klesla dokonca o 95 percent.
To už nebola rana iba pre FTX, ale aj klinec do rakvy tradingovej spoločnosti Alameda Research, ktorá vo veľkom používala ako kolaterál aj (teraz už prakticky bezcenné) FTT tokeny.
Počas prvého dňa po kolapse sa na Twitteri objavilo oznámenie Changpenga Zhao o tom, že podpísal nezáväzný list o zámere burzu prevziať. Dohoda však bola zo stola zhodená už o deň neskôr na základe predbežnej „due diligence“ preberanej spoločnosti.
Burza následne požiadala o ochranu pred veriteľmi – a odvtedy sa na povrch dostávajú stále nové, zaujímavé informácie, i keď nie všetky sú aj potvrdené.
Isté však je minimálne to, že Bankman-Friedov podnik začala súbežne vyšetrovať americká Komisia pre cenné papiere a burzy, ako aj Komisia pre obchodovanie s komoditnými futures.
Americká burza Kraken okrem toho zmrazila účty vlastnené spoločnosťou FTX Group a cyperský regulátor pozastavil burze licenciu na pôsobenie v Európskej únii.
Vyšetrovanie prebieha aj na Bahamách, kde má burza hlavné sídlo. Príbeh teda zďaleka nekončí – a to nielen pre tých, ktorí do FTX vložili nejaké prostriedky…
Autorom tohto článku je Karel Wolf z Forbes Česko.