13. septembra 2021

„Keď dokážeme odomknúť ľudský potenciál, dokážeme zmeniť svet.“ Aj tieto slová holandského motivátora a otužilca Wima Hofa odzneli na piatkovom (10. 9.) podujatí Forbes 30 pod 30. Ďalším z hostí bol youtuber Peter Popluhár, známy ako PPPeter, ktorý vystúpil na Kilimandžáro bez aklimatizácie v rekordnom čase 24 hodín a 42 minút. Podarilo sa mu to aj vďaka príprave od samotného Wima Hofa.

„Wimovi som napísal na Instagrame a zdieľal som s ním nápad na dokument o výstupe na Kilimandžáro. Chcel som, aby sa k nám pridal. Wimov syn Enahm, ktorý manažuje jeho účet, mi vtedy odpísal, že Wim sa, bohužiaľ, zúčastniť, nemôže, ale že môžeme prísť za ním do Holandska, kde nás bude mentorovať a poradí nám, ako to urobiť,“ začal svoje rozprávanie na pódiu Peter.

„Chcel som, aby ukázal svetu, že my ľudia sme schopní veľkých vecí. To, čo sa podarilo Petrovi a jeho priateľom na Kilimandžáre, pomôže zbúrať naše staré myslenie. To, čo sme si doposiaľ mysleli, že dokážeme so svojím telom a mysľou, sa zmenilo. Je skvelé, že Peter to mohol ukázať ďalším,“ dodal Wim Hof, ktorý sa pripojil na diaľku.

Youtuber Peter Popluhár alias PPPeter. Foto: Marek Gavlák

O svojom výstupe natočil Peter dokument, ktorý zverejnil začiatkom augusta. Má takmer pol milióna pozretí.

Prekonať bolesť

Na podujatí Forbes 30 pod 30 hovoril aj o tom, ako jemu aj ďalším členom výpravy pomohla dýchacia metóda Wima Hofa. To najdôležitejšie bolo tzv. „conscious breathing“, teda vedomé dýchanie.

Reklama

„Od prvého kroku bolo dôležité dýchať veľmi zhlboka a byť si toho vedomý. Celou cestou sme takto zhlboka dýchali,“ vysvetlil Peter Popluhár.

Druhá vec, ktorá im pomohla, boli dlhšie dýchacie sedenia, ktoré trvali 15 minút a počas nich sa im dostal kyslík do tela ešte viac.

„Keď nám začalo byť zle, mali sme spraviť 10 veľmi rýchlych nádychov a výdychov, pričom ten posledný mal byť absolútne najviac do hlavy,“ vysvetľoval Peter počas toho, ako to Wim vizuálne znázorňoval.

Čo bola tá najväčšia lekcia, akú dostal od ľadového muža? „Pravdepodobne to, že dokážeme prekonať bolesť. A že naše telo a myseľ sú schopné veľkých vecí. Keď som kráčal na Kilimandžáro vo vysokých nadmorských výškach a mal som pocit, že moje telo sa rozpadá, myslel som na Wimove slová: ‚Stále môžeš pokračovať. Krok po kroku môžeš ísť ďalej.‘ To je niečo, čo ma stále motivuje a inšpiruje.“

Začiatky Ľadového muža

Svoju metódu holandský motivátor objavil pred desiatkami rokov, keď sa začal otužovať. „Vždy, keď som šiel do ľadovej vody, cítil som sa skvele a chcel som to robiť znova a znova. Už od prvého razu som sa k tomu vracal každý deň a každú zimu,“ povedal Wim. Ruka v ruke s otužovaním prišla aj jeho dýchacia technika.

„Viete, čo sa stane, keď vojdete do ľadovej vody? Zhlboka sa nadýchnete,“ uviedol Wim a napodobnil sekané hlboké dýchanie, ktoré pozná každý, kto okúsil stret s ľadovou vodou.

„Práve dlhšie dýchanie, s ktorým som neskôr začal vedome pracovať, mi pomáhalo vydržať vo vode stále dlhšie a dlhšie. Pre telo je to veľký stres, no ja som ho pomocou správneho dýchania dokázal eliminovať,“ dodal Hof.

Peter navštívil s priateľmi Wima Hoffa, ktorý im pomohol pri plánovaní trasy. Foto: archív respondenta

Otužovanie mu zvrátilo chorobu

Peter Popluhár sa jeho metóde venuje dva roky. Záujem u neho vzbudil jeden známy, ktorý mu Wim Hofovu metódu odporučil na jeho ochorenie.

„Trpel som vitiligom, autoimunitným ochorením kože, ktoré sa prejavuje stratou pigmentu. Postupne sa to rozširovalo najmä na krku a na brade a ja som sa začal báť. Rozhodol som sa teda skúsiť metódu a postupne sa začala repigmentácia, čo je pri vitiligu veľmi vzácne. Obrovské znaky, ktoré som mal na krku, zmizli,“ povedal Peter, ktorý je Wimovým veľkým fanúšikom.

Po rekordnom výstupe na Kilimandžáro sa však karta obrátila. Wim bol počas celej prípravy s Petrom v kontakte a fandil mu. „Zdieľal som to nadšenie. Veľmi sa z toho teším a myslím, že si to zaslúžili,“ povedal „Ľadový muž“.

Prečo je podľa neho jeho metóda taká populárna najmä medzi mladými ľuďmi? „Myslím si, že práve preto, lebo sú mladí a oslobodení od starého myslenia. Staré myslenie nám neprinesie odpovede na naše súčasné problémy. Musíme sa zmeniť, pozrieť sa na veci hlbšie a nájsť nové zdroje a nové nástroje. Myslím, že Petrovi a jeho priateľom sa to podarilo,“ uviedol Wim a dodal: „Keď dokážeme odomknúť ľudský potenciál, dokážeme zmeniť svet.“

Rýchlejší ako Wim Hof

Peter si počas debaty s Wimom zaspomínal aj na najhoršiu a najlepšiu časť svojho výstupu. „Najhoršie to bolo, keď som prvý deň skolaboval. Bolo to asi 4,3 kilometra nad morom a začalo sa stmievať. Keďže som sa deň predtým dobre nevyspal, keď prišla tma, moje telo si povedalo, že potrebuje spánok. Začali sa mi podlamovať nohy, zaspával som a sprievodcovia ma fackali,“ hovoril.

Ťažkú chvíľu prekonal vďaka hlbokému dýchaniu a motivácii od svojich spoločníkov.

A čo bolo najlepšie? „Určite zdolanie Gilman’s Point, neoficiálneho bodu Kilimandžára. Čo môže byť lepšie? Dokázali sme, že metóda funguje, je to skvele zdokumentované,“ uviedol, no priznal, že hoci sa na vrchole tešil, bol zároveň trochu sklamaný.

Skupina vystúpila na Kilimandžáro bez aklimatizácie za 24 hodín a 42 minút. Foto: archív Petra Popluhára

„Pôvodne sme chceli ísť ešte 200 metrov vyššie na Uhuru Peak, kam sme si mysleli, že vystúpil aj samotný Wim. Až o deň neskôr, keď sme s ním volali, sme sa dozvedeli, že aj on sa dostal na Gilman’s Point. Dali sme teda rovnaký výstup, no o štyri hodiny rýchlejšie. Wim nám povedal tú najlepšiu vetu na svete:  ‚Chlapci, zdolali ste rekord‘.“

Ďalšie plány

Keďže youtuberovi sa nepodarilo dostať na Uhuru Peak, budúci rok by to chcel skúsiť znova. Jeho najväčšou výzvou na najbližšie roky je však výstup na Aconcaguu, najvyšší vrchol južnej pologule.

Reklama

„Nechcem sa pokúšať o žiadne rekordy, aj bez toho je to naozaj náročný výstup. Myslím, že len 43 % ľudí, ktorí sa o to pokúsia, naozaj dosiahne vrchol. Trvá to takmer tri týždne a myslím, že to bude obrovská výzva, pri ktorej určite využijem Wim Hofovu metódu,“ povedal Peter a dodal, že to bude ešte väčší oriešok ako Kilimandžáro.

Rád by tiež ďalej inšpiroval iných. „Veľa ľudí mi po výstupe písalo, že som ich svojím videom motivoval k niečomu, čo už dlho chceli urobiť. Je to perfektný pocit a touto cestou by som chcel ísť ďalej.“

A aká je najbližšia výzva Wima Hofa? „Chcem sa dostať k ďalším miliónom ľudí, čo sa mi možno podarí vďaka novej šou z produkcie BBC s názvom Wim Hof’s Superstar Survival. Bude sledovať skupinu známych ľudí a celebrít, ktorým sa budem snažiť ukázať, že s pomocou mysle je možné naozaj všetko. Bude to vysielané do celého sveta a ukáže miliónom ľudí, akú veľkú silu v sebe máme. Chcem zmeniť to, ako o sebe myslíme. Chcem ukázať, že máme na viac,“ dodal na záver ľadový muž.

ĎAKUJEME PARTNEROM PODUJATIA

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?