Bahamská kráľovská polícia vyšetruje skrachovanú kryptomenovú burzu FTX zakladateľa Sama Bankmana-Frieda pre podozrenie zo spáchania trestných činov, uviedli úrady v nedeľňajšom (13.11.) vyhlásení. Škandál otriasol celým odvetvím kryptomien, bitcoin sa zotavuje z poklesu na dvojročné minimum. Koniec spolupráce s kryptoburzou ohlásila spoločnosť Visa.
Finančná polícia v Nassau spolupracuje s Bahamskou komisiou pre cenné papiere na vyšetrovaní spoločnosti FTX Digital Markets, ktorá sídli v tejto ostrovnej krajine, uviedla vo vyhlásení hovorkyňa polície Chrislyn Skippingsová.
Bahamská komisia pre cenné papiere minulý týždeň pozastavila registráciu FTX a zmrazila jej účty v snahe „zachovať aktíva a stabilizovať spoločnosť“, uviedla komisia vo vyhlásení.
Firmu teraz vedie John J. Ray III, bývalý likvidátor Enronu. Podobne ako u spomínaného energetického giganta, spoločnosť prevedie konkurzným konaním. Spoločnosť spolupracuje s orgánmi činnými v trestnom konaní a regulačnými orgánmi na zmiernení problému a vynakladá „všetko úsilie na zabezpečenie všetkých aktív, nech už sa nachádzajú kdekoľvek“, uviedol v sobotu nový šéf firmy.
Tridsaťročný zakladateľ FTX Sam Bankman-Fried a bývalý šéf podniku cez víkend poprel správy, že odletel do Južnej Ameriky.
„Situácia ohľadom FTX je nešťastná. Pozorne sledujeme vývoj. Ukončili sme naše globálne dohody s FTX,“ povedal agentúre Reuters hovorca spoločnosti Visa. Kryptoburza a Visa pritom ešte začiatkom októbra oznámili rozšírenie partnerstva, vrátane plánov na zavedenie debetných kariet Visa s väzbou na účet v 40 nových krajinách.
Tvrdý pád
Koncom minulého roka bola FTX ocenená na 32 miliárd dolárov. Sam Bankman-Fried, ktorého majetok mal v tom čase hodnotu 26 miliárd dolárov, po krachu spoločnosti priznal, že už nie je miliardárom.
Aj keď nie je jasné, aké možné trestné činy úrady vyšetrujú, komisia už skôr uviedla, že „vie o verejných vyhláseniach, ktoré naznačujú, že aktíva klientov spoločnosti FTX boli zle spravované a/alebo boli prevedené na spoločnosť Alameda Research (Bankman-Friedova firma obchodujúca s kryptomenami, pozn. red.).“ Vo vyhlásení sa tiež uvádza, že tieto kroky by boli „potenciálne nezákonné“.
Minulý týždeň komisia zároveň odmietla náznaky zo strany FTX, že by spoločnosti nariadila, aby používateľom umožnila vyberať finančné prostriedky. Dodala aj, že „netoleruje preferenčné zaobchádzanie so žiadnym investorom či klientom spoločnosti FTX Digital Markets.“
FTX čelí vyšetrovaniu aj v USA
Ako informuje Wall Street Journal, spoločnosť FTX vyšetruje aj americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) a americké ministerstvo spravodlivosti.
Bankman-Fried odstúpil z funkcie generálneho riaditeľa FTX už minulý týždeň a spoločnosť s vyše stovkou pridružených subjektov začala konkurzné konanie v dôsledku krízy likvidity, ktorá viedla ku kolapsu jednej z najväčších kryptobúrz na svete.
Bývalý šéf kryptoburzy povedal, že spoločnosť zaznamenala výbery v objeme približne 5 miliárd dolárov za jeden deň. Lavínu spustili vyjadrenia generálneho riaditeľ konkurenčnej spoločnosti Binance Changpenga Zhaa, ktorý oznámil, že jeho firma predá všetky svoje podiely v krypto tokene FTX.
Rozhodnutie Binance prišlo pár dní po tom, ako Coindesk oznámil, že Alameda drží veľký podiel svojich aktív v tokene vydanom spoločnosťou FTX (Bankman-Fried pritom spočiatku označil obavy o finančné zdravie FTX za „nepodložené fámy“).
Viaceré spravodajské kanály neskôr informovali, že FTX požičala spoločnosti Alameda miliardy dolárov, vrátane prostriedkov svojich zákazníkov. Cena tokenu FTX klesla za tri dni po výberoch o 86 percent a bitcoiny, ethereum a akcie burzy Coinbase klesli o viac ako 20 percent.
Binance sa v utorok nakrátko prikláňala k akvizícii FTX s cieľom pomôcť „pokryť krízu likvidity“, neskôr však spoločnosť od dohody odstúpila.
Šéf kryptoburzy žiada reguláciu trhu
Po krachu veľkého hráča je v re aj doteraz nemysliteľný krok – regulácia kryptotrhu, ktorý roky zákazníkov lákal práve pre svoju nezávislosť od regulátorov. „Ide o nové odvetvie. V minulom týždni sme boli svedkami toho, ako sa v ňom veci zbláznili,“ konštatoval pred summitom skupiny veľkých svetových ekonomík G20 v Indonézii šéf Binance, Kanaďan čínskeho pôvodu Changpeng Zhao. „Potrebujeme nejakú reguláciu. Musíme to vykonať správne a musí to mať stabilný efekt,“ dodal.
„Myslím, že odvetvie má kolektívne za úlohu chrániť spotrebiteľov, chrániť všetkých. Takže to nie sú len regulačné orgány. Regulátori majú svoju úlohu, ale nie je to ich stopercentná zodpovednosť,“ dodal Zhao.
FTX vo svojej žiadosti o vyhlásenie konkurzu uviedla, že má aktíva v hodnote desať až 50 miliárd dolárov, záväzky v hodnote desať až 50 miliárd dolárov a viac ako 100-tisíc veriteľov.
Z dokumentu, ktorý Bankman-Fried vo štvrtok (10. 11.) poskytol investorom a do ktorého nahliadla agentúra Reuters, vyplýva, že FTX má záväzky vo výške 13,86 miliardy dolárov a aktíva vo výške 14,6 miliardy dolárov. Z týchto aktív však bolo likvidných iba 900 miliónov dolárov, čo viedlo k nedostatku hotovosti, ktorý sa skončil vyhlásením konkurzu.
Autorkou tohto článku je Sara Dorn z Forbes US.