8. júla 2019

Vysokoškolské obdobie a čas bezstarostných brigád sa štátnicami končí. Následne čaká na čerstvých absolventov tvrdá realita. V ich životoch sa totiž rozbehne kolotoč s názvom job hunting. Ako si však správne vybrať úplne prvé zamestnanie? 

To je skutočná výzva. Mladí ľudia totiž vstupujú na neznáme a doposiaľ nepreskúmané územie pracovného trhu. Sú plní očakávaní a tiež obáv. Na to, aby pri výbere prvého zamestnania uspeli, by však mali vedieť, akým smerom sa v kariére vlastnú chcú uberať, prípadne, kde sa ako profesionáli vidia v budúcnosti. „Musia si aspoň zhruba ujasniť, čo chcú dokázať a aká práca ich bude napĺňať,“ vysvetľuje Ondrej Ivan, zakladateľ a CEO personálnej agentúry Headscout.

Ak si hľadáte zamestnanie, zbystrite pozornosť: Tu sú spôsoby, ako nepodľahnúť stresu či vyhoreniu

Ak v tom nemajú jasno, prvý job hunting nebude jednoduchý. Vladimír Koša, ktorý je zakladateľom Consilium Consulting & Business Group a zároveň pôsobí ako kariérový poradca a kouč, odporúča, aby si po ukončení štúdia na vysokej škole ujasnili to, akým smerom by sa mala uberať ich kariéra v súlade s ich zručnosťami, schopnosťami, silnými stránkami a potenciálom. Pokiaľ podstúpia túto cestu k sebapoznaniu, tak im to pomôže pohnúť sa smerom vpred a vybrať si správne.

Pálčivá otázka: Čo s letom?

Výberu prvého zamestnania obyčajne predchádza jedna veľká dilema. Čo robiť s letom po štátniciach? Pokiaľ to absolventom situácia alebo zázemie dovoľuje, tak niektorí svoj vstup na trh práce odložia na jeseň, aby si počas horúcich mesiacov ešte užili voľno, prípadne čo-to precestovali. Ako toto rozhodnutie ale vnímajú potenciálni zamestnávatelia?

O téme prvého job huntingu vysokoškolských absolventov sme sa rozprávali s Vladimírom Košom (vľavo) a Ondrejom Ivanom (vpravo). Foto: archív respondentov

„Dnes je už štandardom, že sami odporúčajú absolventom, aby si oddýchli a nabrali sily po náročnom štátnicovom období,“ opisuje Ondrej Ivan. Podľa neho to má hneď dva dôvody. Prvým je túžba firmy po stabilite a zotrvaní nového zamestnanca v práci. Preto niektoré organizácie nechcú, aby siahol po prvej pracovnej príležitosti, ktorá sa objaví. O tom druhom konštatuje: „V niektorých odvetviach nie sú letné mesiace ideálne, najmä pre čerpanie dovoleniek a teda i recruitment procesy trvajú dlhšie.“

Chcete si vybudovať osobnú značku a získať zamestnanie? Tak nerobte týchto 6 chýb

Pokiaľ si teda čerství absolventi nechcú počas leta hľadať prvé zamestnanie, no radi by si v tomto voľnom čase doplnili vedomosti alebo zručnosti, tak môžu medzeru medzi absolvovaním štúdia a nástupom do práce využiť napríklad absolvovaním vzdelávacích kurzov. „Iniciatíve sa medze nekladú. Najmä, ak absolvent vie, čo presne chce na trhu práce dosiahnuť a pozná svoje silné a rozvojové stránky,“ tvrdí Vladimír Koša.

Počas letných mesiacov si môžu v zahraničí doplniť vedomosti z cudzích jazykov. Ak ide o profesijné kurzy, tie Ondrej Ivan odporúča v prípade, ak si vďaka nim absolventi zvýšia šance na úspech v job huntingu. „Napríklad sa môžu zdokonaliť v konkrétnom programovacom jazyku,“ vraví headhunter.

Životopis na druhom mieste

Keď už nadíde čas hľadať si prvé zamestnanie, nech už je to ihneď po štátniciach alebo po letnom oddychu, tak by absolventi mali začať získavaním informácií. Ondrej Ivan odporúča, aby sa bližšie zamerali na potenciálneho zamestnávateľa. Treba si pozrieť jeho webovú stránku, sociálne siete, naštudovať firemnú kultúru a zistiť si, či sú u neho zamestnanci spokojní (tých môžu osloviť alebo pozvať na stretnutie).

Životopis a sprievodné listy by mali prísť na rad až v momente, keď si absolvent ujasní, čo vlastne chce robiť a kam sa chce dostať. „Tieto dokumenty sú kľúčové pri rozhodovaní o tom, či bude absolvent osobne prizvaný na pracovný pohovor,“ vysvetľuje ich dôležitosť Vladimír Koša. Ondrej Ivan vzápätí vymenúva ich ideálne atribúty:

  • Životopis má byť kompaktný, aby sa ľahko čítal, no mal by odpovedať na požiadavky v popise pracovnej pozície. Podľa súčasných výskumov životopis s fotkou dostáva štyrikrát viac odpovedí ako ten bez nej. Ideálne je zvoliť reprezentatívnu fotku, ktorá sa hodí k pracovnej pozícii či firemnej kultúre.
  • Sprievodný list je nápomocný v prípade dvoch podobných životopisov absolventov. HR manažér sa vtedy prikloní k tomu, ktorý má lepší sprievodný list. Ten má byť zo zásady osobne a na mieru písaný pre konkrétnu pracovnú pozíciu a firmu. Zaslať všeobecný sprievodný list by mohla byť chyba.

Pokiaľ sa teda absolventovi podarí so životopisom a motivačným alebo sprievodným listom uspieť a potenciálny zamestnávateľ ho pozve na pohovor, tak platí, že šťastie praje pripraveným, upraveným a dobre naladeným uchádzačom.

Vyberavosť dostala pri mladých zelenú

Pri hľadaní prvého zamestnania môžu byť čerství absolventi pokojne i vyberaví. „Je dobré, keď idú za svojimi snami a vo veciach, ktoré sú pre nich dôležité, nerobia kompromisy,“ myslí si Vladimír Koša. Podľa neho sa musia sústrediť na to, či ich konkrétne zamestnanie bude napĺňať a či majú možnosť získavať nové vedomosti a zručnosti. Platí teda, že sa treba na pohovoroch čo najviac pýtať.

Obaja odborníci sa ale jednohlasne zhodujú, že pokiaľ ide o nástupný plat, tak je niekedy lepšie zľaviť z finančných nárokov. Teda pokiaľ vo firme existuje možnosť kariérne sa posúvať vpred a nahor. „Keď niečo absolventi ukážu a zamestnávateľ ich lepšie spozná, určite sa dohodnú i na zvýšení platu,“ vysvetľuje Vladimír Koša.

V prvom rade sa majú absolventi zamerať na naberanie hodnotných skúseností, ktoré obohatia ich pracovný aj súkromný život. „Vždy, keď si mladý človek čerstvo po škole vyberá prácu, by mal siahnuť po tej najpodnetnejšej. Po takej, v ktorej si bude osvojovať cenné informácie vo vysokom tempe,“ upresňuje Ondrej Ivan.

No pozor! V prvom (a ani v žiadnom budúcom) zamestnaní by sa čerství absolventi nemali nechať využívať. Preto sa treba vyvarovať nedorozumeniam. Vladimír Koša radí dobre si prečítať obsah pracovnej zmluvy, vyjasniť si kompetencie, zodpovednosti a vzájomné očakávania.

Ondrej Ivan zase odporúča riadiť sa zdravým rozumom a svoje skúsenosti konzultovať s pracujúcimi priateľmi, rodičmi alebo známymi. „Pokiaľ má zamestnanec pocit, že ho zamestnávateľ využíva, treba s ním o tom otvorene hovoriť. Človek má právo na slobodný výber povolania,“ uzatvára headhunter.

Hlavné foto: Pexels/Matthew T Rader

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk