31. mája 2018

Značka svietiacich tričiek Lemur funguje už tri roky, no má za sebou podľa samotných zakladateľov Macky Foltánovej a Braňa Husárika poriadne divokú cestu. Po slovenských uliciach už chodia tisíce ľudí, ktorí podľahli čaru značky Lemur. K spokojným zákazníkom patria aj Eset, Curaprox, Pixel Federation či TEDxBratislava, ale aj skupina Para.

Macka Foltánová robila v korporátnej firme, kde dala výpoveď v úplných začiatkoch značky Lemur. Vtedy len vedela,  aké meno značka ponesie a nič viac. „Všetko som nechala a začala som tvoriť, lebo popri práci by na to nebol čas.“ Braňo Husárik je úspešný architekt a Lemuru sa venuje popri pracovných aktivitách, čo bolo mimoriadne náročné najmä v začiatkoch.

Oživili pískacie tričká z detstva. Dnes sa už sťahujú do väčšieho a mieria aj do Prahy

Svietiaca farba a uletené zvieratká

„Chceli sme vymyslieť niečo, kde sa budeme môcť realizovať. Kreatívne so zmyslom pre humor,“ hovorí Foltánová. „Nemali sme plán, že toto bude ono, ale stále sme skúšali kresliť a hľadali sme to, čím sa odlíšime od všetkého ostatného na trhu,“  vraví Braňo. Práve originálny prístup bol pre nich veľmi dôležitý. Ak by sa im nepodarilo vymyslieť produkt, ktorý prinesie niečo nové na trh, nešli by do toho.

Vytvorili zábavné dizajny rôznych zvieratiek, ktoré sú prepojené pre Lemur zásadným motívom – kruhom. K tomu sa pridala ešte svietiaca farba a vznikol dizajnový hit. Vytvárajú hravé minimalistické svietiace tričká. Ich pôvodným zámerom bolo vyrábať produkty pre deti. Výhodu videli najmä v tom, že detskí zákazníci si nepotrebujú oblečenie skúšať a riadia sa označením veľkostí podľa veku. Napokon vypočuli požiadavku dospelých a mesačný tapír či macko na tričkách dostali aj svoju dospelú podobu.

Lemur si dnes už radšej dávajú robiť svoje svietiace potlače u profesionálnych tlačiarov. Foto: LEMUR

Lemur ich pripravil o byt

Hovoria, že ich značku už od začiatku posúvajú ľudia a náhodné stretnutia s nimi. Jednou zo zásadných postáv v ich podnikaní bol chalan, ktorý vraj vyzeral ako Ashton Kutcher a vysvetlil im teóriu fungovania sieťotlače. „Macka asi prvýkrát počúvala pozorne, no samozrejme, nám  ‘Ashton’  zabudol povedať zopár kľúčových vecí, čím nám ‘zničil’ život, pretože sme rok tlačili na byte tričká na jedálenskom stole,“  vraví Braňo, ktorý vytvoril jednoduchý sieťotlačový stôl spolu s otcom z pántov dverí.

„Všetko zlé, čo sme mohli urobiť, sme urobili a robili sme doma niečo, čo sme doma vôbec robiť nemali. Všetko to fungovalo, ale bolo to šialené, lebo doteraz nám svieti vaňa, kľučky a lepí sa podlaha,“  konštatuje s úsmevom Braňo. Ich školiteľ sa po čase ozval, že im môže pomôcť doladiť sieťotlač, bol však veľmi prekvapený, keď mu povedali, že tlačia v obývačke.

Pre Lemur je typická čierna farba, no postupne pridávajú do portfólia aj ďalšie farby. Foto: Katka Svobodová

Bežnou realitou v ich byte bolo aj to, že tričká boli všade rozvešané a sušili sa, keďže nemali špeciálny tunel, kde by ich mohli odborne sušiť. Ľuďom preto museli vravieť, aby tričká dva týždne po kúpe neprali. „A to bolo asi najstrašnejšie. Ale ľudia boli na nás úplne skvelí a vôbec im to nevadilo, práve naopak. Tešili sa, že kupujú unikátny kúsok, ktorý nesmú prať. Celé to bolo vtipné. Je to až hrúza, čo sme vystrájali, “ spomína Macka.

Asi po roku neustáleho boja vo výrobe v domácich podmienkach sa rozhodli osloviť skúsených tlačiarov, ktorí sa im o potlače tričiek starajú dodnes. Tričká doma však neskôr nahradili kartónové krabice.  Lemur definitívne opustil ich byt až začiatkom tohto roka.

Komunita predajcov, ktorá sa podporuje

Lemur stále prechádza vývojom. Kým na začiatku nakupovali hotové tričká, ktoré dávali potláčať (a v temnej dobe ich tlačili sami), teraz si dávajú šiť asi 50 percent tričiek v bratislavskej krajčírskej dielni. Ich snahou je postupne od ich nákupu celkom upustiť a dávať ich šiť všetky.

Hoci má Lemur svoj e-shop, podnikatelia vravia, že ich zákazníci preferujú osobný kontakt. Minimálne raz do mesiaca preto navštevujú rôzne markety a dizajnové podujatia, kde svoj tovar predávajú. „To je pre nás to najdôležitejšie. Uvidíme sa tam so zákazníkmi, môžu si pozrieť produkty a potom sa neboja si objednať cez internet. E-shop má určite pre nás oveľa väčší potenciál, ale treba sa mu oveľa viac venovať,“ konštatuje Braňo.

Tričká s názorom alebo experiment, ktorý sa preslávil na Instagrame

Na rôznych trhoch sa tiež stretávajú s ďalšími výrobcami. Za ten čas si medzi sebou vytvorili komunitu, ktorá si navzájom pomáha pri riešení obchodných či marketingových otázok. „Celé je to o osobnom styku. Na marketoch sa premelie veľmi veľa ľudí. Pri stánku sa stále niekto pristaví, spozná nás a zrazu je z toho spolupráca,“ vraví Braňo, pričom za kľúčové podujatie označil blížiaci sa festival Pohoda.

Za tri roky fungovania značky Lemur sa nestretli so zlým zákazníkom a tých spokojných sú naopak tisíce. Braňo Husárik hovorí, že Lemur je veľmi osobná vec a zmenil im životy. „Nikdy by som si nepomyslel, že budeme robiť tričká a v takých množstvách, ale je to úžasné,“ dodáva spokojne.

Svietiace tričká si našli fanúšikov aj medzi dospelými. Foto: Katka Svobodová
Hlavná foto: Braňo Husárik a Macka Foltánová stoja za značkou svietiacich tričiek Lemur. Foto: Welin