Václav Rout sa vo svete kvalitnej whisky pohybuje už tri desaťročia. Podľa neho si tento destilát v uplynulých rokoch prežil svoju obdobu dot.com bubliny. „Kupovalo sa všetko čo malo špunt,“ usmieva sa a naznačuje, že súčasný ochladený trh je dobrou príležitosťou pre tých, ktorí to s investovaním do whisky myslia vážne.
Čo znamenal whisky boom v praxi?
Približne pred ôsmimi rokmi začali ľudia skupovať všetko, bez ohľadu na kvalitu. Inauguračné trojročné whisky z nových páleníc sa predávali aj za 10- či 15-tisíc eur. To bolo absurdné. Po pandémii, s infláciou a krízou na Ukrajine ten trh trochu ochladol, podľa mňa sa teraz oddeľuje zrno od pliev a už nepredáva len marketing, ale hlavne kvalita. Je to už vidno aj na aukciách, že trh sa čistí, čo je z môjho pohľadu perfektná situácia.
Má investovanie do whisky nejaké zákonitosti, ako má napríklad trh so zlatom, ktoré býva istotou v čase kríz?
Oproti zlatu je whisky strašne mladá komodita. Investície do whisky, funguje asi len posledných pätnásť rokov, takže nejaké zákonitosti sa nedokázali ešte vyprofilovať. Whisky najmä nie je hlavná investícia, teda niečo, do čoho by sme mali dať celý svoj majetok. Je to investičná alternatíva.
Vzácne whisky zo zrušených páleníc
Keď niekto chce whisky ako investíciu, kde začať a čo kúpiť?
Človek by mal byť poučený, napokon, ako pri každej investícii. Keď o tom nič neviete, je to akoby ste hádzali peniaze do hracieho automatu. Obchodní zástupcovia vám budú chcieť predať všeličo, ale ja odporúčam nakupovať na priamo a od preverených značiek. Teda naštudovať si, ktoré whisky si historický udržujú rast hodnoty.
Pri priamom nákupe ste si napríklad v roku 2015 mohli kúpiť fľašu Macallan Folio, prvú sériu, za 150 libier a dnes má hodnotu okolo 15-tisíc libier. Samozrejme, za takú cenu ste fľašu už nedostali v aukcii u druhého predajcu, preto odporúčam na priamo. A ešte jedna rada – nie každá svetová, veľká značka je zároveň dobrou investičnou značkou whisky.
Čo je vo sfére investičnej whisky istotou?
Značky ako Macallan alebo Springbank. Avšak, samozrejme, nie každá fľaša. Zvláštnou kapitolou sú potom whisky zo zrušených destilérok, tie sa však zháňajú zložitejšie. Obzrite sa po značkách ako Brora, či Rosebank.
Niektoré destilérky po desaťročiach obnovia, platí to aj vtedy?
Viete, na tú 40-ročnú whisky od nich si budete musieť aj tak tých 40 rokov počkať, to neoklamete.
Whisky Game of Thrones bol marketing
A čo rôzne špeciálne edície, ktoré sa napríklad predávajú len na letiskách? Spomínam si napríklad na edíciu whisky s motívom seriálu Game of Thrones.
Dobre, že ste spomenuli práve Game of Thrones. Cena týchto fliaš po vydaní behom pár mesiacov stúpla dvoj- aj trojnásobne. Ľudia sa ma na to pýtali a keď som im hovoril, že to nie je dobá investícia, oponovali tým enormným rastom. Ja som im odvetil, nech vydržia 2 až 3 roky, keď popularita seriálu trochu odoznie.
Teraz sa dajú tie fľaše kúpiť po 40 či 50 libier, kto ich kupoval v čase hypu, je v strate. Ale nehovorím, že na letiskách sa nedajú kúpiť zaujímavé whisky, no opäť sa treba vyznať a nie je letisko ako letisko. Niečo iné nájdete vo Viedni, čosi iné v Dubaji.
Je možné ako investíciu kúpiť priamo celý sud v destilérke?
V niektorých prípadoch sa to dá cez brokera, ale on chce zarobiť tiež… Priamy predaj sudov ponúkajú občas nové pálenice, no tam je to trochu lotéria, neviete či sa daná destilérka vyvinie v špičkovú. Väčšinou však pri sudoch tak či tak nestratíte. No a k sudom známych značiek sa dostanete len veľmi ťažko.
Macallan má program, v ktorom si svoj sud môže zakúpiť 26 ľudí ročne, sú to ich najlepší klienti, ktorých chcú takto odmeniť a čakacia doba do tohto programu vie trvať v kľude 10 až 12 rokov. Ich sudy, ktoré klientom ponúknu za 25-tisíc libier majú po čase miliónovú hodnotu. Na druhej strane, takúto whisky nemôžete flipovať (obratom predať so ziskom), inak vám tá destilérka už nepredá nikdy nič.
Začnite na 2-tisícových fľašiach
Koľko peňazí by si mal človek pripraviť, ak chce serióznejšie zainvestovať v tejto oblasti?
Podľa mňa by sa to nemalo merať peniazmi, ale vzťahom k whisky. Investor do whisky by mal byť človek, ktorý má k whisky vzťah. Keď to náhodou s investíciou nevyjde podľa predstáv, milovník whisky si povie, že stále má aspoň tú krásnu fľašu, ale ako to ocení niekto, kto whisky nepije?
Je lepšie nakúpiť 150-librové fľaše a čakať, že nejaká z nich vystrelí? Alebo ísť do drahších fliaš?
K tej investičnej zbierke sa viažu aj ďalšie náklady – uskladnenie, ohodnotenie – a tie sú rovnaké pre každú fľašu – 150 eurovú aj 15-tisícovú. Takže ak človek má tie financie, odporúčal by som – patrične poučený – vybrať si nejaké pekné fľaše aspoň od 2-tisíc eur za kus.
Ako treba investičné whisky skladovať?
Je to jednoduchšie, ako pri víne. Aby ste mohli obchodovať s vínom, potrebujete certifikovaný sklad. Whisky je destilát, takže stačí ak fľaše stoja v chladnejšom a teplotne stálom priestore, ideálne bez prístupu svetla. Ešte raz zopakujem, že musia stáť, nie ležať.
Je to destilát, ktorý by rozožral korok, keby s ním bol neprestajne v kontakte. Raz za čas treba ale fľašu na pol minúty obrátiť dolu hlavou, nech sa ten korok trochu navlhčí. Hrdlo okolo špuntu môžete zalepiť parafilmovou páskou, keby náhodou dobre netesnil, nech tam nie sú úniky.
Podvodníci a prázdne fľaše na Ebayi
Povedzme, že sa mi fľaša whisky pekne zhodnotila, kde ju mám predať?
Najlepšie opäť na priamo, ale ak nemáte vybudovaný okruh odberateľov, ktorí vám dôverujú, môže to byť problém. Potom sú riešením aukcie, treba však počítať s tým, že tie si z predaja stiahnu 10- až 15 percent. Niekedy ten poplatok zaplatí kupec, ale nie je to pravidlo. A ľudia by nemali zabúdať, že to často nie je rýchlo obrátkový tovar.
Ako to myslíte?
Môže sa stať, že vy nutne potrebujete peniaze, no v tom čase vám adekvátnu sumu nik nevie zaplatiť. Občas vidím na internete tzv. poradcov, ktorí ukazujú, za koľko sa rôzne whisky predávajú v obchode. Ale nepovedia, že tá 4-tisícová fľaša môže v obchode stáť nedotknutá mesiace, roky. A na aukcii by sa rovnaká nepredala ani za dve tisícky.
Je vo svete drahej whisky veľa podvodníkov?
Áno, aj pre ten whisky boom, ktorý tu bol posledné roky. Objavujú sa mnohé falzifikáty. Stačí keď si pozriete, aký aktívny je obchod s prázdnymi fľašami na Ebayi.
Vy sa netajíte tým, že whisky nielen zbierate, ale aj priebežne konzumujete. Ako si vychutnávate také vzácne destiláty?
V kolekcii mám asi 11-tisíc fliaš a medzi nimi mám načaté aj naozaj drahé kúsky. Keď si chcem vychutnať nejakú dobrú whisky, tak určite z poháriku glencairn, ktorý je na to určený. Chce to pokoj, nenechám sa nikým rozptyľovať. Pre mňa je to tak napríklad aj s klasickou hudbou. V koncertnej sieni je to zážitok, no zároveň každú minútu ktosi zakašle, niekto zašuští nohami a mňa to ruší.
Panák za 10-tisíc eur
Zobrazí sa vám pred očami „cenovka“ toho poldecáku, ktorý vám práve steká dolu hrdlom?
Na to nemôžete myslieť. Samozrejme, niekto je snob a robí mu dobre, že ukazuje aký drahý pohárik si práve mohol dovoliť. Ale ak si začnete pri fľaške za 8-tisíc eur prepočítavať koľko ste si práve odliali, to ten pôžitok skutočnému nadšencovi do whisky určite skazí. Ja mám tú výhodu, že na ceny rýchlo zabúdam, takže keď si otvorím nejakú fľašu, je pre mňa svojím spôsobom ako každá iná.
Kedy bol ten zážitok z pohárika najkrajší?
Takých chvíľ bolo viac. Spomínam si, keď som ako ambasádor značky Bruichladdich s veľkým expertom na whisky Jimom McEwanom prechádzal ich sklady, denne sme otvorili 150 sudov, všetky ovoňali a niektoré ochutnali.
Rád spomínam aj na deň, keď bol v Prahe ďalší svetový whisky expert Richard Paterson, bývalý master blender pre Whyte & Mackay. Zavolal mi, či sa za ním nezastavím, že má pre mňa darček. Myslel som si, že to bude nejaká kniha, ale on z vrecka vytiahol ampulku, nalial mi jej obsah do pohára a nechal ma ochutnať.
Nevedel som, čo to je, ale okamžite po ochutnaní som sa ocitol v inom svete. To je ako keď zrazu presadnete z Mercedesu do Bentley. Až potom som sa dozvedel, že som pil 64-ročnú Dalmore Trinitas, ktorej jeden panák vychádza asi na 10-tisíc eur. Odvtedy uplynulo dvanásť rokov a ja si na tú arómu a chuť stále dokážem presne spomenúť.
Čomu sa venujete v týchto dňoch?
Pomáham kamarátovi prebrať sa zbierkou whisky po otcovi, ktorá má asi 800 fliaš. On k tomu nemá vzťah, takže mu pomáham, aby to dobre rozpredal a čo najviac na tom zarobil. A pracujem pre investičný fond Wine Management, ktorý má vlastnú divíziu len pre whisky a v nej som odborný garant. A popri tom natáčam krátke videá, píšem, prednášam a hľadám nové cesty ako whisky priblížiť verejnosti.
Často sa na vás ľudia obracajú s tým, aby ste im pomohli oceniť niečo z ich zbierky?
Áno. Ale často bývajú aj sklamaní. Hovoria mi napríklad, že majú 50-ročnú whisky a ja sa hneď opýtam, čo je to za značku, či to ich dedko kúpil v Tuzexe. Obyčajne ide o nejaký trojročný blend, ktorý mali doma päťdesiat rokov. Musím im potom vysvetľovať, prečo je medzi 3-ročnou whisky nafľašovanou pred päťdesiatimi rokmi a päťdesiatročnou whisky nafľašovanou pred tromi rokmi zásadný cenový rozdiel.
Dokáže vás svet whisky stále niečím prekvapiť?
Určite áno. Teší ma, ako sa niektoré pálenice prepracovali ku krásnym whisky. A so záujmom sledujem aj trochu neskorší vývoj českej whisky.